Rosja zamyka granicę z Polską. MSZ uruchamia specjalną infolinię

Polska
Rosja zamyka granicę z Polską. MSZ uruchamia specjalną infolinię
Polsat News
Rosja i Polska graniczą lądowo poprzez obwód kaliningradzki

Rosja zakaże cudzoziemcom wjazdu przez granicę lądową z Polską i Norwegią - zapowiedział w sobotę rosyjski premier Michaił Miszustin. Decyzja podjęta w ramach walki z koronawirusem jest czasowa i wchodzi w życie w niedzielę. Natomiast polski resort spraw zagranicznych uruchamia specjalną infolinię ws. aktualnej możliwości przekraczania granic państwowych.

Wjechać przez granicę lądową Rosji z Polską i Norwegią będą mogli wyłącznie obywatele Białorusi, członkowie delegacji oficjalnych i osoby mające zezwolenie na pobyt w Rosji.

 

W związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej w Europie MSZ uruchomiło infolinię dotyczącą możliwości przekraczania granic. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu +48 22 523 8880.

 

Wracają kontrole na pozostałych granicach

 

W nocy z piątku na sobotę w Dzienniku Ustaw zostały ogłoszone rozporządzenia MSWiA w sprawie przywrócenia tymczasowej kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową RP, będącą granicą wewnętrzną strefy Schengen oraz czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych.

 

ZOBACZ: Przyjeżdżasz z zagranicy, trafisz na kwarantannę. Wyjaśniamy, co cię czeka

 

Kontrola graniczna osób zostaje przywrócona tymczasowo od soboty 14 marca do 24 marca.

 

Nie polecimy samolotem za granicę

 

W sobotę opublikowane zostało też rozporządzenie ws. zakazów w ruchu lotniczym na terytorium Polski. Wprowadza ono zakaz lądowania w portach lotniczych RP międzynarodowych lotów przewożących pasażerów.

 

ZOBACZ: 16 nowych przypadków koronawirusa. Pierwsze zakażenia w Gdańsku

 

Od niedzieli przez 10 dni do Polski nie będą mogli wjeżdżać cudzoziemcy. Polscy obywatele mogą wracać do kraju; będą poddani 14-dniowej domowej kwarantannie. Zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie