Msza bez rodzin, uroczystości przy grobie. Pogrzeby w Polsce w dobie koronawirusa

Polska
Msza bez rodzin, uroczystości przy grobie. Pogrzeby w Polsce w dobie koronawirusa
Pixabay/joaph
Biskupi zalecają, by uroczystości pogrzebowe ograniczyć do spotkania wiernych na cmentarzu.

Biskupi zalecają, by uroczystości pogrzebowe ograniczyć do spotkania wiernych na cmentarzu. W ostatniej drodze zmarłemu może uczestniczyć nie więcej niż 50 osób, a msza może się obyć tego samego dnia lub w terminie wyznaczonym przez rodzinę. W niektórych przypadkach biskupi zarządzili mszę bez udziału wiernych.

Po ograniczeniu przez rząd liczby osób, które mogą brać udział w zgromadzeniach do 50, w tym w uroczystościach religijnych,  biskupi wydają dekrety dotyczące pogrzebów przedstawiając konkretne wytyczne.

 

Pogrzeb przy grobie

 

Metropolita gdański abp Leszek Sławoj Głódź zarządził, by na terenie całej diecezji uroczystości pogrzebowe odbywały się tylko na cmentarzu.

 

"Pogrzeb odprawia się przy grobie w obecności najbliższej rodziny (z zachowaniem obowiązującego limitu 50 osób). Przypominam, że w pogrzebie nie mogą uczestniczyć osoby odbywające kwarantannę. Jeśli okoliczności na to pozwalają, stację można poprzedzić procesją od bramy cmentarnej" - napisano w specjalnym dekrecie.

 

ZOBACZ: "Nie przychodźcie w niedzielę na msze święte". Apel do seniorów w Poznaniu

 

"Mszę św. pogrzebową odprawia się w kościele w dniu pogrzebu lub w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń z rodziną zmarłego" - dodano. Zaznaczono przy tym, że rodzinę zmarłego należy powiadomić o rozporządzeniach państwowych i wydanym przez arcybiskupa dekrecie. Nowe rozporządzenie obowiązuje do odwołania.

 

Biskup opolski Andrzej Czaja wydał podobne zarządzenie. Na terenie tej diecezji również uroczystości pogrzebowe należy ograniczyć do trzeciej stacji (przy grobie). Duchowny przypomina, że obowiązuje limit osób - 50 - a w liczbę tę wliczani są nie tylko żałobnicy, ale również ksiądz i pracownicy firmy pogrzebowej. "Msza pogrzebowa może być odprawiana w dniu pogrzebu wg tych samych zasad albo w późniejszym terminie, w zależności od ustaleń z rodziną zmarłej osoby" - napisano w dekrecie.

 

W diecezji gliwickiej obowiązują bardziej restrykcyjne zasady. Tam biskup również zarządził, by uroczystości pogrzebowe ograniczały się do cmentarza w gronie nie większym niż 50 osób. Msza św. pogrzebowa może być odprawiona w dniu pogrzebu, ale sine populo (bez obecności wiernych - red.) lub w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń z rodziną zmarłego" - głosi rozporządzenie biskupa.

 

Nie dotykać zwłok

 

Do tej pory w Polsce zmarło sześć osób, które były zakażone koronawirusem. O środki ostrożności, jakie należy zachować na pogrzebie oraz podczas przygotowywania ciała do pochówku, zapytaliśmy Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Lublinie.

 

- Dotykanie zwłok jest niedozwolone poza czynnościami związanymi z obmyciem, ubraniem i ułożeniem zwłok - poinformowała Magdalena Smolińska-Kornas, rzecznik lubelskiego sanepidu powołując się na przepisy obowiązującego prawa.

 

Dodała, że do obmywania ciała zmarłego używa się płynu dezynfekcyjnego, a na dnie trumny umieszcza warstwę substancji płynochłonnej.

 

Szczelnie zamknięta trumna

 

Po umieszczeniu ciała w trumnie powinna ona być szczelnie zamknięta i obmyta z zewnątrz płynem dezynfekującym.

 

- Pomieszczenie, w którym osoba zmarła przebywała oraz wszystkie przedmioty, z którymi była styczność, jak też środek transportu, którym zwłoki były przewożone, poddaje się odkażaniu - dodała rzeczniczka.

 

ZOBACZ: Pogrzeby w dobie pandemii. Jak będą wyglądały?

 

Smolińska-Kornas zaznaczyła, że po każdym przewozie ciała środek transportu, którym było ono wiezione, przeprowadza się dezynfekcję preparatami o działaniu bakteriobójczym, wirusobójczym i grzybobójczym.

 

- Zabrania się zewnętrznego mycia środka transportu drogowego przeznaczonego do przewozu zwłok i szczątków ludzkich w miejscach przypadkowych i prowizorycznie zorganizowanych myjniach- poinformowała.

 

- Mając na uwadze bezpieczeństwo personelu zakładów pogrzebowych ważna jest świadomość, że postępowanie ze zwłokami, czy też samo przebywanie ze zwłokami, używanie preparatów biobójczych, substancji chemicznych i innych mieszanin wiąże się niejednokrotnie z narażeniem na czynniki biologiczne, chemiczne m.in. o działaniu rakotwórczym, jak i fizycznym - dodała.

pgo/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie