Kontrole na granicach. Zobacz, jakie dane musisz podać

Polska
Kontrole na granicach. Zobacz, jakie dane musisz podać
PAP/Artur Reszko

Od niedzieli obowiązuje zawieszenie na 10 dni międzynarodowych pasażerskich połączeń lotniczych i kolejowych. Wprowadzony został także zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców. Polacy powracający do kraju muszą wypełniać formularz "Kartę pasażera". Podajemy, jakie dane trzeba podać wypełniając go.

Obywatele RP nadal mogą wrócić do Polski samochodami osobowymi, busami i autokarami. Jednak w związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa, pracownicy służby zdrowia poproszą takie osoby w momencie przekraczania granicy o wypełnienie formularza. Podanie informacji ma pozwolić służbom na kontakt z podróżnymi, jeśli doszło do narażenia ich na chorobę zakaźną.

 

ZOBACZ: Polacy nie przyjadą, niemieccy plantatorzy przerażeni. Nie będzie miał kto zebrać szparagów

 

Główny Inspektorat Sanitarny podkreśla, że "bardzo ważne jest, aby wypełnić ten formularz dokładnie i w całości". Zapewnia przy tym, że dane będą zabezpieczone zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych i użyte jedynie do ochrony zdrowia publicznego.


W przypadku dziecka, kartę wypełnia dorosły opiekun.

 

"Karta pasażera"

 

Wypełniając "Kartę pasażera" podać trzeba: 

 

  • Imię i nazwisko 
  • Nr PESEL/rodzaj, nr i seria innego dokumentu potwierdzającego tożsamość 
  • Adres zamieszkania (państwo,województwo/region,powiat, miejscowość, ulica, nr domu, nr mieszkania, kod pocztowy) 
  • Nr tel. do kontaktu (najlepiej komórkowy, można podać więcej niż jeden) 
  • Adres e-mail do kontaktu
  • Adres tymczasowy – jeżeli w Polsce jest się tylko przejazdem (państwo, województwo, powiat, miejscowość, ulica, nr domu, nr mieszkania, kod pocztowy, ew. nazwa hotelu) 
  • Osobę do kontaktu, w razie nagłej potrzeby (imię i nazwisko, nr tel. najlepiej komórkowy) 

Kwarantanna z wyjątkiem 

 

Należy również pamiętać, że wracający do kraju Polacy muszą poddać się kwarantannie. Wyjątkiem są osoby z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim oraz kierowcy transportu kołowego - np. autobusów i busów. Te osoby nie są kierowane na kwarantannę.

 

W Polsce dotychczas stwierdzono 205 przypadków zakażenia koronawirusem. We wtorek resort zdrowia poinformował o piątej ofierze COVID-19. "Z przykrością informujemy, że w szpitalu w Wałbrzychu (woj. dolnośląskie) zmarła piąta osoba zakażona koronawirusem. To 57-letni mężczyzna, który miał choroby współistniejące" - podało Ministerstwo Zdrowia.

grz/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie