Kosiniak-Kamysz: święte są życie i zdrowie Polaków, a nie termin wyborów

Polska
Kosiniak-Kamysz: święte są życie i zdrowie Polaków, a nie termin wyborów
Polsat News
Władysław Kosiniak-Kamysz gościem Piotra Witwickiego w "Graffiti"

- W tym momencie kampania schodzi na dalsze tory. (...) Odwołaliśmy spotkania masowe, kampania zupełnie się zmieniła. Jeśli trzeba będzie przesunąć termin wyborów, taka decyzja powinna być podjęta. Święte jest życie i zdrowie Polaków, a nie termin wyborów - mówił w "Graffiti" Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL.

"Mamy 13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia w czwartek rano. W sumie w naszym kraju mamy 44 przypadki zachorowań.

 

ZOBACZ: Kilkanaście nowych przypadków koronawirusa w Polsce

 

Potwierdzone wyniki dotyczą: dwóch osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), czterech osób z w woj. lubelskiego (Lublin), 3 osób z woj. dolnośląskiego (Wrocław, Oleśnica), 3 osób z woj. śląskiego (Sosnowiec, Chorzów, Zawiercie) i jednej osoby z woj. łódzkiego (Łódź).

 

"Im więcej będzie testów, tym więcej zachorowań" 

 

Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że "im będzie więcej testów, tym więcej zachorowań".

 

- Spójrzmy na grupy ryzyka - to osoby starsze, osoby starsze przewlekle chore i osoby z obniżoną odpornością - mówił, apelując szczególnie do seniorów, by prosili bliskich o zrobienie zakupów i powstrzymały się od wychodzenia z domu.

 

ZOBACZ: Zasiłek opiekuńczy - dla kogo i na jakich zasadach

 

Poruszono również temat wypłacania zasiłków dla rodziców dzieci zostających w domu.

 

Rodzice, którzy muszą zająć się dzieckiem, gdy zajęcia w szkołach, przedszkolach i żłobkach są zawieszone, mogą wystąpić o wypłatę zasiłku opiekuńczego w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Aby go otrzymać wystarczy złożyć oświadczenie u pracodawcy.

 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy są objęci ubezpieczeniem chorobowym. Jednak można go otrzymać tylko na dziecko poniżej 8. roku życia (z zasiłku można korzystać nie dłużej niż do dnia poprzedzającego ósme urodziny dziecka).

 

"9-latka, tak samo jak 8-latka nie zostawi się samego w domu"

 

Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że "granica wiekowa została postawiona źle".

 

- Dlaczego zasiłek ma być przyznawany dla rodziców 8-latków, a nie 9-latków? Powinna być postawiona granica 15. roku życia. 9-latka, tak samo jak 8-latka nie zostawi się samego w domu. (...) Pomagamy, jako opozycja głosujemy, nie zgłaszamy poprawek w Senacie. (...) Minister finansów musi liczyć te koszty zasiłku, nie wymagajmy tego od opozycji - podkreślił.

 

Zwrócił uwagę na rodziców samozatrudnionych oraz na umowach zleceniach.

 

 

- Liczba umów zleceń i samozatrudnionych wzrosła ostatnio o 200 tys. Musi być wsparcie państwa. Jeśli rodzice zawieszają swoją działalność, powinni dostać przynajmniej minimalne wynagrodzenie, bo nie będą mieli z czego żyć. (...) Taksówkarze, fryzjerzy, pracownicy różnego rodzaju usługi mówią - proszę pana, w tym miesiącu nie zarobimy na ZUS - mówił kandydat na prezydenta.

 

Dodał, że "wprowadzenie dobrowolnego ZUS-u powinno być podstawą".

 

WIDEO: Władysław Kosiniak-Kamysz w "Graffiti" 

"Niektóre decyzje podejmowałbym szybciej"

 

Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że "niektóre decyzje podejmowałby szybciej, niż minister Szumowski".

 

- Wcześniej mówiłem o kontroli samochodów, autokarów wracających z Włoch - dodał.

 

Podkreślił również, że brakuje sprzętu ochronnego.

 

ZOBACZ: "Nie przychodźcie w niedzielę na msze święte". Apel do seniorów w Poznaniu

 

Pytany o to, czy msze święte powinny być zawieszone, odpowiedział, że ważna jest rozmowa z episkopatem, z innymi wyznaniami.

 

- To wrażliwa kwestia, ale w Słowacji podjęto decyzję o zawieszeniu mszy, chociaż nie ma tam tak wielu przypadków jak we Włoszech (...) Potrzebna jest rozmowa, współdziałanie rządu i Kościołów, przede wszystkim Kościoła katolickiego.Telewizja, radio internet - niech więcej mszy będzie transmitowanych. Może niech każda stacja, nawet komercyjna, udostępni mszę świętą - powiedział gość "Graffiti".

 

Dotychczasowe odcinki "Graffiti" można obejrzeć w zakładce "Programy".

ac/luq/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie