Trump wezwał Rosję do zaprzestania wspierania "okrucieństw" w Syrii

Świat
Trump wezwał Rosję do zaprzestania wspierania "okrucieństw" w Syrii
PAP/EPA/ERIK S. LESSER
Trump rozmawiał telefonicznie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem

Prezydent USA Donald Trump wezwał Rosję do zaprzestania wspierania "okrucieństw" reżimu prezydenta Syrii Baszara al-Assada- poinformował w niedzielę Biały Dom.

Podczas rozmowy telefonicznej ze swoim tureckim odpowiednikiem Recepem Tayyipem Erdoganem Trump "wyraził zaniepokojenie przemocą w Idleb" w północno-zachodniej Syrii i "wyraził życzenie Stanów Zjednoczonych by Rosja wycofała swoje poparcie dla okrucieństw reżimu Asada" - oświadczył Biały Dom.

 

Reżim wspierany przez rosyjskie siły powietrzne

 

Reżim Baszara el-Asada, wspierany przez rosyjskie siły powietrzne, od kilku tygodni prowadzi ofensywę w celu odzyskania prowincji Idlib, ostatniego bastionu rebeliantów i dżihadystów, walczących z rządem w Damaszku. Syryjskie siły nie zważają na porozumienie o zawieszeniu broni, które zostało zawarte w styczniu między Turcją a Rosją, a które w rzeczywistości okazało się martwe.

 

ZOBACZ: Putin z wizytą w Syrii. Spotkał się z Asadem

 

W wojnie w Syrii, która rozpoczęła się w marcu 2011 roku od stłumienia przez syryjskie siły bezpieczeństwa prodemokratycznych protestów, a później przekształciła w konflikt regionalny z udziałem mocarstw, śmierć poniosło ponad 380 tys. ludzi, w tym 115 tys. cywilów. Miliony ludzi zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów, część z nich uciekła z kraju, w tym głównie do Turcji, która przyjęła już 3,6 mln syryjskich uchodźców. 

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie