Allegro i Amazon walczą z koronawirusem. Blokują oferty z zawyżonymi cenami

Biznes
Allegro i Amazon walczą z koronawirusem. Blokują oferty z zawyżonymi cenami
PAP/EPA/Fabio Frustaci
Koronawirus rozprzestrzenił się w blisko 60 krajach

Ponad milion produktów mających chronić przed koronawirusem wycofał ze sprzedaży Amazon. Preparaty z witaminą C czy chusteczki dezynfekujące osiągały ceny kilkunastokrotnie wyższe niż normalnie. Podobne działania wprowadziło Allegro. Na popularnym w Polsce portalu aukcyjnym można znaleźć maseczki za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oferty są usuwane na bieżąco, gdy zgłaszają je użytkownicy.

Koronawirus, którego ogniskiem pod koniec 2019 roku stało się chińskie Wuhan, do tej pory rozprzestrzenił się w blisko 60 krajach. Wywołujący groźne dla życia zapalenie płuc patogen zabił ponad 3 tys. osób.

 

Koszty profilaktyki poszybowały

 

W internecie można znaleźć wiele ofert produktów rzekomo pomagających chronić się przed zakażeniem. Niektóre z nich osiągają zawrotne ceny. Według dziennikarzy BBC, zdarza się, że sprzedawcy w portalu Amazon oferują 50 maseczek za 170 funtów. Miesiąc temu kosztowały one niecałe 10 funtów.

 

ZOBACZ: Przewidział koronawirusa prawie 40 lat temu? "Wuhan-400 to broń doskonała"

 

Amazon zdecydował się na walkę z nieuczciwymi handlarzami po krytyce WHO. Światowa Organizacja Zdrowia krytycznie wypowiedziała się o "lekach" mających zwalczać koronawirusa oferowanych na tej platformie. Przedstawiciele firmy przekazali agencji Reutera, że ogłoszenia z zawyżonymi cenami i wątpliwej jakości produktami usunięto.

 

Maseczki za 45 tys. złotych

 

Podobne aukcje można znaleźć w serwisie Allegro.pl. Po wpisaniu hasła "koronawirus" w poniedziałek rano pojawiło się ponad 9 tysięcy ofert. W jednym z ogłoszeń, 10 tys. sztuk zwykłych maseczek medycznych kosztowało 45 tysięcy złotych.

 

ZOBACZ: Została w Wuhanie, bo nie mogła zabrać ze sobą psa. Prezydent zapowiedział pomoc

 

Sprzedawca ostrzegł, że "ceny będą wzrastać". Podał także prognozę, z której wynika, że za 50 sztuk maseczek w styczniu płaciliśmy 50 zł, w lutym - 400 zł. Według niego, w marcu ich cena może dojść do 800 zł.

 

Portale weryfikują oferty

 

Biuro prasowe Allegro wyjaśniło, że ogłoszenia budzące wątpliwości mogą być usuwane, jeśli naruszają prawo lub regulamin serwisu.

 

- Każdy klient może zgłosić daną ofertę do weryfikacji za pomocą specjalnego linka, obecnego na wszystkich stronach z ofertami - wtedy obsługa serwisu może podjąć stosowne działania w przypadku naruszeń - powiedział portalowi wirtualnemedia.pl, szef biura prasowego Allegro Michał Bonarowski.

ac/hlk/ polsatnews.pl, wirtualnemedia.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie