"Minister zdrowia zawierzył polską służbę zdrowia Matce Boskiej"

Polska
"Minister zdrowia zawierzył polską służbę zdrowia Matce Boskiej"
PAP/Waldemar Deska
Minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas mszy świętej odprawianej dla uczestników 94. Pielgrzymki Służby Zdrowia w Częstochowie.

Na zakończenie mszy św. podczas 94. pielgrzymki służby zdrowia na Jasną Górę został wypowiedziany Akt Zawierzenia Polskiej Służby Zdrowia Matce Bożej. - Jesteśmy z chorymi nie tylko jako fachowcy, jako osoby, które mają ich leczyć i wyleczyć, ale również jako bliźni - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski. "Ja bym jednak oddał ją naukowcom i lekarzom" skomentował b. minister Bartosz Arłukowicz.

Pielgrzymka służby zdrowia na Jasną Górę odbyła się w niedzielę.

 

Organizatorami pielgrzymki były: duszpasterstwo Służby Zdrowia arch. przemyskiej, diec. rzeszowskiej oraz diec. zamojsko-lubaczowskiej.

 

Eucharystii przewodniczył abp Adam Szal, metropolita przemyski, a koncelebrowali m.in. bp Romuald Kamiński, przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia oraz ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz Służby Zdrowia.


W homilii abp Adam Szal mówił o istocie powołania do służby medycznej, którą jest miłość miłosierna. - Miłość okazywana przez czyn drugiemu człowiekowi jest odpowiedzią na miłość Boga - podkreślił.


"Z cierpieniem Chrystusa łączymy się jako ci, którzy podlegają chorobom"


- Światu potrzebny jest Pan Bóg, także i wtedy, kiedy otaczający nas świat tej prawdy sobie nie uświadamia do końca - przekonywał kaznodzieja i zauważył, ze jedynie w perspektywie Bożej miłości możemy odpowiedzieć sobie na te ważne pytania dotyczące cierpienia, śmierci, choroby, umierania.


- Nie ma innej sensownej odpowiedzi niż ta, którą daje Chrystus, Jego krzyż i prawda o Jego zmartwychwstaniu. To właśnie z Chrystusem, z cierpieniem Chrystusa łączymy się jako ci, którzy podlegają chorobom, którzy są osamotnieni tak, jak osamotniony był Chrystus w swoim cierpieniu - mówił abp Szal.


Metropolita przemyski podziękował światu medycznemu za służbę drugiemu człowiekowi, służbę, "która jest otwieraniem swojego serca w imię miłości, wypływającej z tajemnicy Trójcy Świętej, w imię miłości, która każe posługiwać drugiemu człowiekowi z myślą, że służymy samemu Chrystusowi".


"Ja bym oddał ją naukowcom i lekarzom"


Na zakończenie mszy św. został wypowiedziany Akt Zawierzenia Polskiej Służby Zdrowia Matce Bożej.


"Minister zdrowia zawierzył polską służbę zdrowia Matce Boskiej. Ja bym jednak oddał ją naukowcom i lekarzom, ale może mam jakoś inaczej po prostu" - napisał na Twitterze były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

 


"Chrzanowska jest sumieniem pielęgniarek"


Pielęgniarki z Krakowa przekazały Krajowemu Duszpasterstwu Służby Zdrowia relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej, które rozpoczną peregrynację po Polsce.


- Hanna Chrzanowska jest dla nas wzorem, jest sumieniem pielęgniarek. W swoich pamiętnikach nas naprowadzała, żebyśmy nie widziały tylko człowieka i ciało, ale też całościowo patrzyły na człowieka - podkreśliła Maria Jancik z Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich w Krakowie.


Doroczną pielgrzymkę organizowaną przez Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia poprzedziły dwudniowe rekolekcje, które prowadził paulin, o. Dariusz Laskowski.

 

Uczestnicy rekolekcji i pielgrzymki modlili się za zmarłego niedawno dr. inż. Antoniego Ziębę, jednego z czołowych w Polsce obrońców życia, a także za duszę śp. ks. prof. Stanisława Warzeszaka, który przez sześć lat (od 2010 do 2016 r.) pełnił funkcję krajowego duszpasterza Służby Zdrowia.

 

KAI, polsatnews.pl

prz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie