"Nie było od wielu lat większego kryzysu". Premier dziękuje za akcję "Zostań w domu"

Polska
"Nie było od wielu lat większego kryzysu". Premier dziękuje za akcję "Zostań w domu"
Facebook/Mateusz Morawiecki
- Pamiętajmy w naszych myślach i modlitwach o personelu medycznym - mówił premier w sobotnim wystąpieniu

- To prawdziwa obywatelska postawa - tymi słowami premier Mateusz Morawiecki ocenił internetową akcję "Zostań w domu". W jej ramach internauci namawiają, by ze względu na epidemię koronawirusa nie wychodzić bez potrzeby na zewnątrz. Zapewnił, że rząd pracuje nad "najlepszymi sposobami zabezpieczenia polskich obywateli". Poprosił też, by w myślach i modlitwach pamiętać o personelu medycznym.

- Cała Polska wchodzi w nowy etap walki z koronawirusem. Byliśmy zmuszeni wprowadzić pakiet rozwiązań, który nie jest dla nas komfortowy, ale niestety jest konieczny - mówił premier w internetowym wystąpieniu. 

 

Jego zdaniem, "ani w Polsce, ani na świecie nie było od wielu lat większego kryzysu". - Koronawirus jest wielkim zagrożeniem dla wszystkich, nawet dla najbogatszych krajów - uznał. 

 

"Nasze prośby o solidarne zachowania spotykają się z wielkim zrozumieniem"

 

Premier przyznał, że dotychczasowe rozwiązania nie wystarczały, dlatego wraz z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i szefem resortu spraw wewnętrznych Mariuszem Kamińskim ogłosił w piątek "pakiet działań".

 

ZOBACZ: Epidemia koronawirusa. Czy cyfryzacja pomoże nam ją przetrwać?

 

- Pracujemy nad najlepszymi sposobami zabezpieczenia polskich obywateli. Korzystamy ze sprawdzonych praktyk, ale przede wszystkim szukamy nowych skutecznych rozwiązań - zapewnił Morawiecki. 

 

Zwrócił się do widzów, przypominając, że zależy od nich bardzo wiele. - Docierają do mnie informacje, że nasze prośby o odpowiedzialne i solidarne zachowania spotykają się z wielkim społecznym zrozumieniem - przekazał. 

 

"Zaangażowani w walkę potrzebują mądrej postawy"

 

Szef rządu podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję #Zostańwdomu. Internauci opatrują tym hasztagiem wpisy nakłaniające do niewychodzenia na zewnątrz ze względu na epidemię. 

 

- To prawdziwa obywatelska postawa - uznał. 

 

WIDEO: Wystąpienie premiera Morawieckiego

 

 

Według Morawieckiego, "tysiące zaangażowanych w walkę z koronawirusem nie potrzebuje dziś pochwał, ale mądrej postawy i pomocy społeczeństwa". 

 

ZOBACZ: Rosja zamyka granicę z Polską. MSZ uruchamia specjalną infolinię

 

- Jak tylko możemy, wspierajmy służby w działaniu. Pamiętajmy w naszych myślach i modlitwach o personelu medycznym. Te osoby są prawdziwymi bohaterami. Bądźmy w tych dniach razem - mówił. 

 

84 zakażonych koronawirusem w Polsce

 

W sobotę wykryto 16 nowych przypadków zachorowań na COVID-19 w Polsce. Są one potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

 

Wyniki dotyczą dwóch osób z woj. świętokrzyskiego (Starachowice), trzech z woj. dolnośląskiego (dwie we Wrocławiu i jedna w Bolesławcu), pięciu z woj. lubelskiego (Lublin), trzech z Łodzi, dwóch z Gdańska i jednej z Opola.

 

W Polsce zanotowano łącznie 84 przypadki koronawirusa, w tym 2 zgony.

 

Zobacz aktualną mapę zakażeń

 

wka/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie