Polacy masowo wykupują środki antybakteryjne. Producent: panika jest niepotrzebna

Polska
Polacy masowo wykupują środki antybakteryjne. Producent: panika jest niepotrzebna
PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI
Właściciele hurtowni informują o brakach maseczek i środków antybakteryjnych

Z aptek, sklepów medycznych i hurtowni farmaceutycznych w całym kraju wykupowane są maseczki ochronne i artykuły antybakteryjne. To reakcja na zagrożenie pojawienia się w Polsce koronawirusa. Producenci podnoszą ceny. - Panika na rynku jest niepotrzebna - podkreśla jeden z właścicieli hurtowni.

W jednym ze sklepów medycznych w Białymstoku poinformowano, że nie ma tam w sprzedaży maseczek ochronnych i innych elementów odzieży ochronnej, bo wszystkie sprzedano w ubiegłym tygodniu. Zaznaczono, że takie artykuły były dostępne jeszcze kilka dni temu, lecz teraz ich nie będzie, bo nie są dostępne w hurtowniach.

 

Właściciel jednej z kaliskich hurtowni powiedział, że apteki oblegane są przez pacjentów, którzy kupują np. po 10 butelek środka dezynfekującego.

 

"Wykupują apteki, sklepy"

 

- Stąd te problemy z towarem. Panika na rynku jest niepotrzebna - zaznaczył właściciel. W jego ocenie są ludzie, którzy "widzą interes na skutek zaistniałej sytuacji". Zwrócił także uwagę na różnicę w cenach, znacznie jego zdaniem zawyżanych na popularnych portalach zakupowych.

 

Brak maseczek i środków antybakteryjnych notują hurtownie farmaceutyczne w Olsztynie. Przedstawiciel jednej z hurtowni poinformował, że artykuły medyczne zostały wykupione w ubiegłym tygodniu - w czwartek i piątek.

 

ZOBACZ: Allegro i Amazon walczą z koronawirusem. Blokują oferty z zawyżonymi cenami

 

- Wykupują apteki, sklepy, ale dzwonią też osoby indywidualne, pytając czy mamy te artykuły. Apteki np. brały pod 2 tysiące maseczek - powiedział przedstawiciel hurtowni.

 

W aptekach też brakuje maseczek i płynów antybakteryjnych. Nie możemy się zaopatrzyć, bo hurtownie mają kłopot z dostawą towaru. Obecnie mamy jedynie na stanie jeden litrowy płyn do dezynfekcji, który służy do gabinetów lekarskich. Kosztuje 45 zł - powiedział przedstawiciel jednej z olsztyńskich aptek.

 

Miesięczny zapas maseczek wyprzedany w dwa dni

 

Skokowy wzrost zainteresowania środkami ochrony i dezynfekcji zanotowała także jedna z hurtowni farmaceutycznych w Katowicach. Miesięczny zapas maseczek wyprzedała w 2 dni, skończył się też zapas popularnego środka do dezynfekcji. Hurtownia złożyła zamówienie u dostawców, którzy podnieśli ceny.

 

Jedna z warszawskich hurtowni zwraca uwagę, że najtrudniejsza kwestia to nie dostępność maseczek na rynku, lecz ich wysoce wyspekulowane ceny. Spotykane kwoty to 200 zł za 50 sztuk, co do tej pory kosztowało ok. 10 zł - wskazuje. Wzrost cen obserwowany jest od miesiąca. Trochę lepiej to wygląda w stosunku do płynów dezynfekujących, za które zapłacić trzeba nie tak wiele więcej. To, co może odmienić sytuację, to - w ocenie hurtowni - uspokojenie atmosfery.

 

ZOBACZ: Puste półki w sklepach, zamknięte szkoły, odcięte miasta. Koronawirus uderzył we Włochy

 

W Łodzi już od kilku tygodni występują problemy z zakupem artykułów do ochrony przed drobnoustrojami. Według portalu gdziepolek.pl, umożliwiającego odnalezienie poszukiwanego środka medycznego, trój- i dwuwarstwowych maseczek nie ma w żadnej z aptek na terenie miasta.

 

- Producenci środków dezynfekcyjnych i zabezpieczających wstrzymali dostawy do hurtowni. Niektórzy kilkukrotnie podbijają też ich ceny. W łódzkiej Polfie usłyszeliśmy, że sprzedaż jest wstrzymana, ponieważ zapasy maseczek itp. muszą być przez nich zabezpieczone na potrzeby szpitali, które są wyznaczone do walki z koronawirusem. W efekcie kłopoty z zaopatrzeniem w tego typu zabezpieczenia mają przede wszystkim niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej - podkreślił Maciej Szymajda z Centrum Zaopatrzenia Medyczno-Rehabilitacyjnego INMED w Łodzi.

 

Zaczyna brakować żeli

 

Na Dolnym Śląsku w jednej z aptek w Legnicy maseczek ochronnych nie ma już od dwóch dni.

 

- Tego towaru nie ma również w hurtowniach. Udało nam się zamówić jedynie maseczki chirurgiczne za 10 zł za sztukę - powiedziała farmaceutka pracująca w tej aptece. Dodała, że klienci wykupują też żele antybakteryjne, leki przeciwwirusowe oraz witaminę C. W hurtowniach zaczyna brakować też żeli.

 

ZOBACZ: W polskich szpitalach blisko sto osób z podejrzeniem koronawirusa

 

W jednej z hurtowni farmaceutycznych z Poznania poinformowano, że dostępność maseczek i artykułów przeciwbakteryjnych w hurtowniach jest bardzo ograniczona. Pracownica powiedziała , że czas oczekiwania na tego typu artykuły to przynajmniej miesiąc od czasu złożenia zamówienia.

 

W innej działającej w stolicy Wielkopolski hurtowni farmaceutycznej o profilu stomatologicznym maseczki skończyły się około 3 tygodni temu, nie ma też artykułów przeciwbakteryjnych. Pracownik firmy poradził, aby pytać o te artykuły najwcześniej w połowie marca.

 

"Producenci też ich nie mają"

 

W Lublinie brakuje maseczek ochronnych i żeli antybakteryjnych, natomiast nie ma problemów z dostępnością lekarstw.

 

- Nie mamy maseczek, ani żeli antybakteryjnych, zostały wykupione. Zapotrzebowanie jest duże, apteki pytają. Nie możemy ich sprowadzić, bo producenci też ich nie mają. Nie ma natomiast problemu z zaopatrzeniem w leki stosowane przy infekcjach, takich jak grypa - powiedział pracownik jednej z hurtowni farmaceutycznych w Lublinie.

 

W krakowskich aptekach brakuje artykułów - maseczek, chusteczek dezynfekujących - które mogłyby chronić przed koronawirusem.

 

- Maseczek nie mamy od miesiąca. Ponad 1 tys. egzemplarzy rozeszło się błyskawicznie jeszcze zanim koronawirus dotarł do Europy - powiedziała farmaceutka w aptece w centrum Krakowa. W jednej z krakowskich hurtowni farmaceutycznych powiedziano , że maseczki i inne artykuły, które mogłyby chronić przed koronawirusem, są "trudno dostępne", w związku z czym nie ma możliwości, aby zaopatrywać apteki w takie produkty.

 

Ceny wzrosły kilkukrotnie

 

W jednej z hurtowni farmaceutycznych w Rzeszowie poinformowano, że obecnie nie są dostępne maseczki. Produkt został zamówiony u producenta i hurtowania czeka na ich dostawę. Natomiast w innej hurtowni powiedziano, że maseczki są dostępne, choć nie ma ich dużo.

 

W jednej ze szczecińskich hurtowni medycznych poinformowano w poniedziałek, że maseczki są niedostępne już od około dwóch tygodni. Z magazynu zniknęły maseczki trójwarstwowe z włókniny, jeszcze większy problem jest z dostępnością maseczek z filtrem. W związku z tym, że maseczek nie ma na rynku, ich ceny wzrosły kilkukrotnie - wynika z informacji hurtowni.

 

ZOBACZ: Polakom skonfiskowano maseczki ochronne. Chcieli wywieźć je z Tajwanu

 

Podobnie wygląda sprawa środków dezynfekujących do rąk i do powierzchni, ale również rękawic. Z dostępnością środków dezynfekujących w hurtowni jest trochę lepiej, niż z maseczkami; hurtownia spodziewa się dostawy tych środków jeszcze w tym tygodniu.

 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów monitoruje sytuację związaną z sprzedażą tych artykułów. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął już postępowanie w sprawie nieuczciwych działań dwóch hurtowni, które wypowiedziały szpitalom umowy na dostawy m.in. masek ochronnych. Wskazywał, że mogło mieć to związek ze wzrostem popytu.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie