Intel Extreme Masters (IEM) w Katowicach bez udziału publiczności. Z obawy przed koronawirusem

Technologie
Intel Extreme Masters (IEM) w Katowicach bez udziału publiczności. Z obawy przed koronawirusem
Wikimedia Commons/Paul Chaloner
Katowicki turniej co roku przyciąga rzesze fanów e-sportu. Zdjęcie z 2015 roku

Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek zakazał udziału publiczności w rozpoczynających się w piątek w Katowicach rozgrywkach e-sportowych Intel Extreme Masters. Decyzję podjął po konsultacjach z głównym inspektorem sanitarnym Jarosławem Pinkasem; wiąże się ona z zagrożeniem dot. koronawirusa. Do hali wejść nie można, ale e-sportowe zmagania będzie można na bieżąco śledzić na kanale Polsat Games.

Rozpoczynająca się w piątek w Katowicach duża impreza masowa – finały 14. sezonu mistrzostw świata w grach komputerowych Intel Extreme Masters (IEM) - co roku gromadzi w stolicy Górnego Śląska tysiące miłośników e-sportu z całego świata, w tym jego czołowych zawodników. Wydarzenie odbywa się w katowickim Spodku oraz pobliskim Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

 

Zmagania pokaże Polsat Games. Poznaj szczegóły transmisji.

 

ZOBACZ: Stypendium za granie w gry komputerowe? Sosnowiec nagrodzi esportowców

 

W czwartek wieczorem wojewoda Jarosław Wieczorek zakazał udziału publiczności w tym wydarzeniu. Następnie współorganizator imprezy, firma Electronic Sports League Polska, wydała komunikat, w którym potwierdziła otrzymanie informacji o wycofaniu przez wojewodę zgody na wydarzenie masowe.

 

 

Dotąd organizatorzy mieli zgodę na przeprowadzenie wydarzenia, kilkakrotnie potwierdzaną w ostatnich dniach – po raz ostatni kilka godzin temu. 

 

W czwartek w południe Karolina Walczyk z biura prasowego turnieju informowała, że organizatorzy uważnie monitorują sytuację związaną z zagrożeniem koronawirusem podczas turnieju. Zapowiadano, że wszyscy goście wchodzący na teren wydarzenia będą mieli mierzoną temperaturę.

 

Organizatorzy: rozumiemy i respektujemy decyzję

 

Oprócz kontroli zdrowia wszystkich posiadaczy biletów i odwiedzających, organizatorzy zweryfikowali wcześniej trasy podróży przybywających graczy, mediów i gości specjalnych. Osoby pochodzące z obszarów wysokiego ryzyka zostały poproszone o przedstawienie ważnego zaświadczenia o stanie zdrowia lub poproszone o wzięcie udziału w dodatkowych badaniach.

 

Organizatorzy deklarowali ponadto, że zapewnią dodatkowy personel medyczny, patrole pierwszej pomocy i zwiększoną liczbę stanowisk sanitarnych dla wszystkich odwiedzających. Po decyzji wojewody zapewnili, że ją "respektują" i "rozumieją" oraz pracują nad dotarciem do uczestników. 

 

"Bilety będą w pełni zrefundowane. Turniej zostanie rozegrany zgodnie z planem bez udziału publiczności i będzie transmitowany w internecie i w telewizji" - napisano w komunikacie ESL Polska.

 

Zawody e-sportowe w katowickim Spodku rozpoczną się w piątek

 

"Ze względu na niezwykle duże zagrożenie koronawirusem" senator PO Marek Plura zaapelował w czwartek do wojewody śląskiego o odwołanie Intel Extreme Masters, zwracając uwagę, że w ubiegłym roku wzięło w niej udział 176 tys. widzów z całego świata.

 

ZOBACZ: Lekcje z trenerem e-sportu. O jakie atrakcje w hotelu pytają polscy turyści?

 

Wydarzenia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz Spodku rozpoczną się w piątek. Będą to finały w grę CS:GO na scenie głównej Spodka oraz w Stracraft II w audytorium; rozstrzygające rozgrywki na scenie głównej zaplanowano na niedzielę.

 

Dodatkowo od 28 lutego do 1 marca ok. 8 tys. m kw. powierzchni MCK ma wypełnić strefa wystawowo-targowa związana z e-sportem.

 

Ponad 300 osób pod nadzorem na Śląsku

 

W czwartek sanepid informował, że w związku z koronawirusem w woj. śląskim 6 osób przebywało tego dnia na obserwacji w szpitalu, a 319 osób było objętych nadzorem epidemiologicznym. Rzeczniczka wojewody śląskiego zapewniała, że w regionie nie ma dotąd potwierdzonego przypadku zarażenia koronawirusem.

 

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Na świecie potwierdzono ponad 82 tys. przypadków zarażeń koronawirusem, który rozprzestrzenił się na blisko 50 krajów

wka/ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie