"Podwyższona gotowość szpitali" w związku z koronawirusem. Na polecenie premiera

Polska
"Podwyższona gotowość szpitali" w związku z koronawirusem. Na polecenie premiera
Polsat News

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował w piątek, że w Polsce nie odnotowano przypadku zarażenia koronawirusem. - W mediach pojawiają się różne doniesienia, różne fake newsy na temat obecności koronawirusa w Polsce (...). Nie warto robić z tego gry partyjnej, gdy może się to negatywnie odbić na zdrowiu pacjentów - mówił minister.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w piątek odbyła się odprawa premiera Mateusza Morawieckiego z wojewodami o sytuacji związanej z zagrożeniem koronawirusem.

 

ZOBACZ: Salon motoryzacyjny w Genewie odwołany. Szwajcarzy zakazali wszelkich imprez masowych

 

Po zakończeniu spotkania szef KRPM Michał Dworczyk poinformował, że premier Mateusz Morawiecki uruchomił 100 mln zł, o które "szybką ścieżką" za pośrednictwem wojewodów będą mogły aplikować szpitale "na ewentualne uzupełnienia niezbędne w czasie przygotowań do przyjęcia pacjentów, którzy mogą zachorować na koronawirusa".

 

Kolejne 30 tys. testów

 

Dworczyk powiedział, że rząd przygotowuje także zapasy badań na koronawirusa SARS-CoV-2.

 

- Dzisiaj wyleciał rządowy samolot. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin będziemy mieli kolejne 30 tys. testów do badania osób potencjalnie zarażonych koronawirusem - dodał.


WIDEO: zobacz całą konferencję ministra zdrowia i szefa KPRM

  

 

Łukasz Szumowski uzupełnił, że premier wydał polecenie wojewodom wprowadzenia w całym kraju podwyższonej gotowości szpitali. - to oznacza, że wojewoda decyzją administracyjną, która jest pod rygorem natychmiastowej wykonalności może zlecać działania w szpitalach, które tę podwyższoną gotowość mają utrzymać - wyjaśnił.

 

Władze wojewódzkie zostały również zobowiązane do tego, by inspektorzy sanitarni pracowali 24 godziny na dobę.

 

Szumowski zadzwonił do Kidawy-Błońskiej

 

Minister Zdrowia zauważył, że w mediach i portalach społecznościowych pojawiają się "różne fake newsy i niepotwierdzone doniesienia na temat obecności koronawirusa w Polsce". - Państwo sami widzieli, niedawno pojawił się wpis marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. W związku z tym zadzwoniłem do pani marszałek przed chwilą i wyjaśniłem jak wygląda sytuacji, jakie są informacje i jakie są dane - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jednocześnie zapewnił, że "zdrowie pacjentów, nie ma barw partyjnych".

 

ZOBACZ: Ponad połowa Polaków sądzi, że rząd nie poradzi sobie z koronawirusem

 

- Mam gorący apel. Jesteśmy w ministerstwie zdrowia otwarci, dostępni, niezależnie (od opcji politycznej - red.), z prawa, z lewa, ze środka. Proszę dzwonić, proszę się dowiadywać. Po prostu nie warto, tak jak to niektórzy czynią, robić z tego gry partyjnej, podczas gdy może to negatywnie odbić się na zdrowiu pacjentów - powiedział Szumowski.

 

Zaznaczył, że jeżeli tylko będzie informacja o wykryciu koronawirusa w Polsce, natychmiast zostanie przekazana opinii publicznej

 

Premier Mateusz Morawiecki przekazał w piątek, że minister Łukasz Szumowski jako pierwszy zorganizuje spotkanie z ministrami zdrowia z krajów Unii Europejskiej. 

 

"#Koronawirus to nie problem Polski, ale całej Europy. Inicjujemy działania na poziomie europejskim" - zaznaczył premier, dziękując ministrowi Szumowskiemu.

 

 

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, wybuchła w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Na świecie potwierdzono ponad 82 tys. przypadków zarażeń koronawirusem, który rozprzestrzenił się na terenie blisko 50 krajów. W Polsce nie ma obecnie potwierdzonego przypadku koronawirusa.

grz/bas/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie