71-letnia Ukrainka zmarła z powodu koronawirusa. 1 marca wyjechała z Polski

Świat
71-letnia Ukrainka zmarła z powodu koronawirusa. 1 marca wyjechała z Polski
Polsat News
Władze w Kijowie zdecydowały, że od niedzieli granice Ukrainy będą zamknięte dla obcokrajowców

Pierwsza ofiara śmiertelna koronawirusa na Ukrainie - zmarła 71-letnia kobieta, która 1 marca przyjechała z Polski.

O zdiagnozowaniu wirusa u kobiety poinformowano w czwartek. Pierwsze symptomy pojawiły się u niej 3 marca. Chora była w szpitalu zakaźnym, lekarze zdiagnozowali u niej zapalenie płuc. Wieczorem w czwartek władze medyczne powiadomiły, że krewni kobiety są pod obserwacją medyczną i nie mają symptomów choroby.

 

Według danych ukraińskich służb granicznych kobieta przyjechała 1 marca z Polski i pojechała do krewnych we Lwowie, a następnie do Radomyśla. Ukraińskie portale informacyjne przekazały, że 22 osoby, które się z nią kontaktowały, poddały się izolacji. Dwie z tych osób są obecnie w Kijowie.

 

Na Ukrainie dotąd 3 przypadki

 

Na Ukrainie zarejestrowano dotąd trzy przypadki koronawirusa. O dwóch z nich - mieszkance Radomyśla i mężczyźnie z obwodu czerniowieckiego - poinformowano w czwartek.

 

ZOBACZ: Liczba osób zakażonych koronawiursem w Polsce wzrosła do 64. Jedną z nich jest lekarz

 

W Radomyślu na Ukrainie w obwodzie żytomierskim, gdzie wykryto przypadek koronawirusa, zawieszono komunikację miejską i wstrzymano pracę targowisk - podał w piątek portal Ukraińska Prawda. Władze zapowiedziały kontrole osób wjeżdżających i wyjeżdżających. Radomyśl liczy około 15 tys. mieszkańców.

 

Od niedzieli Ukraina zamknie granice 

 

Wcześniej w piątek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow poinformował, że w ramach walki z pandemią koronawirusa Ukraina zamknie w niedzielę swoje granice dla obcokrajowców.

 

- MSZ uprzedzi wszystkie instytucje i wszystkie kraje o tym, że Ukraina będzie na dwa tygodnie zamknięta dla obywateli innych państw - dodał Daniłow. - Wszyscy obywatele Ukrainy, którzy przebywają za granicą, będą mieli możliwość powrotu do kraju - zapewnił sekretarz RBNiO, cytowany przez Ukraińską Prawdę.

 

W przypadku powrotu z krajów, w których jest wiele przypadków zakażeń, obywatele Ukrainy będą poddawani procedurom obserwacji.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie