Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/JEON HEON-KYUN
Według WHO koronawirus jest pandemią

Na całym świecie rośnie liczba zakażonych koronawirusem. Kolejne kraje wprowadzają nowe przepisy mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się groźnego dla zdrowia patogenu. We Francji od poniedziałku będą zamknięte wszystkie szkoły, a w Czechach i Nowym Jorku wprowadzono stan wyjątkowy. Gwiazdy sportu i estrady w Polsce apelują o pozostanie w domach.

ac/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

W piątek wieczorem minister zdrowia Łukasz Szumowski i wiceministrowie spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker i Błażej Poboży odbyli wideokonferencję z wojewodami - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.

Jak przekazał na Twitterze Paweł Szefernaker, minister Szumowski otrzymał informację, że "na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym powstał Studencki Sztab Kryzysowy". "Wolontariusze będą pomagać w szpitalach. Nie będą mieć kontaktu z osobami zarażonymi koronawirusem" - napisał wiceminister SWiA.

20-letni Luca Kilian to pierwszy piłkarz niemieckiej ekstraklasy, u którego stwierdzono koronawirusa – poinformował w piątek wieczorem jego klub SC Paderborn.

- Nie ma zagrożenia, że zabraknie żywności i środków higienicznych – powiedział wiceprezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński. Hurtownie i dystrybutorzy mają duże ich zapasy, ale potrzebują czasu na uzupełnienie tych produktów w sklepach po zwiększonych zakupach – dodał.

W związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego i decyzją o czasowym przywróceniu granic oraz wstrzymaniem międzynarodowego ruchu lotniczego Biuro Podróży Itaka zawiesza ze skutkiem natychmiastowym wszystkie wyjazdy turystyczne.

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) rekomenduje przełożenie wszystkich międzynarodowych meczów zaplanowanych na marzec i kwiecień. Powodem jest pandemia koronawirusa. W tym terminie dwa spotkania towarzyskie ma rozegrać reprezentacja Polski.

Prezydent USA Donald Trump powiedział w piątek na konferencji prasowej, że prawdopodobnie podda się testowi na koronawirusa. Dziennikarze pytali wcześniej, czemu nie poddał się kwarantannie, mimo iż był w towarzystwie osób, które okazały się zakażone.

Służby sanitarne w Tomaszowie Mazowieckim szukają osób, które wieczorem, tydzień temu (piątek, 6 marca) spotkały i zetknęły się z mężczyzną u którego stwierdzono koronawirusa. To mieszkaniec powiatu tomaszewskiego, który bawił się w kilku lokalach na terenie miasta: w Pizzerii "Trufla", klubie "Ęklawa" i kręgielni przy ul. 3 Maja.

Służby sanitarne proszą osoby, które zetknęły się z zarażonym koronawirusem mężczyzną o kontakt na adres mailowy Powiatowego Inspektora Sanitarnego: tomaszow@pis.lodz.pl

Władze Ukrainy zawieszają od 17 marca wszystkie pasażerskie połączenia lotnicze z innymi krajami - poinformowała w piątek agencja Interfax-Ukraina, cytując przewodniczącego parlamentu ukraińskiego Dmytro Razumkowa.

W piątek wieczorem w Jaśle (Podkarpackie) policja zatrzymała pacjenta podejrzanego o zakażenie koronawirusem, który uciekł z oddziału zakaźnego miejscowego szpitala specjalistycznego.

Prezydent Donald Trump wprowadził stan nadzwyczajny w USA.

Fot. PAP/EPA/Al Drago / POOL

Prowadzący ogólnoniemieckie statystyki epidemiologiczne Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie poinformował, że do piątku odnotowano w Niemczech 3062 laboratoryjnie potwierdzone przypadki zarażenia koronawirusem. W czwartek było ich o 671 mniej.

Pięcioro zarażonych już zmarło.

Pod Moskwą rozpoczęły się prace na miejscu budowy przyszłego ośrodka zakaźnego - poinformował w piątek wicemer Moskwy Andriej Boczkariow. Placówka ma powstać, za przykładem chińskim, w przyspieszonym trybie i jest elementem planu zapobiegania koronawirusowi.


O pierwszym zgonie spowodowanym koronawirusem poinformowały w piątek po południu władze Szkocji. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych w całej Wielkiej Brytanii wzrosła do 11.

Pacjent, którego płci nie podano, był osobą w starszym wieku z innymi dolegliwościami zdrowotnymi.

Francuski rząd poinformował w piątek wieczorem, że w ciągu minionej doby liczba zmarłych wśród osób zakażonych koronawirusem wzrosła o 18 - do 79. Zarejestrowano blisko 800 nowych przypadków infekcji i liczba zakażonych we Francji wynosi łącznie 3661.

Stan 154 osób hospitalizowanych ze względu na Covid-19 "jest nadal ciężki" - poinformował na konferencji prasowej szef resortu zdrowia i solidarności Olivier Veran.

Rząd wprowadza stan zagrożenia epidemicznego

Od soboty obowiązywać będzie ograniczenie działalności galerii handlowych i punktów gastronomicznych. Wprowadzony zostaje także zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób, a w niedzielę o północy na granicach zostają przywrócone kontrole. Polacy powracający z zagranicy będą poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie, a do kraju zostaną wpuszczeni tylko obcokrajowcy pracujący w Polsce legalnie; oni także będą musieli przejść obowiązkową kwarantannę.

Fot.: PAP/Piotr Nowak

W Denver, w amerykańskim stanie Kolorado, testy na koronawirusa przeprowadzane są w laboratorium metodą drive-through. W czwartek, by je wykonać, trzeba było stać w samochodowej kolejce od trzech do czterech godzin.

Nie wszyscy chętni zostali przebadani. Ci, którzy nie doczekali się w czwartek, otrzymali dokument, który upoważnia ich do priorytetowego potraktowania w piątek.

Laboratorium drive-through w Denver jest czynne w godz. 10-14. W środę przebadano w nim około 160 osób. By zbadać się należy przynieść ze sobą fotografię oraz zaświadczenie od lekarza, iż spełnia się kryteria, na podstawie których należy poddać się testom na Covid-19.

W Kolorado stwierdzono dotychczas 44 przypadki koronawirusa. Władze stanowe oceniają, że potrzebne są już nowe laboratoria przeprowadzające testy.

Fot.: PAP/EPA/BOB PEARSON

Nawet osiem tygodni mogą potrwać w USA zakłócenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa - ocenił w piątek szef Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) Anthony Fauci. Przyznał przy tym, że ramy czasowe kryzysu są trudne do przewidzenia.

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym wywołanym przez koronawirusa odwołane są zaplanowane w następnych tygodniach loty z i do Tel Awiwu, Warszawy i Oslo - poinformował w piątek Port Lotniczy Lublin.

Odwołane zostały wszystkie rejsy rozkładowe do i z Tel Awiwu do dnia 26 marca, rejsy z i do Oslo w dniach od 18 marca do 29 marca, a także rejsy z i do Warszawy w dniach 26 i 27 marca.

Wiceprezydent Wenezueli Delcy Rodriguez poinformowała w piątek o dwóch pierwszych przypadkach koronawirusa, które wykryto w tym kraju.

Chorzy to 41-letnia obywatelka Wenezueli, która 5 marca powróciła z podróży do USA, Włoch i Hiszpanii, oraz 52-letni Wenezuelczyk, który 8 marca przyleciał z Hiszpanii - zakomunikowała w telewizji wenezuelskiej Rodriguez.

Rząd Macedonii Północnej ogłosił w piątek stan wyjątkowy w miejscowościach Debar i Centar Żupa z powodu zdiagnozowania tam 13 przypadków koronawirusa.

- Wprowadziliśmy oficjalny zakaz opuszczania tych miejscowości i ich odwiedzania - zakomunikował na konferencji prasowej macedoński minister zdrowia Wenko Filipcze.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydował, że częściowo wstrzymuje działalność z uwagi na sytuację kryzysową związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Ministerstwo rolnictwa wspólnie z resortem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaktualizowały i rozszerzyły zasady udzielania pomocy żywnościowej dla osób potrzebujących, a objętych kwarantanną. Żywność będzie im dostarczana do domu - poinformował resort rolnictwa.

O zmianie programu pomocy żywnościowej poinformował w piątek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą, po wizycie w Banku Żywności w Ciechanowie.

Fot.: PAP/Paweł Supernak

Senat przyjął w piątek projekt noweli specustawy ws. COVID-19, teraz zostanie on skierowany do Sejmu. Do pierwotnego projektu zostały w piątek wprowadzone poprawki dotyczące rozszerzenia zakresu dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługującego rodzicom w przypadku zamknięcia szkół.

Obrona Cywilna: z 1016 do 1266 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych osób zakażonych koronawirusem.

Obecnie, według najnowszych danych, zakażonych jest we Włoszech prawie 15 tysięcy osób, o ponad 2100 więcej niż dzień wcześniej. 

521 osób w kraju jest hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem; 3151 osób objęto kwarantanną, a 17 784 przebywa pod nadzorem epidemiologicznym - poinformowało w piątek po południu Ministerstwo Zdrowia.

Łącznie liczba zakażonych wzrosła do 68. Jedna pacjentka zmarła w czwartek. Była hospitalizowana w Poznaniu. Stan jej zdrowia był ciężki. Cierpiała na inne schorzenia.

Fot.: PAP/Wojciech Olkuśnik

Osoby w USA, które chcą zrobić test na obecność koronawirusa, często odchodzą z kwitkiem mimo deklaracji władz, że każdy może go wykonać - informują w piątek media w Stanach Zjednoczonych. Lekarze mówią, że mają związane ręce.

Relacje Amerykanów przytaczane w mediach kontrastują z deklaracjami państwowej administracji. Prezydent USA Donald Trump powiedział kilka dni temu, że każdy może wykonać test. Wiceprezydent Mike Pence zapewniał, że "nie ma ograniczeń" w dostępie do testów, a władze "robią stałe postępy".

Cytowani w mediach lekarze pierwszego kontaktu twierdzą, że testy - nieodzowne do ustalenia, jak wielkie zagrożenie stanowi pandemia - nie są w USA powszechnie dostępne. Portal CNN pisze o "niepokoju w związku dostępnością oraz kryteriami" badań na koronawirusa.

Od poniedziałku zacznie działać Kujawsko-Pomorska e-Szkoła - poinformowała w piątek rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu Beata Krzemińska. Dodała, że 16 marca o godzinie 9.00 ruszą lekcje przez internet dla uczniów klas ósmych szkoły podstawowej i maturzystów.

- Projekt jest naszą odpowiedzią na niezbędne ze względów epidemicznych zamknięcie placówek oświatowych. Będziemy nadawać codziennie sześć półgodzinnych interaktywnych lekcji online - wykładów, pokazów, warsztatów - z piętnastominutowymi przerwami na pytania i dyskusję. Program przygotowują wspólnie metodycy pracujący we wszystkich kujawsko-pomorskich centrach edukacji nauczycieli. Zajęcia będą prowadzić najwyższej klasy nauczyciele-specjaliści, którym towarzyszyć będą moderatorzy. Za ich pośrednictwem będzie można zadawać pytania prowadzącym lekcje - poinformowała Krzemińska.

Minister zdrowia Kosowa Arben Vitia poinformował w piątek, że zdiagnozowano dwa pierwsze w tym kraju przypadki infekcji koronawirusem. Zakażona jest 20-letnia Włoszka i 77-letni obywatel Kosowa. Vitia zapewnił, że stan obojga chorych jest stabilny.

Wśród krajów bałkańskich w Serbii zdiagnozowano pierwszy przypadek infekcji koronawirusem 6 marca, a w Chorwacji - pod koniec lutego.

Policja i straż miejska w Poznaniu będą monitorować miejsca, gdzie gromadzi się młodzież - zapowiedział w piątek zastępca prezydenta miasta. Zaapelował też, by młodzi ludzie nie przebywali w skupiskach m.in. na terenach nadwarciańskich.

63-latek z Rudy Śląskiej, który w poczekalni miejscowej przychodni straszył innych pacjentów, że może być zakażony koronawirusem, może odpowiadać za fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu lub bezprawne wywołanie alarmu. Policja zapowiada, że tego typu nieodpowiedzialne żarty nie będą bagatelizowane.

- Przestrzegamy inne osoby, aby zastanowiły się przed tego typu żartami. Policjanci każdą taką sprawę będą bezwzględnie kierować do sądów - powiedział w piątek oficer prasowy policji w Rudzie Śląskiej st. asp. Arkadiusz Ciozak, zapowiadając skierowanie sprawy do miejscowego sądu.

Do incydentu doszło w jednej z dużych przychodni w Rudzie Śląskiej. W obecności wielu oczekujących przed gabinetem lekarskim pacjentów 63-latek oświadczył, że wrócił właśnie z zagranicy i chyba jest zarażony koronawirusem. Prawdopodobnie liczył, że dzięki temu szybciej zostanie przyjęty przez lekarza, wobec długiej kolejki oczekujących.

Z powodu pandemii koronawirusa władze Nepalu zawiesiły do końca kwietnia wydawanie wiz turystycznych wydawanych przy wjeździe do tego kraju. Przestają również obowiązywać pozwolenia dla ekspedycji na Everest. Ograniczenia mocno odczuje branża turystyczna.

Od 14 marca można otrzymać wizę turystyczną tylko w konsulacie nepalskim za granicą, a warunkiem jej wydania jest okazanie testu stwierdzającego brak zakażenia koronawirusem. Wszyscy wjeżdżający do Nepalu cudzoziemcy mają przejść dwutygodniową kwarantannę.

Od 16 marca do 3 kwietnia linie lotnicze Wizz Air przestaną latać z Gdańska do 11 norweskich miast.

Jak poinformowała specjalistka ds. komunikacji Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku Agnieszka Michajłow, "z informacji jakie otrzymał Port Lotniczy Gdańsk od węgierskiego przewoźnika wynika, że przez co najmniej trzy tygodnie, od najbliższego poniedziałku 16 marca do 3 kwietnia z i do Gdańska nie odbędzie się w sumie 238 operacji lotniczych na kierunkach norweskich".

Michajłow dodała, że "ustanie ruch lotniczy realizowany przez Wizz Air z Gdańska do Oslo-Torp i Oslo-Gardermoen, do Alesund, Bergen, Bodo, Haugesung, Kristiansand, Molde, Stavanger, Tromso i Trondheim".

W cypryjskim hotelu, w którym znajduje się około 50 poddanych kwarantannie Polaków, wykryto trzy kolejne przypadki Covid-19. - Turyści z Polski mają się dobrze. Nikt nie ma symptomów charakterystycznych dla koronawirusa – poinformował przedstawiciel biura podróży.

Wszyscy chorzy należą do tej samej grupy co Niemka, która 10 marca została zdiagnozowana jako pierwszy przypadek koronawirusa na Północnym Cyprze.

Europa stała się teraz epicentrum pandemii koronawirusa - powiedział w piątek w Genewie szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podkreślił, że do tej pory życie w wyniku zakażenia koronawirusem straciło na całym świecie 5 tys. osób.

Tedros wezwał wszystkie kraje do podwojenia wysiłków w walce z Covid-19.

Zdaniem szefa WHO pandemia nie oznacza, że kraje powinny poddawać się w walce z koronawirusem. - Pomysł przechodzenia od etapu powstrzymywania pandemii do łagodzenia jej skutków jest błędny i niebezpieczny - oświadczył Tedros.

Zaznaczył, że zachowując strategię ograniczania, wszystkie kraje muszą "zachować równowagę między ochroną zdrowia, zapobieganiem zakłóceniom gospodarczym i społecznym oraz poszanowaniem praw człowieka".

Fot.: PAP/EPA/SALVATORE DI NOLFI

Od 17 marca osoby przybywające do Hongkongu z państw strefy Schengen, w tym Polski, będą musiały przejść dwutygodniową kwarantannę w warunkach domowych - ogłosiły w piątek hongkońskie władze. Ostrzegły również Hongkończyków przed podróżami do tych krajów.

Już od soboty do rządowych centrów izolacji na 14 dni kierowane będą wszystkie osoby, które w ostatnich dwóch tygodniach były we włoskich regionach Lombardia, Wenecja Euganejska lub Emilia-Romania, w Iranie lub na najbardziej dotkniętych wirusem obszarach Korei Płd. - napisano w komunikacie hongkońskiego wydziału zdrowia.

Nie ma na razie planów odwoływania uroczystości ślubnych w Urzędzie Stanu Cywilnego w Poznaniu w związku z zagrożeniem koronawirusem - zapewniły w piątek władze miasta. Przyszli małżonkowie są jednak proszeni o ograniczenie liczby gości na ceremonii.

Do tej pory na terenie Wielkopolski wykryto sześć przypadków zakażenia koronawirusem.

Zaplanowane na 7 maja wybory lokalne w Anglii i Walii zostały przełożone o rok z powodu trwającej pandemii koronawirusa - ogłosił w piątek po południu brytyjski rząd.

W czwartek z wnioskiem o przełożenie wyborów zwróciła się brytyjska Komisja Wyborcza.

7 maja miały się odbyć wybory burmistrza Londynu oraz zgromadzenia miejskiego brytyjskiej stolicy, burmistrzów siedmiu innych miast bądź okręgów miejskich, radnych w 118 okręgach w Anglii, a także 40 komisarzy policji w Anglii i Walii.

Wobec wzrostu liczby zakażeń koronawirusem Luksemburg zamyka od poniedziałku wszystkie szkoły i przedszkola oraz ogranicza liczebność zgromadzeń publicznych. Liczba wywołanych wirusem infekcji w tym kraju wynosi obecnie 26.

Ośrodki narciarskie w Beskidach kończą sezon. Powodem jest zagrożenie epidemiologiczne. W piątek po południu decyzję taką podjęły m.in. Beskid Sport Arena i Biały Krzyż w Szczyrku, a także ośrodki w Wiśle.

Udział brytyjskiej królowej Elżbiety II w niektórych publicznych wydarzeniach w najbliższych tygodniach został profilaktycznie odwołany w związku z trwającą pandemią koronawirusa - poinformował w piątek Pałac Buckingham.

W minionych dniach 93-letnia monarchini uczestniczyła w normalnym trybie w oficjalnych wydarzeniach, m.in. w poniedziałek wraz z większością pozostałych wysokich rangą członków rodziny królewskiej wzięła udział w nabożeństwie w Opactwie Westminsterskim z okazji Dnia Wspólnoty Narodów.

Fot.: PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Z OSTATNIEJ CHWILI: Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 4 nowe przypadki zarażenia koronawirusem.

Potwierdzone wyniki dotyczą czterech osób z Warszawy. Tym samym liczba zakażonych wzrosła do 68, w tym jedna osoba zmarła.

Unia Europejska i strefa euro najprawdopodobniej znajdą się w tym roku w recesji z powodu koronawirusa - poinformował w piątek na konferencji prasowej w Brukseli dyrektor generalny KE ds. gospodarczych Maarten Vervey.

- Jest bardzo prawdopodobne, że wzrost w strefie euro i Unii Europejskiej spadnie w tym roku poniżej zera, a potencjalnie nawet znacznie poniżej zera - oświadczył Vervey.

Prezydent USA Donald Trump wprowadzi stan wyjątkowy ze względu na epidemię koronawirusa, co pozwoli na uruchomienie większych funduszy federalnych na walkę z Covid-19 - podała w piątek agencja Bloomberga, powołując się na źródła.

Amerykański prezydent zapowiedział konferencję prasową na temat koronawirusa na godz. 15 czasu lokalnego (godz. 20 w Polsce).

W związku z koronawirusem władze Malty zdecydowały w piątek o obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie dla wszystkich podróżnych przybywających do tego kraju - poinformował premier Robert Abela.

- Nakaz dotyczy wszystkich osób przybywających z dowolnego kraju - powiedział Abela na konferencji prasowej. Dodał, że złamanie obowiązku kwarantanny będzie skutkować grzywną w wysokości 1000 euro.

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii zwiększyła się w ciągu ostatnich 24 godzin z 590 do 798, co oznacza największy wzrost od początku epidemii, ale nie zanotowano żadnej nowej ofiary śmiertelnej - podało w piątek ministerstwo zdrowia.

Jak poinformowano, od początku epidemii do godz. 9 rano w piątek na obecność koronawirusa przetestowano 32 771 osób, z czego w 31 973 przypadkach nie została ona stwierdzona. Pierwsze dwa zakażenia w Wielkiej Brytanii wykryto 31 stycznia, natomiast pierwszy zgon miał miejsce 5 marca. Ogółem w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa zmarło dotychczas 10 osób.

Trump i jego córka Ivanka mieli kontakt z zarażonymi koronawirusem

Zdiagnozowany pozytywnie na obecność koronawirusa szef MSW Australii Peter Dutton w zeszłym tygodniu był w Waszyngtonie, gdzie spotkał się m.in. z doradczynią i córką prezydenta USA Ivanką Trump oraz z prokuratorem generalnym Williamem Barrem.

Dutton w piątek rano czasu polskiego poinformował, że obudził się z gorączką i bólem gardła. Przeprowadził test, który potwierdził koronawirusa.

Fot.: PAP/EPA/Alan Santos/Brazilian Presidency

Czeski rząd postanowił zamknąć od poniedziałku granice państwa. Ze względu na koronawirusa od poniedziałku obywatele Czech i mieszkający w tym państwie cudzoziemcy z prawem stałego pobytu nie będą mogli wyjeżdżać za granicę. Zakaz ten nie dotyczy osób pracujących w strefie przygranicznej.

Również od poniedziałku cudzoziemcom nie będzie wolno odwiedzać Czech z wyjątkiem obcokrajowców, którzy mają tam prawo stałego pobytu lub ich przyjazd leży w interesie państwa. Cudzoziemcy mogą swobodnie opuszczać Czechy.

Jedna z osób, u których oficjalnie potwierdzono koronawirusa na Białorusi, zataiła po powrocie do kraju z Niemiec, że wcześniej była we Włoszech. Zanim mężczyzna trafił do szpitala, mógł zarazić ponad 90 osób. Na Białorusi jest już 27 potwierdzonych nosicieli Covid-19.

- Mężczyzna po powrocie odwiedzał miejsca publiczne, spotykał się z ludźmi, mógł zarazić 91 osób - powiedziała w piątek podczas konferencji prasowej Ina Karaban, która jest głównym epidemiologiem Białorusi.

Sam zakażony ostatecznie trafił do szpitala z zapaleniem płuc o średnio ciężkim. Syn mężczyzny to student Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego, który także okazał się nosicielem wirusa. W związku z tym w czwartek kwarantanną objęto całą grupę studentów tej uczelni. W sumie, jak informuje ministerstwo zdrowia, na kwarantannie przebywały w piątek 224 osoby.

Rossmann wprowadził w swoich sklepach w całej Polsce zasadę, że klienci mogą kupić maksymalnie trzy sztuki wybranych towarów. Chodzi o produkty typu: żele, mydła antybakteryjne, papier toaletowy, ręczniki kuchenne. Informacje w rozmowie z Onetem potwierdziła Agata Nowakowska, rzecznik firmy.

Władze Sudanu, Etiopii i Kenii poinformowały w piątek, że w ich krajach zdiagnozowano pierwsze przypadki koronawirusa.

Resort zdrowia Sudanu oświadczył, że mężczyzna, który zmarł dzień wcześniej, miał około 50 lat, a przed przyjazdem do Chartumu - stolicy państwa - przebywał w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Minister zdrowia Kenii Mutahi Kagwe powiedział, że pierwszym zakażonym w tym kraju jest 27-letni Kenijczyk, który przyleciał z Londynu. Władze w Nairobi, stolicy Kenii, zakazały urządzania dużych wydarzeń publicznych.

Pierwsza osoba zainfekowana Covid-19 w Etiopii to 48-letni Japończyk.

W sumie przypadki koronawirusa odnotowano już w 11 krajach Afryki.

Liczba zgonów w związku z koronawirusem wzrosła w Hiszpanii pomiędzy czwartkowym a piątkowym popołudniem o 36; łącznie w kraju odnotowano dotąd 120 ofiar śmiertelnych - poinformował w piątek rząd Pedra Sancheza. Do 4200 wzrosła liczba zakażeń.

Fernando Simon z rządowego Centrum Koordynacji Ostrzegania i Nagłych Przypadków (CCAES) wskazał na drastyczny wzrost zgonów i zachorowań w Hiszpanii pomiędzy poniedziałkiem a piątkiem. Liczba ofiar śmiertelnych zwiększyła się w tym okresie z 24 do 120, a zakażeń z 1000 do 4200.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił w piątek, że na sobotnim posiedzeniu rady ministrów zatwierdzony zostanie stan zagrożenia epidemicznego w całym kraju

Prezydent Brazylii zakażony koronawirusem

Pierwszy test na koronawirusa prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro dał wynik pozytywny - informują lokalne media. Wcześniej patogen wykryto u doradcy Bolsonaro Fabio Wajngartena. W ubiegłym tygodniu obaj spotkali się z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna od wtorku ogranicza kursowanie pociągów w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa oraz zamknięciem placówek edukacyjnych i instytucji kulturalnych - poinformował w piątek regionalny przewoźnik.

Jak przekazała rzeczniczka spółki Joanna Osińska, zmniejszona liczba kursów składów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (ŁKA) będzie obowiązywała od najbliższego wtorku 17 marca do co najmniej 25 marca.

Rozkład jazdy uwzględniający wprowadzone ograniczenia można znaleźć na stronie: www.lka.lodzkie.pl.

Brytyjski następca tronu książę Karol i jego żona Camilla odwołali planowaną podróż do Bośni i Hercegowiny, na Cypr i do Jordanii w związku z pandemią koronawirusa - poinformował w piątek rzecznik książęcej pary.

- Ze względu na rozwijającą się sytuację związaną z pandemią koronawirusa, rząd brytyjski zwrócił się do ich królewskich wysokości o przesunięcie wiosennego tournee - oświadczył rzecznik prasowy.

Książę Karol miał odwiedzić Bośnię w dniach 17 i 18 marca, po czym miała do niego dołączyć księżna Camilla, aby razem złożyć wizytę na Cyprze w dniach 18-21 marca, a następnie para miała udać się do Jordanii i 25 marca powrócić do kraju. Wizyta na Cyprze miała być pierwszą od 27 lat złożoną przez członka brytyjskiej rodziny królewskiej.

Fot.: PAP/EPA/NEIL HALL

Małopolskie szpitale, w których funkcjonują oddziały zakaźne, otrzymają prawie 7,5 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa. Środki te zostaną wykorzystane na działania związane z zapobieganiem i zwalczaniem koronawirusa.

Jak podało w piątek biuro prasowe Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, dofinansowanie otrzymało 10 szpitali. Zostanie ono przeznaczone na zakup m.in. środków do intensywnej terapii (ponad 4 mln zł), środków do ochrony osobistej (1,3 mln zł) czy dezynfekcji (ok. 1,5 mln zł).

W związku z koronawirusem w Berlinie od przyszłego tygodnia będą sukcesywnie zamykane szkoły i przedszkola, do koniecznego minimum będzie też ograniczany transport publiczny - poinformowały w piątek lokalne władze, cytowane przez telewizję n-tv.

Ze względów bezpieczeństwa przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak odwołała zaplanowane na 27 marca obchody 75. rocznicy powrotu Gdańska do macierzy. Jak poinformowała w piątek Wioletta Krewniak z biura Rady Miasta Gdańska, decyzja podyktowana jest dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiologiczną związaną z ryzykiem zachorowania na COVID-19.

Obchody powrotu Gdańska do macierzy to wydarzenie upamiętniające wcielenie miasta w granice Polski w 1945 roku, którego symbolem było wciągnięcie polskiej flagi na maszt Dworu Artusa. Tradycję świętowania tego wydarzenia, wprowadził w 1995 roku Paweł Adamowicz, kiedy był jeszcze przewodniczącym Rady Miasta. Od tego czasu gdańscy radni, prezydent Gdańska, przedstawiciele sejmu i senatu RP, władze samorządowe i wojewódzkie, konsulowie generalni i honorowi w Gdańsku, harcerze oraz uczniowie gdańskich szkół wspólnie uczestniczą w obchodach przyłączenia Gdańska do Polski w 1945 roku.

Według irańskich władz do 514 wzrosła w piątek w tym kraju liczba zgonów w związku z koronawirusem i potwierdzono 11 364 zakażeń. Siły bezpieczeństwa opróżnią ulice miast w ciągu 24 godzin w ramach walki z rozprzestrzenianiem się wirusa - podała państwowa agencja IRNA.

Większość infekcji zanotowano w stolicy kraju, Teheranie. Od wybuchu epidemii w kraju 3 529 pacjentów zakażonych zostało wyleczonych i wypisanych ze szpitali - podał rzecznik ministerstwa zdrowia Kijanusz Dżahanpur.

Fot.: PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Najpóźniej w niedzielę wszyscy pacjenci szpitala w Raciborzu, przekształcanego obecnie w szpital zakaźny na potrzeby pacjentów zarażonych koronawirusem, znajdą się w innych placówkach. Ewakuacja dotyczy ok. 100 osób; podobna ilość pacjentów jest w piątek wypisywana do domów.

Z kolei Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach wprowadza kolejne ograniczenia w przyjmowaniu pacjentów. Rzeczniczka WSZ Anna Mazur-Kałuża poinformowała, że na początku przyszłego tygodnia szpital wstrzyma działalność leczniczą w kilkunastu oddziałach i poradniach.

Rzeczniczka przypomniała, że od końca lutego w szpitalu wstrzymane są też wszelkie przyjęcia i zabiegi planowe, nie ma porodów rodzinnych. Obowiązuje też całkowity zakaz odwiedzin. Wszelkie przesunięcia terminów przyjęć i wizyt będą ustalane z pacjentami po odwołaniu w kraju stanu zagrożenia.

Pierwsza ofiara śmiertelna koronawirusa na Ukrainie - zmarła 71-letnia Ukrainka, która 1 marca przyjechała z Polski.

71-letnia Ukrainka zmarła z powodu koronawirusa. 1 marca wyjechała z Polski

Najbliższe dwa wyścigi Formuły 1 - w Bahrajnie i Wietnamie - zostały przełożone z powodu koronawirusa. Sezon miał się rozpocząć w niedzielę w Australii, ale władze w czwartek wieczorem zadecydowały o jego odwołaniu.

Już wcześniej przełożono także GP Chin, które miało się odbyć 19 kwietnia w Szanghaju. To oznacza, że sezon rozpocznie się prawdopodobnie w maju, ale w specjalnie wydanym oświadczeniu napisano, że władze Formuły 1 będą cały czas obserwować sytuację i podejmować decyzje na bieżąco. Na razie nie wiadomo, czy odwołane wyścigi zostaną przesunięte na inny termin.

Kolejny - jeszcze aktualny - termin rozegrania zawodów to 3 maja. Kierowcy mają się wówczas ścigać w Grand Prix Holandii, ale w wydanym w piątek oswiadczeniu jest napisano: "Oczekujemy, że rozpoczęcie sezonu nastąpi pod koniec maja w Europie. Będziemy monitorować sytuację". To oznacza, że w kalendarzu powinno dojść do kolejnych przesunięć, ale na razie oficjalnie nie ogłoszono odwołania zawodów z początku maja.

W ramach walki z pandemią koronawirusa Ukraina zamknie za 48 godzin swoje granice dla obcokrajowców - poinformował w piątek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Rosji wzrosła z 34 do 45 w ciągu ostatniej doby - poinformowały w piątek władze. Pięć przypadków zarejestrowano w Moskwie, trzy w Petersburgu, po jednym w obwodach, gdzie leżą te miasta i w Kraju Permskim.

Niemal wszystkie zakażone osoby odwiedzały w ostatnich tygodniach Włochy, Francję i Austrię. Jeden chory zakaził się po kontakcie z osobą, która zachorowała wcześniej.

Wszyscy zainfekowani znajdują się obecnie w placówkach zakaźnych. Tymczasem osiem osób, u których wcześniej zdiagnozowano koronowirusa, zostało wypisanych ze szpitali - podało w piątek ministerstwo zdrowia Rosji.

Całodobowa infolinia, świadcząca pomoc psychologiczną potrzebującym jej w obecnej sytuacji epidemiologicznej, działa w Częstochowie. Pod numerem 34 3663121 przez siedem dni w tygodniu można uzyskać wsparcie psychologiczne, uruchomiony został również numer komórkowy: 726 386 838. Dyżurujący mogą też pomóc poprzez e-mail: ccik@cztps.eu.

Zdalne wsparcie psychologiczne dla osób objętych kwarantanną zapewniane jest też w Raciborzu. Udziela go stowarzyszenie "Persona" drogą telefoniczną oraz za pośrednictwem poczty elektronicznej i Skype. Telefon w godzinach dyżuru Ośrodka Interwencji Kryzysowej to: 32 414 96 90 (od poniedziałku do piątku od godz. 16. do 19.), telefony całodobowe: 722 304 453 oraz 603 300 904 oraz email: personaraciborz@gmail.com. Dodatkowy adres e-mail dla osób objętych kwarantanną to: oik.persona@gmail.com.

Liczba osób zainfekowanych koronawirusem w Holandii wzrosła w piątek do 804 - poinformował Holenderski Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). W czwartek było 614 przypadków.

Większość zakażeń występuje na południu kraju, głównie w prowincji Brabancja Północna.

Z kolei liczba zgonów w Holandii podwoiła się i obecnie jest to 10 osób.

Lekarz, pracownik Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, jest dwunastym pacjentem z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem w woj. śląskim.

Potwierdziła to pełniąca obowiązki rzeczniczki szpitala Joanna Chłądzyńska. Poinformowała, że w związku z tym szpital wstrzymuje planowe przyjęcia w obu swoich lokalizacjach – przy ul. Ceglanej i Medyków. To jeden z największych szpitali klinicznych w regionie.

Cztery śledztwa w związku z podejrzeniem groźby sprowadzenia niebezpieczeństwa publicznego prowadzi policja węgierska przeciw autorom i rozpowszechniającym teksty internetowe o koronawirusie zawierające fake newsy.

Na stronie Narodowego Biura Śledczego (NNI) poinformowano, że w lutym przesłuchano 30-letniego mężczyznę i 44-letnią kobietę jako podejrzanych, gdyż napisali, że na Węgrzech zakaziło się koronawirusem więcej osób, niż poinformowały władze.

Z kolei 32-letni mężczyzna rozprowadzał w internecie nieprawdziwe informacje o koronawirusie. Został zatrzymany w środę i przesłuchany, a podczas rewizji skonfiskowano należący do niego sprzęt informatyczny.

Żywności w Polsce nie zabraknie, panika jest absolutnie nieuzasadniona - zapewnił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Jesteśmy krajem nadwyżek, których nie są w stanie sami Polacy zjeść - dodał minister, który wraz z prezydentem Andrzejem Dudą odwiedził Bank Żywności w Ciechanowie.

Ardanowski podczas wspólnej konferencji z prezydentem oświadczył, że na polecenie głowy państwa ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej oraz resort rolnictwa doprecyzowały i rozszerzyły program operacyjny pomocy żywnościowej, który od kilku lat jest realizowany jako pomoc dla ludzi ubogich.

Prezydent: nie ma w tej chwili wniosku ze strony Rady Ministrów o wprowadzenie w Polsce stanu wyjątkowego; nie jest to w tym momencie na etapie rozważania.

Szef MON: doniesienia o wyprowadzeniu wojsk na ulice i zamykaniu miast to fake newsy.

Na piątkowym briefingu prasowym Błaszczak zaapelował o nieuleganie panice w związku z wystąpieniem koronawirusa.

"Chciałem zdementować fake newsy o tym, że Wojsko Polskie będzie wyprowadzane na ulice." Błaszczak zaznaczył też, że dezinformacją są doniesienia o zamykaniu miast. "Apeluję, aby czerpać informację z wiarygodnych źródeł, takie źródła to strony internetowe polskiego rządu." 

Pasażer źle się poczuł. Zamknięto trzy stacje warszawskiego metra

- Na peronie stacji metra Kabaty mamy pasażera który, źle się poczuł. Nie przyjechał tam pociągiem, dotarł w okolice stacji samochodem. Po przyjściu na peron stacji poinformował, że się źle czuje, a niedawno wrócił z Londynu - przekazała Anna Bartoń, rzecznik prasowy warszawskiego metra.

Niedzielna msza w kościele św. Jana w Gdańsku odbędzie się bez udziału wiernych - poinformowała przedstawicielka pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego Beata Jaworowska. Kościół św. Jana jest obiektem należącym do Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Zasadniczo spełnia funkcję świecką.

W związku z sytuacją epidemiologiczną Nadbałtyckie Centrum Kultury zawiesiło w piątek działalność. Odwołano wszystkie imprezy odbywające się w obiektach nalężących do NECK. Centrum św. Jana i Ratusz Staromiejski są zamknięte dla zwiedzających do odwołania.

Płyn do dyzenfekcji rąk o działaniu wirusobójczym w drodze do Agencji Rezerw Materiałowych.

Łódź dowiezie posiłki do domów seniorów. W związku z zawieszeniem działalności dziennych placówek wsparcia w Łódzkiem, spowodowanym zagrożeniem koronawirusem, władze Łodzi zadecydowały w piątek o dowożeniu posiłków do domów podopiecznych tych placówek. Na korzystanie z tej formy opieki zdecydowało się prawie 500 osób.

1,1 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz ratownicy medyczni niepracujący na co dzień w służbie zdrowia są w gotowości, aby pomagać w walce z koronawirusem - poinformował w piątek na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Po ogłoszeniu przez WHO pandemii koronawirusa na portalach społecznościowych ruszyła akcja "Zostań w domu". W jej ramach internauci dzielą się doświadczeniami z domowej kwaranatanny, polecają filmy, czy książki do przeczytania. W akcję zaangażowali się też sportowcy, czy politycy.

Z powodu zagrożenia koronawirusem, rząd, lekarze, czy samorządowcy apelują o pozostanie w domach i ograniczenie kontaktów, które mogą sprzyjać rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Do pozostania w domach zachęcają też na portalach społecznościowych internauci, którzy zorganizowali akcję #zostanwdomu. Akcja robi się coraz popularniejsza i z każdym dniem przyłącza się do niej coraz więcej osób.

W piątek przed południem stacja metra Kabaty została zamknięta ze względu na stan zdrowia pasażera.Pociągi I linii metra kursują do stacji Stokłosy.

fot. Polsat News

Cały rząd Rumunii zostanie umieszczony na domowej kwarantannie, ponieważ u senatora rządzącej Partii Narodowo-Liberalnej (PNL) stwierdzono zakażenie koronawirusem - powiadomił w piątek p.o. premiera Ludovic Orban na nadzwyczajnej konferencji prasowej.

UEFA z powodu koronawirusa odwołała przyszłotygodniowe mecze w Lidze Mistrzów i w Lidze Europy.

Dalszy spadek zachorowań odnotowano w Wuhan w Chinach. Z kolei w Korei Południowej po raz pierwszy więcej pacjentów wyzdrowiało, niż zachorowało z powodu koronawirusa SARS-CoV-2. Na całym świecie do piątku rano odnotowano ponad 135 tys. zakażeń oraz prawie 5 tys. zgonów – wynika z danych WHO.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Słowaccy policjanci odmawiają wjazdu do swojego kraju na węgiersko-słowackim przejściu granicznym.

Fot: PAP/EPA/PETER KOMKA

 

Pacjenci zakażeni koronawirusem, którzy są hospitalizowani w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, będą leczeni od piątku m.in. lekami na HIV i malarię – powiedział dziennikarzom ordynator oddziału zakaźnego tego szpitala prof. Krzysztof Simon.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego jest leczonych sześciu pacjentów zakażonych koronawirusem. W najcięższym stanie jest 73-letni mężczyzna.

Prof. Simon podkreślił, że każdy wirus ma swój specyficzny lek. - Ale też jest faktem, że niektóre grupy wirusów mają pewne cechy wspólne jako takie. Analizując dane japońskie i chińskie - oni wprowadzili, ze skutkiem umiarkowanym, ale ze skutkiem zmniejszającym śmiertelność - niektóre leki z grupy leków przeciwko HIV, niektóre z grupy przeciwko malarii i jeszcze kilka - powiedział lekarz.

Przypominamy, że na bieżąco aktualizujemy mapę przypaków zakażenia koronowirusem w Polsce: 

Polscy skoczkowie są już w specjalnym samolocie, który został wysłany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zawody Pucharu Świata zostały nagle przerwane z powodu koronawirusa, a reprezentacja nie miała jak wrócić do kraju.

Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne ośrodki narciarskie na Podhalu kończą tegoroczny sezon narciarski. Największa stacja narciarska w Białce Tatrzańskiej zamknie wyciągi w niedzielę. Polskie Koleje Linowe swoje ośrodki zamknęły w piątek. Słowacy wstrzymują funkcjonowanie ośrodków narciarskich do 26 marca.

Premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi zmierzono temperaturę po jego powrocie z wizyty w Mołdawii. Wideo z tej procedury zamieścił na swoim profilu na Facebooku.

W Szczecinie jedna osoba z koronawirusem nadal w stanie ciężkim, dwie w dobrym.

Kobieta zakażona koronawirusem, przebywająca w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie nadal jest w stanie ciężkim, stabilnym - poinformował w piątek p.o. rzecznika placówki Mateusz Iżakowski. Dwie pozostałe osoby, u których wykryto nowego wirusa, są w dobrym stanie.

Mecze reprezentacji Polski odwołane z obawy przed koronawirusem. Zaplanowane na 27 i 31 marca spotkania nie zostaną rozegrane z obawy przed pandemią koronawirusa.

WIĘCEJ INFORMACJI: Mecze piłkarskiej reprezentacji Polski odwołane

"Student sam w domu" - akcja związana z zawieszeniem zajęć.

Wartościowe kanały na YouTube, kursy językowe online, lista blogów poświęconych zdobywaniu kompetencji miękkich czy biznesowych - odnośniki do takich materiałów przygotowali dla żaków przedstawiciele Parlamentu Studentów RP w związku z zawieszeniem zajęć na uczelniach.

Fot: Facebook/Student sam w domu

 

Zapisy specustawy pozwalają zmienić organizację roku szkolnego; jeżeli będzie taka potrzeba to z nich skorzystamy - oświadczył w piątek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Pytany, co z egzaminami, jeśli przerwa od zajęć zostanie wydłużona, stwierdził, że to zależy od rozwoju sytuacji. "Jeśli taka przerwa miałaby znacznie się wydłużyć, wtedy będziemy podejmowali decyzję" - oświadczył. "Dlatego wprowadziliśmy przepis do specustawy, przyjętej przez Sejm praktycznie przez wszystkie partie politycznej, dający możliwość zmiany organizacji roku szkolnego ze względu na zagrożenie życia czy zdrowia obywateli" - podkreślił szef MEN. "Jeżeli będzie taka potrzeba, to z tego przepisu skorzystamy" - dodał.

ZOBACZ: Zasiłek opiekuńczy - dla kogo i na jakich zasadach

 

Minister spraw wewnętrznych Australii Peter Dutton oznajmił w piątek, że został zainfekowany Covid-19. Polityk trafił do szpitala. Zapewnił, że czuje się dobrze.

Jak napisał Dutton w oświadczeniu, w piątek rano "obudził się z gorączką i bólem gardła"; natychmiast skontaktował się z departamentem zdrowia stanu Queensland. Minister został poddany testowi na nowego koronawirusa; kilka godzin później wynik testu był pozytywny.

 

pic.twitter.com/9XieecxPr3

— Peter Dutton (@PeterDutton_MP) March 13, 2020

Stan 11 osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem w woj. śląskim jest dobry - podała w piątek rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska. Poprawia się stan kobiety leczonej w Raciborzu i mężczyzny w Zawierciu, wcześniej określany jako poważny.

Woda jest i będzie dostarczana do mieszkańców stolicy w takiej ilości, jaka będzie potrzebna, a ścieki są i będą odbierane - zapewnia stołeczne MPWiK. Warszawskie wodociągi w związku z sytuacją epidemiologiczną wstrzymują wszelkie prace na sieci, które mogłyby przerywać dostawy wody.

- To są decyzje, które może podejmować minister zdrowia - powiedziała w piątek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, pytana o to, czy rząd planuje zamknąć duże centra handlowe. Dodała, że sytuacja z nimi związana będzie omawiana na dzisiejszym sztabie kryzysowym.

Mapa zakażeń koronawirusem w Polsce

Zamknięcie szkół, utrzymanie niedzielnej I tury wyborów lokalnych i zapowiedź „planu rozruszania” gospodarki, to najczęściej komentowane tematy czwartkowego wystąpienia prezydenta Francji Emmanuela Macrona w sprawie walki z koronawirusem.

13,5 mln przedszkolaków, uczniów i studentów przestanie chodzić do szkół, od poniedziałku aż do odwołania – ogłosił Macron.

Na stronach http://jasnagora.pl/ i https://episkopat.pl/ będą transmitowane codziennie msze św. odprawiane w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze - poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Najpoważniejsza jest sytuacja w objętym surową kwarantanną mieście Wuhan, epicentrum epidemii. Ochotnicy włamują się tam do mieszkań, by ratować - na prośbę właścicieli - pozostawione bez wody i jedzenia zwierzęta.

Jedna z grup wolontariuszy w Wuhanie uratowała już od śmierci głodowej ponad 1000 zwierząt domowych. Jeden z członków tej grupy ocenił jednak w rozmowie z BBC, że zwierząt w potrzebie jest więcej. Sytuację określił jako "bardzo niebezpieczną".

 

Epidemia koronawirusa i środki jej przeciwdziałania sprowadziły śmiertelne zagrożenie na tysiące zwierząt w Chinach. Psy i koty osób zabranych na kwarantannę zostały w domach bez jedzenia czy wody, a środki dezynfekcji truły dziki, łasice i ptaki.

Leśnicy w mieście Chongqing na zachodzie Chin znaleźli ciała 135 dzikich zwierząt należących do 17 różnych gatunków, zatrutych substancjami dezynfekującymi, których używano w nadmiarze - podała państwowa agencja prasowa Xinhua. Dziennik "China Daily" ocenił, że dzikie zwierzęta stały się "niespodziewaną ofiarą" epidemii.

Od poniedziałku do Singapuru nie będą mogły wjeżdżać osoby, które w ciągu ostatnich dwóch tygodni były we Włoszech, Francji, Niemczech lub Hiszpanii - poinformowało w piątek singapurskie ministerstwo zdrowia. Decyzja ma związek z pandemią koronawirusa.

W Turcji stwierdzono drugi przypadek zakażenia koronawirusem - poinformował w piątek minister zdrowia tego kraju Fahrettin Koca. Ankara wdrożyła już pakiet środków, mających ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Minister napisał na Twitterze, iż drugi pacjent, którego wyniki badania potwierdzono w czwartek wieczorem, jest z kręgu osób z bliskiego otoczenia pierwszego zainfekowanego.

Komisarz ligi NBA Adam Silver poinformował, że zawieszenie rozgrywek z powodu pandemii koronawirusa potrwa co najmniej 30 dni. Na razie zakażenie stwierdzono u dwóch koszykarzy Utah Jazz - Francuza Rudy'ego Goberta i Donovana Mitchella.

 

Władze Australii wezwały w piątek obywateli, aby nie gromadzili się w grupach liczących powyżej 500 osób w sytuacji, gdy zwiększane są wysiłki, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa.

W Australii odnotowano jak dotąd 156 zakażeń i trzy zgony z powodu koronawirusa, ale władze spodziewają się gwałtownego wzrostu liczby infekcji w nadchodzących tygodniach wraz z nadejściem zimy na półkuli południowej - pisze agencja Reutera.

Piątek jest ostatnim dniem, w którym przedszkola i szkoły podstawowe mają obowiązek zapewnienia opieki nad dziećmi. Od poniedziałku wszystkie placówki oświatowe w kraju będą zamknięte, z wyjątkiem m.in. tych w podmiotach leczniczych i specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych.

Wartościowe kanały na YouTube, kursy językowe online, lista blogów poświęconych zdobywaniu kompetencji miękkich czy biznesowych - odnośniki do takich materiałów przygotowali dla żaków przedstawiciele Parlamentu Studentów RP w związku z zawieszeniem zajęć na uczelniach.

Pod adresem pacjent.gov.pl opublikowano pakiet informacji o koronawirusie. Są tam rozstrzygnięcia i wyjaśnienia dotyczące prawdziwości pojawiających się w przestrzeni publicznej stwierdzeń na temat SARS-Cov-2, np. czy psy i koty przenoszą tę chorobę.

 

- Nie ma wątpliwości, że spadki na GPW to efekt koronawirusa - powiedział główny doradca ekonomiczny PwC w Polsce Witold Orłowski. Spadki odnotowują giełdy na całym świecie - dodał.

Zespół badaczy ze szpitala Sunnybrook, Uniwersytetu Toronto i Uniwersytetu McMaster, wyizolował koronawirusa SARS-CoV-2, odpowiedzialnego za obecną epidemię COVID-19.

Komunikat w tej sprawie, podkreślający, że opracowanie testów, leczenia i szczepionek stanie się łatwiejsze, został opublikowany w czwartek po południu. Sunnybrook Hospital to szpital, w którym leczono pierwszy wykryty w Kanadzie przypadek koronawirusa.

We Włoszech w dniach obowiązywania surowych przepisów o walce z koronawirusem można biegać po parku, wychodzić z psem, chodzić po zakupy i wynieść śmiecie - takie wyjaśnienia przedstawił rząd w związku z pytaniami obywateli, co faktycznie mogą robić.

W Chinach kontynentalnych zanotowano w czwartek 8 nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa, w porównaniu z 15 dzień wcześniej - poinformowała w piątek Narodowa Komisja Zdrowia. Łączna liczba potwierdzonych przypadków wzrosła tym samym do 80.813.

Ontario, prowincja Kanady z największą liczbą ludności, ogłosiła już zamknięcie szkół do 5 kwietnia. Premier prowincji Francois Legaut wezwał wszystkich przybywających z zagranicy do dobrowolnej izolacji na 14 dni. Kwarantanna będzie obowiązkowa dla wszystkich pracowników publicznych.

Testy potwierdziły zakażenie koronawirusem żony premiera Kanady Justina Trudeau, Sophie Gregoire. Premier nie wykazał oznak zarażenia, ale pozostanie przez 14 dni w izolacji - poinformował w czwartek urząd premiera. Władze prowincji wprowadzają kolejne środki ochronne.

Według opublikowanego komunikatu Sophie Gregoire Trudeau czuje się dobrze i również została poddana kwarantannie.

Prezydent Sergio Mattarella upomniał Unię Europejską - tak włoska prasa podsumowuje w piątek krótkie oświadczenie wydane przez niego w kolejnym dniu zmagań z lawinowo szerzącym się koronawirusem. "Włochy są same"- podkreśla dziennik "Il Messaggero".

- Bułgarski rząd i Krajowy Sztab Operacyjny na posiedzeniu w czwartek wieczorem postanowili zwrócić się do parlamentu o ogłoszenie stanu wyjątkowego w związku z szerzącą się epidemią koronawirusa - poinformował premier Bojko Borisow.

Propozycja zostanie wysłana do Zgromadzenia Narodowego w piątek. Wprowadzenie stanu wyjątkowego pozwoli władzom lokalnym zamykanie żłobków, przedszkoli, szkół, uniwersytetów i innych instytucji publicznych.

Mają być zamknięte m. in. bary, dyskoteki i kasyna. Centra handlowe i restauracje na razie będą mogły funkcjonować - powiedział premier.

Wobec szybkiego rozprzestrzeniania się koronowirusa w Madrycie, władze miasta zapowiedziały podjęcie nowych środków do walki z pandemią.

Dla pacjentów o lżejszych symptomach Covid -19 zostaną zaadaptowane hotele i domy spokojnej starości, przekształcone w ośrodki paramedyczne - poinformował w czwartek lokalny radny ds. zdrowia, Enrique Ruiz Escudero. Jednocześnie zaapelował do mieszkanców z podejrzeniem koronowirusa o pozostawanie w domach aby uniknąć przeciążenia szpitali.

Kolejka w jednym z supermarketów na Brooklynie w Nowym Jorku.

PAP/EPA/JUSTIN LANE

W obawie przed koronawirusem od soboty do końca marca nieczynny będzie kalifornijski Disneyland - ogłosiły w czwartek władze tego parku rozrywki. Do 12 kwietnia nie będą wystawiane przedstawienia na nowojorskim Broadwayu, a od czwartku nie będzie można wejść do gmachu Sądu Najwyższego.

Disneyland, w kalifornijskim Anaheim, zamykany był tylko po zabójstwie prezydenta Johna F. Kennedy\'ego w 1963 roku oraz po zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 roku.

Proboszcz parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Malborku ks. Robert Branicki poinformował, że ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną w najbliższych dniach ograniczone będzie funkcjonowanie kościoła na Piaskach.

Jak wynika z komunikatu opublikowanego przez ks. Branickiego w mediach społecznościowych, w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego w piątek odbędzie się tylko jedna droga krzyżowa o godz. 17:20, a msza święta o godz. 19:00 nie zostanie odprawiona.

W niedzielę liturgia będzie sprawowana o godz. 9:00, 11:00 i 17:00, a od poniedziałku do soboty 22 marca kościół będzie zamknięty.

Na lotnisku w Rzymie wylądował w czwartek późnym wieczorem samolot z Szanghaju z pomocą dla Włoch zmagających się z epidemią koronawirusa. Wsparcie to zostało uzgodnione przez szefów dyplomacji obu krajów Luigiego Di Maio i Wanga Yi.

Z Chin przysłano transport wentylatorów, respiratorów, elektrokardiografów oraz dziesiątki tysięcy maseczek ochronnych i innych urządzeń medycznych.

Samolotem chińskich linii przybyło też 9 lekarzy-specjalistów od chorób zakaźnych.

Burmistrz Londynu Sadiq Khan również namawiał mieszkańców do stosowania się do rządowych zaleceń.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson opublikował na Twitterze film z zaleceniami dla osób, które podejrzewają u siebie koronawirusa.


Brytyjska komisja wyborcza wezwała w czwartek do tego, by z powodu epidemii koronawirusa przełożyć na jesień zaplanowane na 7 maja wybory lokalne w Anglii i Walii.

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio ogłosił w czwartek po południu stan wyjątkowy z powodu koronawirusa przewidując, że liczba zachorowań może wzrosnąć w przyszłym tygodniu do 1000. Ostrzegł m.in. przed możliwością zamykania firm i brakami żywności.

- Przejście na ten poziom nie jest łatwe, ale osiągnęliśmy punkt, w którym stało się to koniecznością - przekonywał, apelując o wsparcie do władz federalnych.

Niedzielny wyścig o Grand Prix Australii w Melbourne inaugurujący sezon Formuły 1 został odwołany z powodu epidemii koronawirusa. "Decyzję podjęto po spotkaniu z przedstawicielami ekip, którzy w większości byli przeciwni przeprowadzeniu rywalizacji" - poinformowano w komunikacie.

Trener piłkarzy Arsenalu Londyn Mikel Arteta jest zarażony koronawirusem - poinformował klub w komunikacie. Centrum treningowe drużyny zostało zamknięte, a osobom mającym ostatnio kontakt ze szkoleniowcem zalecono kwarantannę.

"Poddałem się testowi, jak tylko poczułem się gorzej. Zamierzam wrócić do pracy, gdy tylko dostanę na to zgodę" - powiedział Arteta cytowany w oświadczeniu.

 Informacja o zakazie odwiedzin i o wstępnej kwalifikacji pacjentów w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

PAP/Artur Reszko

Francuski kanał telewizyjny RMC Sport poinformował, że z powodu epidemii koronawirusa zaplanowane na najbliższy weekend mecze w dwóch najwyższych klasach rozgrywkowych w tym kraju zostaną odwołane. Decyzja oficjalnie ma zapaść w piątek.

LOT zawiesza od 14 marca br. do 13 kwietnia br. połączenia z Warszawy do Miami, Newark, Los Angeles i z Budapesztu do Nowego Jorku.

Rząd belgijski ogłosił w czwartek, idąc ślady innych krajów europejskich, zamknięcie od najbliższego piątku wszystkich szkół, kawiarni, restauracji i niektórych sklepów w związku z epidemią koronawirusa.

- Od piątku wstrzymany zostanie ruch pociągów międzynarodowych na granicy polsko-słowackiej, a od soboty na granicy polsko-czeskiej - poinformował zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie