Ksiądz z Lubelszczyzny zakażony koronawirusem

Polska
Ksiądz z Lubelszczyzny zakażony koronawirusem
Wikimedia.org/Roch Mściwój
Według ustaleń portalu 9 marca proboszcz odprawił dwa pogrzeby

W powiecie chełmskim (woj. lubelskie) odnotowano pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. To duchowny, pacjent oddziału pulmunologicznego Chełmskiego Szpitala Wojewódzkiego - poinformował portal chelm.naszemiasto.pl. Chodzi o księdza z parafii w Białopolu. Kościół został zamknięty.

Ministerstwo zdrowia poinformowało w czwartek o kolejnych 18 przypadkach zakażenia koronawirusem, jeden z nich to pacjent z powiatu chełmskiego.

Odprawiał msze


Mężczyzna trafił do szpitala w Puławach. Z kolei sanepid pracuje nad ustaleniem kręgu osób, z którymi zakażony miał w ostatnim czasie kontakt.

 

ZOBACZ: Msza bez rodzin, uroczystości przy grobie. Pogrzeby w Polsce w dobie koronawirusa

 

Rzecznik diecezji zamojsko-lubaczowskiej ks. Michał Maciołek podał, że kapłan tej diecezji, u którego wykryto koronawirusa, od kilku dni przebywał w szpitalu, gdyż leczył się na chorobę płuc.

 

- Ostatni raz sprawował liturgię w kościele parafialnym 9 marca. Gdy poczuł się chory, liturgię w jego zastępstwie sprawował inny kapłan. Wirus wykryto 18 marca. Sytuacja w parafii jest pod kontrolą służb sanitarnych – podał ks. Maciołek w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

 

Według ustaleń portalu - 9 marca proboszcz odprawił dwa msze pogrzebowe.

 

Wójt: koronawirus nie wybiera

 

- W środę po godzinie 21 otrzymałem telefon od dziekana z niepokojącymi informacjami dotyczącymi proboszcza. Z samego rana wystosowałem więc do sanepidu prośbę o zdezynfekowanie kościoła w Białopolu i kaplicy w Strzelcach, bo to właśnie tam ksiądz odprawiał msze święte - mówił w rozmowie z portalem chelm.naszemiasto.pl wójt Białopola Henryk Maruszewski. Dodał, że podjął decyzję o zamknięciu Urzędu Gminy.

 

- Koronawirus nie wybiera, jest potwierdzenie, że u nas to u księdza się stało. Sanepid już działa, jeżdżą, wymazy biorą. Ksiądz dziekan chce, by sanepid się zajął dezynfekcją kościoła i kaplicy - powiedział Maruszewski.

 

Urząd gminy został zamknięty

 

- Nasza gmina jest malutka, około 3 tys. mieszkańców, a ksiądz proboszcz, wiadomo, miał kontakty z ludźmi – zaznaczył wójt.

 

ZOBACZ: Służby apelują: #NieKłam. "Ludzie oszukują na potęgę"

 

Urząd gminy został zamknięty, urzędnicy pracują zdalnie. - Chyba, że będzie jakiś przypadek losowy, to wtedy będzie Urząd Stanu Cywilnego do dyspozycji. Przekazałem też informację o zakażeniu do zakładów pracy w gminie. Wystosowałem apel do mieszkańców, aby ci, którzy mieli kontakt z osobą zarażoną, zgłaszali się do sanepidu - dodał Maruszewski.


Kościoły w Polsce nie są zamknięte

 

W Polsce kościoły nie są zamknięte. W związku jednak z rozporządzeniem rządu, na nabożeństwie może się pojawić nie więcej niż 50 osób. Biskupi udzielili również dyspensy od uczestnictwa w mszach.

 

- Respektując zalecenia władz sanitarnych - nie zamykamy kościołów; dla ludzi wierzących świątynia jest zawsze miejscem szczególnego doświadczenia Bożej obecności i Bożej miłości - powiedział w sobotę wieczorem przewodniczący KEP abp. Stanisław Gądecki.

 

- Gdy brakuje nam kryteriów uprawniających do uczestnictwa we mszy św. w kościele, to najprostszym wydaje się wstęp dla zamawiającego intencję i dla jego rodziny - wskazał.

 

ZOBACZ: Prymas Polski: Nie bójmy się, jesteśmy w rękach Boga


- W związku ze wspomnianym ograniczeniem zachęcam wszystkich pozostałych wiernych do korzystania z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii i przeżywania Jej za pośrednictwem środków społecznego przekazu. Serdecznie dziękuję mediom, które - rozumiejąc potrzeby ludzi wierzących - przygotowały dodatkowe propozycje w tym względzie - dodał przewodniczący KEP.

 

Przypomniano, że podczas przekazywania "znaku pokoju" nie trzeba podawać sobie dłoni, a kościelne kropielnice należy opróżnić.

pgo/grz/ chelm.naszemiasto.pl, PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie