Co dalej z 500+? Premier wyjaśnia

Polska
Co dalej z 500+? Premier wyjaśnia
Polsat News
Premier zapewnił, że wypłata 500+ nie jest zagrożona

- Wypłaty w programie 500 + dla polskich dzieci i młodzieży nie są w najmniejszym stopniu zagrożone - poinformował w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

"Planujemy liczne działania w odniesieniu do strony podażowej i popytowej w gospodarce narodowej, ale także będziemy dbali o zapewnienie stabilności sektora finansów, sektora bankowego" - powiedział premier. Zapewnił przy tym, że nie zabraknie środków w bankomatach oraz gotówki, ale zachęcał też do korzystania z płatności bezgotówkowych, czyli zbliżeniowo lub przez internet.

 

Szef rządu poinformował również, że w planach jest pakiet osłonowy w szczególności dla osób, które będą zagrożone bezrobociem albo będą w czasie epidemii tylko częściowo zatrudnione.

 

- Korzystamy tutaj z najlepszych światowych praktyk i będziemy starali się wykorzystać zarówno Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, jak również zbudować nowe finasowanie - mówił.

 

ZOBACZ: Pinkas: wyzdrowiało 13 pacjentów zakażonych koronawirusem

 

Podkreślił, że chodzi o to, żeby polska gospodarka ucierpiała w jak najmniejszym stopniu. Premier zauważył, że jest rzeczą niestety coraz bardziej jasną, iż strefa euro będzie w recesji albo się o nią otrze, czyli wzrost PKB będzie w okolicach zera albo poniżej.

 

- Polska eksportuje bardzo dużo do strefy euro, to jest nieco powyżej 70 proc. To powoduje, że spowolnienie w zachodniej Europie, która jest teraz ogarnięta epidemią koronawirusa w znaczniejszym jeszcze natężeniu niż Polska, będzie istotne - powiedział Morawiecki.

 

WIDEO: zobacz wystąpienie premiera

  

 

Zapewnił, że polski rząd zrobi wszystko, żeby zamortyzować ten spadek wzrostu PKB.

 

- On na całym świecie zapewne nastąpi, jest to niemal pewnie dzisiaj, tak przewidują wszystkie najistotniejsze instytucje finansowe świata. Byłoby naiwnością przewidywać, że to nie odciśnie się na Polsce. On na pewno będzie miał wpływ na sytuację budżetową, na sytuację dochodów podatkowych w budżecie państwa, na wydatki, na koszty - ponieważ chcę zaangażować więcej środków na wsparcie dla polskich obywateli, wsparcie dla firm prowadzących działalność gospodarczą, na bufor, na amortyzację dla tych branż, które w najwyższym stopniu zostaną dotknięte - powiedział premier.

 

ZOBACZ: Co z Polakami, którzy chcą wrócić do kraju? Akcja #LotDoDomu

 

- Trudno będzie - i tak się nigdzie na świecie nie dzieje - skompensować w pełni, w 100 proc. straty, ale będziemy starali się chociaż sprawiedliwie i w różnym stopniu, w różnych branżach zadziałać w taki sposób, aby przynajmniej większość firm mogła przetrwać ten trudny czas przed nami, te trudne tygodnie, trudne miesiące, oby nie trudne kwartały i lata - mówił.

 

Dodał, że polski rząd zrobi wszystko, żeby zastosować najnowocześniejsze instrumenty wsparcia, montażu linii finansowo-kredytowych pod realizację projektów infrastrukturalnych oraz wparcia przedsiębiorców i "przede wszystkim wsparcia osób pracujących, po to, żeby odczuły ten kryzys w najmniejszym możliwym stopniu".

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie