Trudne warunki w górach. Trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Polska
Trudne warunki w górach. Trzeci stopień zagrożenia lawinowego
Polsat News
Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo

Do trzeciego stopnia wzrosło zagrożenie lawinowe w Tatrach - ogłosili ratownicy TOPR. W sobotę na Kasprowym Wierchu leży 187 cm śniegu - powiedział dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego. Temperatura na szczycie spadła do 11 stopni mrozu. Trudne warunki panują także na szlakach turystycznych w Beskidach po ostatnich opadach śniegu.

Lawinowa trójka obowiązuje od wysokości 1900 m n.p.m. Poniżej tej wysokości jest zagrożenie drugiego stopnia. Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym. Lawiny o dużych rozmiarach mogą wyzwalać się samoistnie.

 

ZOBACZ: Trudne akcje GOPR. Turyści pobłądzili w śnieżycy i silnym wietrze [ZDJĘCIA]

 

Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach gór są niekorzystne. Wszystkie szlaki pokryte są warstwą świeżego śniegu. W ciągu ostatniej doby na szczytach przybyło 20 cm śniegu. Szlaki są nieprzetarte. Pod warstwą śniegu w wielu miejscach zalega lód.

 

W Beskidach czym wyżej, tym trudniejsze warunki

 

- Warunki turystyczne, czym wyżej, tym są trudniejsze. Po ostatnich opadach śniegu większość szlaków jest zawiana przez śnieg. Wieje silny wiatr. W sobotę rano w górach było od -2 do -5 st. C. Wiatr powoduje, że temperatura odczuwalna jest znacznie niższa - powiedział ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR Edward Golonka.

 

Wędrówkę utrudniają połamane drzewa. To wynik ostatniej wichury, która przeszła nad Beskidami. Nie wszystkie wiatrołomy zostały usunięte.

 

ZOBACZ: Atak zimy w Beskidach. Strażacy jechali do wypadku, ale wpadli w poślizg i mieli wywrotkę

 

Na Babiej Górze obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Jest ono zatem umiarkowane. Dotyczy stromych stoków, zwłaszcza w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu przez wiatr. Zagrożenie występuje głównie w żlebach, kotłach i zagłębieniach terenu. Zamknięty do odwołania jest - jak zawsze w sezonie zimowym - szlak żółty na Babią Górę.

 

Goprowiec zaapelował do turystów, aby pamiętali o odpowiednim ubiorze. Przydatne są raczki lub raki. Zabrać należy ze sobą latarkę lub "czołówkę", a także naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek", która jest przydatna, jeśli trzeba będzie wezwać pomoc.

 

Poprawiły się natomiast warunki narciarskie. Na stokach przybyło ok. 10 cm śniegu.

 

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie