Siedem nowych przypadków koronawirusa w Polsce

Polska
Siedem nowych przypadków koronawirusa w Polsce
Polsat News

Mamy 7 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Wyniki te dotyczą: dwóch osób z woj. podkarpackiego (Leżajsk), jednej osoby z woj. lubelskiego (Lublin), jednej osoby z woj. dolnośląskiego (Wrocław), i 3 osób z woj. łódzkiego (Łódź).

- Nowy przypadek zakażenia koronawirusem we Wrocławiu to mężczyzna w średnim wieku, jego stan jest dobry. Pacjent wrócił z Austrii - dowiedział się reporter Polsat News Dawid Styś. 

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

Informacje te potwierdziła rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego Urszula Małecka. Łącznie z nowym pacjentem, leczonych jest sześć osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. W najcięższym stanie jest 73-letni mężczyzna. Stan tego pacjenta od przyjęcia do szpitala była ciężki. - Jego stan się pogorszył - powiedziała Małecka.

 

Oprócz tego w kwarantannie domowej we Wrocławiu przebywają dwie osoby, u których potwierdzono zakażenie nowym patogenem.

 

Wideo: 7 nowych przypadków koronawirusa w Polsce

 

 

Stan pacjentów w Poznaniu

 

Stan czterech pacjentów hospitalizowanych z zakażeniem koronawirusem pozostaje bez zmian; lekarze określają go jako dobry – poinformował w piątek Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

 

Na terenie Wielkopolski dotychczas potwierdzono 5 przypadków zakażenia koronawirusem; obecnie hospitalizowane są 4 osoby; jedna osoba zmarła.

 

Jak powiedział Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, stan hospitalizowanych pacjentów pozostaje bez zmian; lekarze określają go jako dobry.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Premier League. Piłkarz Chelsea i trener Arsenalu zarażeni

 

Na obserwacji w szpitalu w związku z koronawirusem przebywa obecnie w całym regionie 28 osób, kwarantanną objęto 120, zaś 831 osób - nadzorem epidemiologicznym.

 

W czwartek władze miasta Poznania poinformowały, że w poznańskim szpitalu zmarła 57-letnia kobieta zakażona koronawirusem; to pierwsza ofiara śmiertelna SARS-Cov-2 w Polsce.

 

57-latka była pierwszą osobą w Wielkopolsce, u której – w poniedziałek - potwierdzono zakażenie SARS-Cov-2. Kobieta przebywała na oddziale zakaźnym Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu. Od początku jej stan był ciężki; miała objawy zapalenia płuc o bardzo ciężkim przebiegu klinicznym, była podłączona do respiratora i utrzymywana w stanie śpiączki farmakologicznej.

 

Drugi przypadek na terenie regionu potwierdzono w środę u 25-letniej kobiety. Osoba ta pochodzi z najbliższego otoczenia 57-latki. Kolejne trzy przypadki potwierdzono w czwartek.

 

Na Śląsku potwierdzono dotąd 11 zakażeń

 

- Stan 11 osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem w woj. śląskim jest dobry – podała w piątek rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska. Poprawia się stan kobiety leczonej w Raciborzu i mężczyzny w Zawierciu, wcześniej określany jako poważny.

 

ZOBACZ: Szpitale, które będą przekształcone w zakaźne. Publikujemy listę

 

Ogółem w woj. śląskim potwierdzono dotąd 11 zakażeń koronawirusem. Pacjenci przebywają w Raciborzu (5 osób), Cieszynie (3), Zawierciu (2) i Chorzowie (1). Łącznie w Polsce potwierdzono dotąd 58 przypadków zakażenia koronawirusem; jedna osoba zmarła.

 

3 nowe przypadki w Łodzkiem

 

- Na terenie województwa łódzkiego potwierdzono trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem – poinformowała w piątek rano rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska. W sumie dotychczas w Łódzkiem stwierdzono pięć zachorowań na koronawirusa.

 

Wcześniej służby sanitarne ujawniły dwa przypadki nosicielstwa koronawirusa - pierwszy u młodej kobiety, która dzień wcześniej wróciła z Norwegii i tam miała kontakt z patogenem oraz młodego mężczyzny, który wrócił z Niemiec.

 

Zobacz aktualną mapę zakażeń.

 

 

Miała kontakt z pacjentem

 

- Na terenie woj. lubelskiego potwierdzono jeden nowy przypadek zakażenia koronawirusem – poinformowała w piątek rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka. W sumie dotychczas w Lubelskiem stwierdzono siedem zachorowań na koronawirusa.

 

- Potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczą osoby, która miała kontakt z pacjentem z Janowa Lubelskiego – podała Strzępka w komunikacie.

 

Zaznaczyła, że stan osoby zarażonej jest dobry. Przebywa ona na oddziale zakaźnym szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie.

 

Ze względu na ochronę danych osobowych oraz tajemnicę lekarską nie będą udzielane szczegóły dotyczące tożsamości pacjenta – zastrzegła rzeczniczka.

 

Lista przekształconych szpitali

 

W czwartek po południu potwierdzono cztery nowe przypadki zarażenia koronawirusem - w Szczecinie i Opolu oraz dwa w Poznaniu. W środę pierwsza osoba zmarła.

 

Ministerstwo Zdrowia podało na swoich stronach listę 19 szpitali, które będą przekształcone w zakaźne. Te szpitale będą od poniedziałku w gotowości na przyjmowanie chorych, zarażonych koronawirusem.

 

Resort zdrowia o pierwszym polskim przypadku pacjenta zarażonego koronawirusem poinformował 4 marca, ponad tydzień temu. Był to mężczyzna, który przyjechał z Niemiec autokarem. Trafił on do szpitala zakaźnego w Zielonej Górze. Obecnie osoby, u których wykryto tę chorobę, przebywają m.in. w placówkach we Wrocławiu, Warszawie, Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Leżajsku, Łodzi i Lublinie.

 

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.

 

Groźne dla życia zapalenie płuc

 

Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

Na całym świecie odnotowano blisko 130 tys. potwierdzonych przypadków zapalenia płuc spowodowanego nowym koronawirusem, w tym 4749 zgonów - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

 

Rząd w związku z zagrożeniem koronawirusem poinformował w środę, że placówki oświatowe i szkoły wyższe zawieszają na dwa tygodnie zajęcia. Odwołane są wszelkie imprezy masowe i zawieszona zostanie działalność instytucji kultury, w tym teatrów, kin i muzeów.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. 

msl/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie