Do Polski przyjadą setki Koreańczyków. A w Korei Południowej szaleje epidemia koronawirusa

Polska
Do Polski przyjadą setki Koreańczyków. A w Korei Południowej szaleje epidemia koronawirusa
Zdj. ilustracyjne/wikipedia.org/Kowal kowal
W Policach już teraz przebywa 40 Koreańczyków, którzy przyjechali do Polski w tym roku

W Policach powstaje jedna z największych inwestycji w polskim przemyśle chemicznym. Generalnym wykonawcą jest koreańska firma, która niebawem przyśle do Polski swoich pracowników. Tymczasem w tym kraju szaleje epidemia koronawirusa. Grupa Azoty, która jest inwestorem, uspokaja jednak, że monitoruje sytuację.

Władze sanitarne Korei Południowej poinformowały w poniedziałek o 123 kolejnych przypadkach zainfekowania koronawirusem - podała agencja prasowa Yonhap. Łącznie w kraju odnotowano 4335 przypadków zarażenia wirusem Covid-19; zmarły 22 osoby.


Oznacza to, że Korea Południowa jest jednym z największych ognisk koronawirusa na świecie.

 

"W marcu na budowę ma trafić kilkaset osób"


Tymczasem jak dowiedział się portal wszczecinie.pl, w marcu na budowę fabryki polimerów, która powstanie na terenie Zakładów Chemicznych Police, ma dotrzeć grupa kilkuset pracowników z Korei Południowej.


W ramach inwestycji powstanie zakład produkujący propylen i polipropylen wraz z infrastrukturą logistyczną, a także nowy terminal przeładunkowo-magazynowy, który będzie mógł przyjmować duże statki.

 

ZOBACZ: Polak wśród tych, którzy odizolowali włoskiego koronawirusa. Teraz dowiemy się, czy mutuje


Na początku stycznia plac budowy został przekazany generalnemu wykonawcy, którym jest koreańska firma Hyundai Engineering. Oznacza to, że niebawem do Polki przybędą pracownicy z Korei Południowej.


W Policach już teraz przebywa 40 Koreańczyków, którzy przyjechali do Polski w tym roku. Wkrótce przybędzie ich dużo więcej. "Szacuje się, że w okresie najbardziej intensywnych prac, na terenie inwestycji przebywać będzie 3-5 tys. pracowników. Już w marcu na budowę ma trafić kilkaset osób" - informuje wszczecinie.pl.

 

"Nasi partnerzy podeszli do tego bardzo poważnie"


Prezes zarządu Grupy Azoty Polyolefins uspokaja i przekonuje, że nie ma się czego bać.

- Poinformowano mnie, że nawet codziennie dokonywane są pomiary temperatury ciała. Nasi partnerzy podeszli do tego bardzo poważnie i profesjonalnie i wydaje mi się, że nie ma żadnych podstaw do szerzenia plotek wśród społeczności lokalnej i pracowników - powiedział Radiu Szczecin Andrzej Niewiński.

 

ZOBACZ: Na kolanach prosił o wybaczenie. Lider sekty o związku z rozprzestrzenianiem koronawirusa

 

Emocje studzi również Paweł Piwowarczyk, kierownik biura PR Grupy Azoty Zakłady Chemiczne "Police" S.A.


- Od pierwszych doniesień o pojawieniu się koronawirusa Korea Południowa bardzo szybko wdrożyła rozwiązania zmierzające do ograniczenia możliwości rozprzestrzeniania się infekcji, w tym – poza standardowymi procedurami prewencyjnymi - wprowadziła m.in. regularną dezynfekcję miejsc publicznych. Hyundai Engineering również wprowadził w swoich biurach w Seulu dodatkowe procedury bezpieczeństwa - zapewnia Paweł Piwowarczyk w rozmowie z portalem wszczecinie.pl 

 

"Wysokie standardy socjalne"


- Spółka i generalny wykonawca są w trakcie wprowadzania bardziej restrykcyjnych procedur - dodał. Przypomniał, że "Hyundai Engineering realizuje swoje inwestycje z zachowaniem wysokich standardów socjalnych".

 

ZOBACZ: Szybkie testy na wykrycie koronawirusa. Zgłosiła je polska firma

 

- Również w Policach Hyundai zamierza zaimplementować sprawdzone przy poprzednich projektach rozwiązania. Dlatego w sąsiedztwie inwestycji powstanie miasteczko kontenerowe z pełnym zapleczem socjalnym, w tym kantyną dla pracowników. W celu realizacji inwestycji zgodnie z harmonogramem pracownicy firmy Hyundai będą minimalizowali podróże do Korei i innych krajów, z których będą rekrutowani pracownicy do realizacji projektu "Polimery Police" - wytłumaczył Piwowarczyk.


Koronawirus Covid-19, który wywołuje groźne zapalenie płuc, pojawił się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach i do tej pory rozprzestrzenił się na ok. 60 krajów. Zabił dotąd ponad 3 tys. osób, w zdecydowanej większości w Chinach. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia na świecie wzrosła do prawie 89 tys.

dk/grz/ polsatnews.pl, wszczecinie.pl, Radio Szczecin
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie