Kolejne przypadki koronawirusa w Polsce. Konferencja ministra zdrowia [WIDEO]

Polska
Kolejne przypadki koronawirusa w Polsce. Konferencja ministra zdrowia [WIDEO]
PAP/Wojciech Olkuśnik
Minister Zdrowia zwołał konferencję prasową na godz. 16:30

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zwołał w piątek konferencję w związku z koronawirusem. Ogłosił na niej, że wykryto w Polsce cztery nowe przypadki tej choroby.

Szef MZ podał, że jedna osoba podróżowała autobusem razem z mężczyzną, u którego potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Dwie osoby wróciły z Włoch, są w Szczecinie. Czwarty przypadek odnotowano u osoby z Wrocławia. "Wszyscy pacjenci są objęci opieką medyczną" - podał.

 

ZOBACZ: Suszone krowie placki lekiem na koronawirusa? Medycyna indyjska stawia czoła epidemii

 

- Dwoje pacjentów pokazało działanie zgodne z instrukcjami, zgłosili się, poinformowali odpowiednie służby sanitarne, że są z rejonu wysokiego ryzyka. Ich prawdopodobieństwo zarażenia wirusem zostało określone jako umiarkowanie wysokie, ale byli bez objawów, w związku z tym po zgłoszeniu się do szpitali zostali objęci kwarantanną domową i dostali zdalnie telemedycznie zwolnienie z pracy - mówił szef MZ.

 

"Większość pacjentów jest w stanie stabilnym"

 

- Następnie poczuli objawy choroby. W czasie kwarantanny zadzwonili do inspekcji sanitarnej i zostali skierowani do szpitala i objęci opieką medyczną - dodał.

 

Minister podkreślił, że w sumie w Polsce pięć osób jest zarażonych koronawirusem. Zaznaczył, że żaden pacjent nie jest w stanie zagrożenia życia. - Większość pacjentów jest w stanie stabilnym - poinformował.

 

WIDEO: konferencja ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego

  

 

Zgodnie z procedurami, jeśli u osoby, która przebywała na obszarze ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub miała kontakt z osobą chorą w ciągu 14 dni wystąpi wysoka gorączka, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie powinna ona bezzwłocznie telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną.

 

W przypadku nasilonych objawów należy zgłosić się do najbliższego oddziału zakaźnego lub oddziału prewencyjno-zakaźnego. W takim przypadku nie jest wymagane żadne skierowanie.

 

ZOBACZ: Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Sprawdź, gdzie się zgłosić


Eksperci apelują, żeby taka osoba nie podróżowała środkami komunikacji publicznej. Radzą także, aby nie udawać się na izbę przyjęć szpitala, oddział ratunkowy. Nie należy także odwiedzać lekarza rodzinnego, bo stanowi potencjalne źródło zagrożenia dla kolejnych osób.

bas/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie