Orędzie prezydenta. "Apeluję o jeszcze większą mobilizację"

Polska
Orędzie prezydenta. "Apeluję o jeszcze większą mobilizację"
KPRP

- Pustki na ulicach polskich miejscowości, to widok daleki od naszych marzeń. Jednak w obecnej sytuacji budzi on nadzieję, jest świadectwem mądrości i odpowiedzialności Polaków. Przed nami decydujący czas. Zdaniem specjalistów zbliżamy się do kluczowego, przełomowego momentu w walce z epidemią - podkreślił prezydent Andrzej Duda w orędziu.

- Apeluję do wszystkich o jeszcze większą mobilizację, o jeszcze większą dyscyplinę. Zostańmy w domach, stosujmy się do wydawanych zaleceń. Nie ryzykujmy zdrowiem i życiem własnym oraz innych osób - apelował prezydent.

 

Jak dodał, "pamiętajmy o doświadczeniach innych państw" . - Szybko rosnąca liczba zakażeń i zachorowań jest zawsze wynikiem lekkomyślności i lekceważenia podstawowych reguł bezpieczeństwa. W tych trudnych dla nas dniach, z całego serca dziękuję służbom sanitarnym, medycznym i mundurowym. Dziękuję żołnierzom Wojska Polskiego oraz tym z państwa, którzy zabezpieczają dostęp do najpotrzebniejszych usług i towarów - wykazują się państwo szczególnym hartem ducha - podkreślił Duda.

 

ZOBACZ: Stan epidemii w Polsce. "To decyzja ratująca życie"

 

- Polskie firmy przekazują wielkie darowizny na rzecz walki z epidemią lub przestawiają się na produkcje najpotrzebniejszych środków ochrony sanitarnej. Dyżurujący lekarze i ratownicy otrzymują wsparcie studentów medycyny, a pracownicy barów, restauracji i kawiarni nieodpłatnie przygotowują i dostarczają im posiłki - mówił prezydent.

 

 

- Samorządowcy, harcerze, grupy wolontariuszy i sąsiedzi niosą konkretną pomoc oraz słowa otuchy seniorom, kombatantom i niepełnosprawnym. Jeszcze raz dziękuję za tę wspaniałą postawę - dodał.

 

ZOBACZ: Włochy: ponad 620 ofiar koronawirusa w ciągu doby

 

- Trwa akcja "Lot do Domu". Dzięki załogom samolotów polskich linii lotniczych LOT, dzięki pracownikom obsługi LOT, ruchu lotniczego oraz polskim służbom dyplomatycznym do rodzin i bliskich w kraju powróciło już kilkanaście tysięcy osób - przypomniał.

 

- To dowód, że każdy obywatel Rzeczypospolitej może liczyć na pomoc swojego państwa - podkreślił.

 

"Zwołałem posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego"

 

- Stoimy przed jednym z najważniejszych wyzwań ostatnich dziesięcioleci. Musimy ochronić nie tylko życie i zdrowie, ale też materialne postawy bytu milionów polskich rodzin. Niezbędne rozwiązania trzeba uzgodnić i natychmiast wdrożyć. Nie czas na spory programowe pomiędzy partiami. W tej chwili musimy działać sprawnie i zdecydowanie. Zachowanie bezpieczeństwa finansowego Polaków należy do absolutnych priorytetów. Dzisiaj otrzymałem specjalny projekt ustawy, określanej jako ''Tarcza Antykryzysowa'' - tworzy ją pakiet zastosowań na niespotykaną dotąd skalę - oświadczył.

 

ZOBACZ: "To dla nas czarny scenariusz". Pandemia koronawirusa sparaliżowała turystykę

 

Jak dodał, "na ochronę budżetów domowych, na ochronę miejsc pracy oraz ciągłości funkcjonowania polskich przedsiębiorstw, szczególnie małych i średnich mają być przeznaczone setki miliardów złotych".

 

- Z uwagi na rangę tego aktu prawnego zwołałem posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W poniedziałek do przedstawicieli rządu, władz Sejmu i Senatu dołączą liderzy ugrupowań parlamentarnych. Omówimy razem szczegóły tego ważnego projektu - wokół którego musi się zawiązać porozumienie wszystkich sił politycznych - oświadczył prezydent.

 

Wyraził przekonanie, że "wyjdziemy z tej próby obronną ręką, że jako państwo i naród umocnimy łączące nas więzi, że po raz kolejny udowodnimy, jak wielką siłę i możliwości ma nasza wspólnota".

ms/prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie