Szwajcarzy zagłosowali za zakazem dyskryminacji na tle orientacji seksualnej

Świat
Szwajcarzy zagłosowali za zakazem dyskryminacji na tle orientacji seksualnej
PAP/EPA/PETER KLAUNZER
Z inicjatywą rozpisania referendum wystąpiły jednak partie konserwatywne

Szwajcarzy opowiedzieli się w niedzielnym referendum za zakazem dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Za wprowadzeniem nowej ustawy zagłosowało 63 proc. wyborców; będzie ona rozszerzeniem istniejącego już przepisu przeciw dyskryminacji na tle rasowym i religijnym.

Zwolennicy rozszerzenia istniejącego prawa zwracali uwagę na fakt, że zakaz dyskryminacji ze względu na orientację seksualną obowiązuje już w innych krajach europejskich, a Rada Europy i ONZ apelowały do Szwajcarii o wprowadzenie przepisów chroniących mniejszości seksualne.

 

Konserwatyści nazywają nowe przepisy "cenzurą"

 

Z inicjatywą rozpisania referendum wystąpiły jednak partie konserwatywne, w nadziei na to, że Szwajcarzy nie dopuszczą do modyfikacji przepisów, którą nazywały "cenzurą".

 

ZOBACZ: Bosak: Duda robi ustępstwa w stronę organizacji LGBT

 

Zwolennicy ustawy oznajmili w niedzielę, że "wzmacnia ona ochronę przed dyskryminacją, nie ograniczając swobody wypowiedzi" - relacjonuje agencja AFP.

 

Nowe przepisy zakazywać będą zarówno dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, jak i publicznego obrażania lub nawoływania do nienawiści wobec mniejszości seksualnych.

bia/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!