Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Łącznie jest ich ponad 110

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Łącznie jest ich ponad 110
PAP/Grzegorz Momot

- Mamy 7 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - przekazało w niedzielę rano Ministerstwo Zdrowia. Potwierdzone przypadki dotyczą dwóch osób z Warszawy oraz po jednej z województw: podkarpackiego (Leżajsk), świętokrzyskiego (Kielce), warmińsko-mazurskiego (Ostróda), dolnośląskiego (Wrocław) i lubelskiego.

Oznacza to, że w Polsce koronawirusem zaraziło się łącznie 111 osoby. Trzy osoby, które były chore na Covid-19, zmarły. 

 

 

 

Wśród chorych Brytyjczyk oraz żona mężczyzny, który przebywał w Wielkiej Brytanii

 

Nowy przypadek z Podkarpacia to kobieta z powiatu leżajskiego "w sile wieku". - Miała ona styczność z Covid-19. Jej stan jest dobry - poinformowała Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzeczniczka wojewody podkarpackiego. 

 

Aktualnie w woj. podkarpackim jest osiem osób ze zdiagnozowanym koronawirusem. Pierwszy przypadek zanotowano w środę, a dwa kolejne w czwartek, trzy w piątek, jeden w sobotę i jeden w niedzielę. Zakażenie dotyczy pięciu kobiet i trzech mężczyzn.

 

Kolejny chory w warmińsko-mazurskiem to obywatel Wielkiej Brytanii. Przebywa on w szpitalu w Ostródzie. Podobnie jak kobieta z Podkarpacia, jest "w sile wieku", a jego stan jest dobry. 

 

To piąty przypadek zakażenia w tym regionie. Wcześniej koronawirusa zdiagnozowano u kobiety i mężczyzny, którzy przyjechali autobusem z Niemiec z tzw. pacjentem zero, a także u dwóch mieszkanek woj. warmińsko-mazurskiego, które wróciły z Włoch.

 

Potwierdzony w niedzielę przypadek koronawirusa w Lublinie to osoba w wieku między 25 a 35 rokiem życia z powiatu tomaszowskiego, która wróciła z kraju, w którym jest dużo przypadków Covid-19. 

 

Zakażony mężczyzna "w sile wieku" z Kielc, u którego koronawirusa również wykryto w niedzielę, nie przebywa w szpitalu, a w ścisłej domowej kwarantannie. Pozwala na to jego stan. 

 

We Wrocławiu nowe zakażenie potwierdzono u żony mężczyzny, który przebywał w Wielkiej Brytanii i tam się zakaził. Oboje byli już od kilku dni w szpitalu.

 

"Prawdziwym lekarstwem na koronawirusa są odpowiedzialność i rozsądek" 

 

W sobotę zanotowano 36 nowych przypadków koronawirusa w naszym kraju. Tego samego dnia poinformowano, że 13 osób wyzdrowiało.

 

- Będziemy mieli coraz lepsze efekty, dlatego że potrafimy się skonsolidować. Mamy naprawdę oddanych lekarzy i pielęgniarki. Nasze służby są coraz bardziej sprawne, bo są coraz bardziej doświadczone. Przecież to jest nowe wyzwanie - mówił Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny. 

 

ZOBACZ: Pinkas: wyzdrowiało 13 pacjentów zakażonych koronawirusem

 

Jego zdaniem, "prawdziwym lekarstwem" na koronawirusa są "odpowiedzialność, rozwaga i rozsądek". Dodał, że wprowadzenie w piątek stanu zagrożenia epidemicznego jest działaniem adekwatnym do obecnej sytuacji.

 

- Robimy to, co powinniśmy zrobić. To my wyznaczamy kierunek, jak należy postępować, żeby zapewnić poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego wszystkim obywatelom - zapewnił.

wka/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie