CD Projekt przesuwa premierę "Cyberpunk 2077". Spadek notowań firmy na giełdzie

Biznes
CD Projekt przesuwa premierę "Cyberpunk 2077". Spadek notowań firmy na giełdzie
CD Projekt/Materiały promocyjne

Znaczny spadek notowań lidera branży gier komputerowych CD Projekt na giełdzie w Warszawie. Spółka przed południem w piątek taniała o ponad 12 proc. Inwestorzy nerwowo zareagowali na decyzję zarządu firmy o przesunięciu premiery gry "Cyberpunk 2077" z 16 kwietnia na 17 września 2020 r. Spokojniejsi są gracze, którzy liczą, że dzięki opóźnieniu otrzymają dopracowany produkt.

CD Projekt wytłumaczył, że gra już teraz jest kompletna i można ją "przejść od początku do końca", ale w sprzedaży znajdzie się dopiero po wakacjach, gdy usunięte zostaną zauważone usterki i przeprowadzone będą wszystkie testy.

 

Akcje CD Projekt poszybowały w dół

 

"Chcemy, aby Cyberpunk 2077 był ukoronowaniem naszej pracy na obecnej generacji konsol. Dzisiejsza decyzja da nam kilka cennych miesięcy, których potrzebujemy, by gra mogła zasłużyć na miano doskonałej" - poinformowała firma. 
 
 
Decyzja wpłynęła na kurs akcji CD Projekt, który natychmiast zaczął spadać. W piątek przed południem spółka traciła ponad 12 proc., a cztery godziny później - niecałe 8 proc.
 
Kurs akcji CD Projekt na przestrzeni ostatniego miesiącaGPW
Kurs akcji CD Projekt na przestrzeni ostatniego miesiąca
 
Na CD Projekt można sporo zarobić

 

CD Projekt ma opinię prymusa warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

 

Każdy, kto kupił jego akcje latem 2011 roku i sprzedał je na początku tego roku zyskał ponad 4 tysiące procent.

 

W sierpniu 2011 roku jeden walor (papier wartościowy notowany na giełdzie) CD Projekt kosztował niecałe 5 zł, a kilka dni temu (13 stycznia 2020 r.) cena jednej akcji tej spółki osiągnęła rekordowy poziom ponad 290 zł. Piątkowy spadek notowań obniżył cenę o kilkadziesiąt złotych.

 

"Lepiej poczekać kilka miesięcy i dostać gotową grę, a nie coś pełnego błędów"

 

Spokojniej niż inwestorzy zareagowało środowisko graczy, które już wcześniej spodziewało się, że kwietniowy termin może być zbyt optymistyczny. 

 

ZOBACZ: Konflikt wokół "Wiedźmina" zakończony. Sapkowski i CD Projekt porozumieli się

 

- Przykładowo "Wiedźmin 3" też był opóźniany, więc gdzieś między wierszami można było się spodziewać, że podobnie będzie z "Cyberpunk 2077" - powiedział Radek Nałęcz, ekspert od gier z Polsat Games. 

 

Jego zdaniem, opóźnienie premiery może być korzystne dla graczy. - Lepiej poczekać kilka miesięcy i dostać gotową grę, a nie coś pełnego błędów i niedoróbek. Środowisko łagodnie przyjęło zmianę terminu, bo CD Project ma w nim duże zaufanie. Argumentacja, którą posłużyła się firma, przemawia do niego - powiedział Nałęcz.

 

"Cyberpunk 2077" oczekiwany przez graczy

 

Dziennikarz przypomniał, że na "Cyberpunka" czekał także świat biznesu.

 

- Rankingi wskazują, że jest to jedna z najbardziej oczekiwanych premier w tym roku - stwierdził.

 

"Cyberpunk 2077" to gra cRPG, w której gracz przenosi się do miasta przyszłości Night City. Brutalnie rządzą tam gangsterzy oraz korporacje. Bohaterowie gry uwielbiają modyfikować swoje ciało, wszczepiając implanty, które zwiększają ich możliwości. 

wka/jb/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie