Dodatkowe miliony dla policji. Pieniądze posłużą w walce z koronawirusem

Polska
Dodatkowe miliony dla policji. Pieniądze posłużą w walce z koronawirusem
PAP/Darek Delmanowicz
W punktach sanitarnych na przejściach granicznych stacjonują m.in. policjanci, lekarze i strażnicy graniczni

- Przeznaczono 5 mln złotych na dostawę niezbędnych towarów dla komend wojewódzkich policji. Będą to między innymi profesjonalne maseczki, uniformy i środki odkażające - mówił insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji w programie "Interwencja Extra". Dodał, że kolejne tysiące sztuk kombinezonów i maseczek trafi do policjantów z magazynów celowych.

W poniedziałek na przejściach granicznych rozpoczęły pracę całodobowe punkty kontroli sanitarnej. Uruchomiono je w związku z szerzeniem się koronawirusa.

 

Medycy sprawdzą pasażerom temperaturę ciała i poproszą o wypełnienie kart lokalizacyjnych. Jeżeli u podróżnych pojawią się objawy koronawirusa, wyznaczone karetki przewiozą ich do najbliższego oddziału zakaźnego.

 

ZOBACZ: Prezydent o stanie zdrowia generała Miki, u którego wykryto koronawirusa

 

- Takich punktów będzie więcej. Obecni na nich policjanci, którzy mają kontakt z osobami w autobusach, są ubrani w specjalne uniformy - mówił w Polsat News insp. Mariusz Ciarka. 

 

Pięć milionów złotych na dostawę "niezbędnych towarów" dla policjantów

 

Dodał, że funkcjonariusze kontrolują też, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w miejscach, w których powinni (np. swoich domach). 

 

- Kwarantanną często objęte są całe kilkuosobowe rodziny. Warto uspokoić policjantów: gdy podjęliśmy decyzję, aby w kontrolach wspierać służby sanitarne, warunkiem było to, że funkcjonariusze nie mogą się narażać. Nie wchodzą więc do domów - powiedział Ciarka. 

 

ZOBACZ: 103-latka z Chin wyleczona z koronawirusa [DOBRA WIADOMOŚĆ]

 

Prowadzący Michał Stela zapytał rzecznika, czy to prawda, że policjanci otrzymali niekiedy po jednej rękawiczce i maseczce jako zabezpieczenie przez koronawirusem. 

 

- Na co dzień widzimy policjantów, przedstawicieli innych służb czy nawet lekarzy, którzy są ubrani tak jak na co dzień. Ponadto przeznaczono 5 mln złotych na dostawę niezbędnych towarów dla komend wojewódzkich policji - odpowiedział Ciarka. 

 

Ochronnego wyposażenia będzie "przybywać, a nie ubywać"

 

Uściślił, że za te pieniądze zostaną kupione m.in. profesjonalne maseczki, kombinezony i środki odkażające. - Dodatkowo z magazynów celowych będą przekazywane tysiące kolejnych uniformów i maseczek - dodał. 


Ciarka zapewnił, że wyposażenia chroniącego policjantów przed zakażeniem będzie "przybywać, a nie ubywać".

 

31 osób zakażonych koronawirusem 

 

W Polsce jest 31 osób zakażonych koronawirusem powodującym chorobę COVID-19. W środę stwierdzono je u kolejnych czterech osób; ich stan jest dobry. 

 

ZOBACZ: Czy zamkną sklepy? Minister wyjaśnia

 

Potwierdzone w środę wyniki dotyczą: kobiety z Wielkopolski (Poznań), mężczyzny z opolskiego (Opole), a także dwóch kobiet z woj. warmińsko-mazurskiego (Ostróda).

 

O pierwszym polskim przypadku pacjenta zarażonego wirusem SARS-CoV-2 resort zdrowia poinformował 4 marca. Osoby z koronawirusem przebywają m.in. w szpitalach we Wrocławiu, w Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Lublinie czy Warszawie.

wka/msl/ polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie