Trump miał zaoferować Assange'owi ułaskawienie. Postawił warunek

Świat
Trump miał zaoferować Assange'owi ułaskawienie. Postawił warunek
PAP/EPA/RICK D'ELIA

Prezydent USA Donald Trump miał zaoferować Julianowi Assange'owi ułaskawienie, jeśli ten powiedziałby, że Rosja nie miała nic wspólnego z wyciekiem maili ze sztabu Demokratów podczas kampanii w 2016 r., twierdzi świadek, którego zamierza powołać obrona Assange.

W środę w sądzie okręgowym w Londynie odbyła się wstępna rozprawa przed mającym się rozpocząć w poniedziałek właściwym procesem w sprawie ekstradycji założyciela portalu WikiLeaks Juliana Assange'a do USA, o co wnioskują władze tego kraju.

 

Podczas tej wstępnej rozprawy jeden z prawników Assange'a powiedział, że w 2017 r. ówczesny kongresmen Partii Republikańskiej Dana Rohrabacher odwiedził założyciela WikiLeaks w ambasadzie Ekwadoru w Londynie - gdzie ten przez kilka lat się ukrywał - aby przedstawić mu propozycję od prezydenta.

 

ZOBACZ: Uderzenie meteorytu w Ziemię lepsze niż reelekcja Trumpa. Zaskakujące wyniki sondażu

 

Miał on powiedzieć, że Trump "oferuje ułaskawienie lub jakieś inne rozwiązanie, jeśli Assange (...) powiedziałby, że Rosja nie ma nic wspólnego z przeciekiem z DNC (Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej - red.)".

 

Biały Dom zdementował twierdzenia obrońców Assange'a

 

Założony przez Assange'a demaskatorski portal WikiLeaks opublikował w czasie kampanii prezydenckiej w USA w 2016 r. serię kłopotliwych dla Partii Demokratycznej maili, które wyciekły z DNC oraz sztabu jej kandydatki do Białego Domu, Hillary Clinton.

 

W 2018 r. departament sprawiedliwości USA oskarżył 12 rosyjskich agentów o wykradzenie tych maili. Choć Trumpowi ostatecznie nie udowodniono, że był w jakiejkolwiek zmowie z Rosjanami, domysły w tej sprawie przez długi czas były dla niego poważnym obciążeniem wizerunkowym.

 

ZOBACZ: Sąd federalny odrzucił wniosek byłego doradcy Trumpa

 

Rzeczniczka Białego Domu w środę kategorycznie zaprzeczyła twierdzeniom przedstawionym przez obrońców Assange'a.

 

- Prezydent ledwie zna Danę Rohrabachera, poza faktem, że był on kongresmenem. Nigdy nie rozmawiał z nim na ten temat i prawie na żaden inny temat. To kompletna konfabulacja i całkowite kłamstwo - oświadczyła Stephanie Grisham.

 

Assange wiele lat ukrywał się w ambasadzie

 

Amerykańska prokuratura postawiła 48-letniemu Assange'owi 18 zarzutów, w tym włamanie się do rządowych komputerów i publikację przez dekadą setek tysięcy skradzionych tajnych dokumentów. Grozi mu za to 175 lat więzienia.

 

Od 2012 r. Assange przez prawie siedem lat ukrywał się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie przed grożącym mu w Szwecji procesem o gwałt. Obecnie odsiaduje w Wielkiej Brytanii wyrok 50 tygodni więzienia za to, że nie stawił się przed brytyjskim sądem na procesie ekstradycyjnym z powództwa władz Szwecji.

 

Proces w sprawie ekstradycji do USA zacznie się w najbliższy poniedziałek. Decyzja w sprawie ewentualnego wydania go Amerykanom zapadnie prawdopodobnie na początku czerwca.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie