Koronawirus: nie żyje dwoje pasażerów z wycieczkowca Diamond Princess

Świat
Koronawirus: nie żyje dwoje pasażerów z wycieczkowca Diamond Princess
PAP/EPA/TORU HANAI
Na Diamond Princess wykryto ponad 620 przypadków koronawirusa

Dwoje Japończyków - kobieta i mężczyzna w wieku ok. 80 lat - to pierwsze ofiary śmiertelne koronawirusa na statku Diamond Princess. Przez ostatnich 14 dni na wycieczkowcu obowiązywała kwarantanna. W momencie jej rozpoczęcia na pokładzie statku było ponad 3,6 tys. osób. U ponad 620 wykryto koronawirusa.

W środę zakończył się 14-dniowy okres kwarantanny na wycieczkowcu Diamond Princess, zacumowanym w portcie w Jokohamie w Japonii.

 

Ponad 620 zakażonych

 

Pasażerowie, u których nie wykryto zakażenia, zaczęli już schodzić na ląd - przekazały japońskie media. W momencie rozpoczęcia kwarantanny na statku było łącznie ponad 3,6 tys. osób z ponad 50 krajów i regionów. 

 

ZOBACZ: Luksusowe więzienie? O życiu na Diamond Princess podczas kwarantanny

 

Podczas kwarantanny służby medyczne codziennie informowały o wykryciu nowych przypadków infekcji wśród osób zamkniętych na wycieczkowcu. Łączna ich liczba wzrosła w środę do 621. Zakażeni zabierani byli do szpitali.

 

W czwartek poinformowano o pierwszych ofiarach śmiertelnych wśród pasażerów Diamond Princess. To kobieta i mężczyzna w wieku około 80 lat - podaje agencja Reutersa. Jak informuje CNN to para Japończyków. Ze statku zostali ewakuowani w zeszłym tygodniu i byli leczeni na lądzie.

 

Na pokładzie pozostają Polacy

 

W środę polskie MSZ przekazało, że obywatele RP nie opuścili jeszcze pokładu wycieczkowca Diamond Princess, ale osoby, u których test na obecność koronawirusa da wynik negatywny, będą mogły zejść ze statku w najbliższych dniach.

 

ZOBACZ: UE wysłała samoloty po Europejczyków z wycieczkowca Diamond Princess

 

"W dniach 19-21.02 osoby, których test na obecność wirusa SARS-CoV-2 dał wynik negatywny, będą mogły opuścić statek. Pasażerowie zarażeni wirusem zostaną hospitalizowani. Konsul RP w Tokio pozostaje z naszymi obywatelami w stałym kontakcie, również w kwestii ich ewentualnego powrotu do miejsc zamieszkania" - przekazało biuro rzecznika polskiego MSZ

 

Wcześniej MSZ informowało, że na Diamond Princess przebywa trzech Polaków: jedna osoba z załogi i dwóch turystów.

pgo/grz/ Reuters, CNN, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie