Stypendium za granie w gry komputerowe? Sosnowiec nagrodzi esportowców

Technologie
Stypendium za granie w gry komputerowe? Sosnowiec nagrodzi esportowców
AP
Gracze będą mogli liczyć nawet na tysiąc złotych miesięcznie

Władze Sosnowca postanowiły wykorzystać rosnącą popularność esportu w naszym kraju i planują nagradzać najlepszych esportowców stypendiami. Gracze będą mogli liczyć nawet na tysiąc złotych miesięcznie.

Esport zyskuje coraz większą popularność w naszym kraju. Postanowiły to wykorzystać władze Sosnowca, które planują nagradzać najlepszych esportowców stypendiami. Najlepsi gracze będą mogli liczyć nawet na tysiąc złotych miesięcznie.

Z raportów NewZoo i Mediacom 2019 wynika, że esport to branża, którą śledzi ponad 450 mln ludzi na całym świecie, w tym około 5 mln w Polsce.

 

Esport jako sport

 

W grudniu 2019 roku Polski Związek Sportów Elektronicznych został członkiem Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich. Tym samy esport został oficjalnie uznany w Polsce za sport.

 

- To wyraźny sygnał, że e-sport i sport idą ramię w ramię i jest im ze sobą po drodze - mówił wówczas Adrian Kostrzębski, prezes PZSE.

 

ZOBACZ: CD Projekt przesuwa premierę "Cyberpunk 2077". Spadek notowań firmy na giełdzie


O popularności wirtualnych sportów w naszym kraju świadczyć może również fakt, że w Katowicach od lat rozgrywany jest jeden z największych międzynarodowych turniejów e-sportowych na świecie - Intel Extreme Masters.

 

Tysiąc złotych za granie w gry


Rosnąca popularność e-sportu nad Wisłą udzieliła się władzom Sosnowca, które postanowiły jako jedno z pierwszych miast w Polsce, wspierać najlepszych graczy.

Włodarze miasta planują wprowadzić stypendium dla graczy. Najlepsi z nich będą mogli liczyć na tysiąc złotych miesięcznie.   

- Chcemy przyznawać stypendium esportowe dla najzdolniejszych i najbardziej utytułowanych zawodników - zapowiedział prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

 

ZOBACZ: Mistrzostwa świata w grę komputerową oglądały... 334 miliony osób


Prezydent przyznaje, że prace nad wdrożeniem projektu już trwają i możliwe, że uda się je zakończyć do końca roku.   

- Oczywiście upłynie trochę czasu zanim wszystko zostanie dopracowane zgodnie z przepisami ale możliwe, że z końcem roku, a być może wcześniej, najlepsi esportowcy będą wspierani stypendium w wysokości 1000 zł - dodał Chęciński. 

 

Narodowa Drużyna Esportu


Sosnowiec zdecydował się postawić na esport m.in. dlatego, że to właśnie z tego miasta pochodzą znani w świecie esportu gracze Counte-Strike: Global Offensive: Paweł "innocent" Mocek z drużyny Illuminar Gaming oraz były zawodnik legendarnej grupy Virtus Pro, Tomasz "phr" Wójcik.

 

Popularność esportu doceniają nie tylko władze lokalne, ale również najwyższe władze państwowe. W kwietniu 2019 roku prezydent Andrzej Duda powołał do życia Narodową Drużynę Esportu.

 

ZOBACZ: Wszystko o grach i e-sporcie. Wystartował kanał Polsat Games


- Czy możemy mówić, że esport jest sportem? Jeżeli możemy mówić, że szachy są sportem, jeżeli możemy mówić, że brydż jest sportem, to esport, który rozwija zdolności manualne, refleks gracza, bez wątpienia również możemy zaliczyć do tej kategorii - argumentował prezydent. 

 

Duda zwrócił uwagę, że zaangażował się w stworzenie takiej reprezentacji, bo po prostu do tej pory takiej nie było, a rywalizacja w esporcie prężnie się rozwija.

dk/bas/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie