Putin: zagranica sieje panikę fake newsami o koronawirusie

Świat
Putin: zagranica sieje panikę fake newsami o koronawirusie
PAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY/SPUTNIK/KREMLIN / POOL

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w środę, że jego kraj jest celem ataków z zagranicy polegających na rozprzestrzenianiu fake newsów na temat koronawirusa. Dodał, że celem tych ataków jest "sianie paniki".

- Federalna Służba Bezpieczeństwa donosi, że są one (tj. fake newsy) koordynowane głównie z zagranicy. Niestety zawsze nam się to przytrafia – oznajmił Putin na posiedzeniu rządu.

 

Dodał, że "cel takich fake newsów jest jasny: siać panikę wśród ludności".

 

ZOBACZ: Pierwszy przypadek koronawirusa u psa

 

Rosyjska firma zajmująca się bezpieczeństwem cybernetycznym Group-IB wykryła w poniedziałek w takich serwisach społecznościowych jak VK posty, które określiła jako fake newsy. Dotyczyły one tego, że tysiące moskwian zaraziło się jakoby koronawirusem.

 

Rosja zablokowała niektóre posty w mediach społecznościowych

 

Rosyjski państwowy regulator Roskomnadzor poinformował, że zablokował dostęp do niektórych postów w VK i na Facebooku, zawierających fałszywe doniesienia o wybuchu epidemii.

 

Władze Rosji nie poinformowały dotychczas o żadnym przypadku zarażenia się koronawirusem na terytorium kraju, natomiast zanotowano sześć przypadków Covid-19 u osób, które przyjechały do Rosji.

 

ZOBACZ: Sztab kryzysowy w Cybince. Stamtąd do szpitala trafił zakażony koronawirusem

 

Dwoje obywateli Chin już wyzdrowiało, w szpitalu w Kazaniu przebywa troje obywateli Rosji, którzy byli pasażerami wycieczkowca Diamond Princess, a szóstym zakażonym jest mieszkaniec Moskwy, który wrócił z Włoch i znajduje się w szpitalu zakaźnym w rosyjskiej stolicy.

 

Agencja Interfax powiadomiła, że władze rosyjskie zidentyfikowały osoby podejrzewane o rozpowszechnianie fałszywych doniesień o koronawirusie, ale później podała, że "nie odpowiada to prawdzie".

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie