Prezydent o składkach ZUS: nie będzie trzeba płacić. Jest jeden warunek

Polska
Prezydent o składkach ZUS: nie będzie trzeba płacić. Jest jeden warunek
Polsat News

Prezydent powiedział, że zwolnieni z płacenia składek na ZUS przez 3 miesiące będą wszyscy samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorcy, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego br. Dla wszystkich firm, które utrzymają miejsca pracy, państwo dopłaci do pensji pracowników do 40 proc. średniego wynagrodzenia.

- W ostatnim czasie miałem mnóstwo informacji ze strony tzw. mikroprzedsiębiorców w związku z koniecznością płacenia składek na ZUS w tym trudnym okresie. Rzeczywiście ta sprawa była paląca - przyznał prezydent Duda na konferencji prasowej. 

 

Chodzi mi o to, żeby przedsiębiorcy dotknięci kryzysem mieli wsparcie ze strony państwa, bo ma to znaczenie fundamentalne - to są miejsca pracy, to codzienny byt polskich rodzin. - Oczywiście nie będzie nam łatwo. Nie będzie łatwo rządzącym, żeby w pełni zrealizować ten program, nie będzie też łatwo przedsiębiorcom, nie będzie łatwo pracodawcom, nie będzie łatwo pracownikom. Koszty tej sytuacji dotkną nas wszystkich, ale mam nadzieję, że dzięki wspólnemu działaniu podołamy temu niebezpieczeństwu, z którym stykamy się dzisiaj tłumaczył prezydent. 

 

-Chcę zaznaczyć, że jak ten program będzie realizowany, to jest to więcej niż zaproponowano przedsiębiorcom na Węgrzech. Tam to rozwiązanie ma charakter branżowy - u nas ma charakter powszechny - kontynuował Andrzej Duda.

 

Zaproponowane rozwiązania, jak szacują eksperci, będą kosztowały ok. 13 mld złotych miesięcznie. 

 

Po godz. 13:00 zaplanowany był briefing prezydenta Andrzeja Dudy ws. działań władz w walce z koronawirusem. Głównym tematem okzała się jednak pomoc dla przedsiębiorców.

 

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych zakażonych. Pozytywny wynik pokazały testy u 14 osób, z których co najmniej jedna jest w ciężkim stanie. Łącznie odnotowano 439 potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce.

 

ZOBACZ: Orędzie prezydenta. "Apeluję o jeszcze większą mobilizację"

 

W piętek wieczorem prezydent wygłosił orędzie, w którym zaapelował do Polaków o jeszcze większą mobilizację.

 

- Pustki na ulicach polskich miejscowości, to widok daleki od naszych marzeń. Jednak w obecnej sytuacji budzi on nadzieję, jest świadectwem mądrości i odpowiedzialności Polaków. Przed nami decydujący czas. Zdaniem specjalistów zbliżamy się do kluczowego, przełomowego momentu w walce z epidemią - podkreślił i zaznaczył: zostańmy w domach, stosujmy się do wydawanych zaleceń. Nie ryzykujmy zdrowiem i życiem własnym oraz innych osób.

 

ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie