"Nie przychodźcie w niedzielę na msze święte". Apel do seniorów w Poznaniu

Polska
"Nie przychodźcie w niedzielę na msze święte". Apel do seniorów w Poznaniu
Polsat News
Władze Poznania zaapelowały do seniorów ws. niedzielnych mszy świętych

Zastępca prezydenta Poznania Jerzy Solarski zaapelował w środę na konferencji prasowej do seniorów, żeby przez dwa tygodnie msze św. oglądali w telewizji. - Nie przychodźcie w niedzielę na msze św. - podkreślił.

Zastępca prezydenta Poznania Jerzy Solarski przewodzi powołanemu przez prezydenta Poznania Zespołowi ds. monitorowania zagrożeń związanych z koronawirusem SARS-CoV-2 na terenie miasta.

W środę na konferencji prasowej zaapelował do seniorów. - Nie przychodźcie w niedzielę na msze św., naprawdę nic się nie stanie, a być może uratuje zdrowie seniorów - powiedział Jerzy Solarski.

 

ZOBACZ: Sprzedaż ryżu wzrosła o 95 proc., mąki o 84 proc. Polacy robią zapasy

 

Podkreślił w apelu, żeby seniorzy pozostali w domu przez dwa tygodnie. Starsi ludzie - jak podkreślił Solarski - są najbardziej narażeni na koronawirusa, a szczególnie na powikłania. - Śmiertelność jest największa w grupie 80 plus - powiedział.

Samotnymi seniorami w Poznaniu zaopiekują się pracownicy Ośrodka Pomocy Rodzinie i Centrum Inicjatyw Senioralnych. - Zostanie uruchomiona infolinia do kontaktu; pracownik przyjedzie i zrobi np. zakupy - wyjaśnił z-ca prezydenta.

 

"Bezwzględnie powinny pozostać w domu"


Solarski zaapelował też do rodziców, żeby dzieci nie gromadziły się w supermarketach. - Jedyny cel, który nam przyświeca to Poznań wolny od koronawirusa - podkreślił Jerzy Solarski.

Obecnie w Poznaniu kwarantannie poddanych jest kilkadziesiąt osób. - Te osoby bezwzględnie powinny pozostać w domu - przekazał z-ca prezydenta.

 

ZOBACZ: Odwołany koncert lub mecz? Organizator powinien zwrócić pieniądze za bilety


Miasto od środy na 14 dni zawiesiło zajęcia w miejskich placówkach oświatowych. Zamknięte zostały także m.in. miejskie instytucje kultury, kina, które podlegają miastu, obiekty sportowe i zoo.

- Wysłaliśmy również informacje do podmiotów prywatnych, gdzie organizują imprezy i są skupiska ludzi, żeby wstrzymano działalność - poinformował Solarski.

W poniedziałek, 10 marca, potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Poznaniu. Osoba zakażona, kobieta z województwa wielkopolskiego, trafiła na oddział zakaźny poznańskiego szpitala miejskiego z objawami poważnego zapalenia płuc. Stan pacjentki jest ciężki.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie