Szef WHO: koronawirus jest pandemią

Świat
Szef WHO: koronawirus jest pandemią
Reuters
Szef WHO podczas ogłaszania, że koronawirus jest pandemią

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że koronawirus może być określany jako pandemia - przekazało BBC News. Zanotowano dotąd ponad 122 tys. zachorowań na COVID-19. Z powodu nowego wirusa zmarło niemal 3,4 tys. osób, a wyzdrowiało prawie 67 tys.

- Jesteśmy głęboko zaniepokojeni zarówno alarmującym poziomem rozprzestrzeniania się, intensywnością, jak i alarmującym poziomem braku działań. Dlatego sformułowaliśmy ocenę, że Covid-19 można scharakteryzować jako pandemię - poinformował szef WHO. 

 

Dodał, że w pandemii koronawirusa "jesteśmy wszyscy razem" i powinniśmy zachowywać się "właściwie i ze spokojem". 

 

 

Czym jest pandemia?

 

Pandemią nazywa się epidemię choroby zakaźnej w różnych środowiskach na dużym obszarze. Występuje na różnych kontynentach w tym samym czasie. 

Całkowita liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa może sięgnąć nawet 15 milionów - wynika z badań naukowców z australijskiej uczelni państwowej z siedzibą w Canberze.

 

ZOBACZ: 15 mln ludzi umrze, gospodarka straci biliony. Oszacowano szkody, które może przynieść koronawirus

 

Naukowcy wykazali, że w najgorszym przypadku może to być nawet 68 milionów zgonów, w tym setki tysięcy w samej Wielkiej Brytanii i USA. Ostrzegli też, że "nawet powstrzymanie epidemii może znacząco wpłynąć na globalną gospodarkę w krótkim okresie".

 

Wkrótce więcej informacji. 

wka/ Reuters, BBC, PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie