Zmiana na stanowisku szefa CBA

Polska
Zmiana na stanowisku szefa CBA
CBA
Płk Andrzej Stróżny jest funkcjonariuszem służb specjalnych i mundurowych z wieloletnim stażem

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w środę, że w związku z końcem kadencji dotychczasowego szefa CBA Ernesta Bejdy, premier Mateusz Morawiecki na pełniącego obowiązki szefa Biura powołał płk. Andrzeja Stróżnego.

- Doświadczenie, jakie przez lata służby zdobył Andrzej Stróżny oraz efekty jego pracy, dowodzą, że jest dobrze przygotowany do pełnienia funkcji p.o. szefa CBA powierzonej mu przez premiera Mateusza Morawieckiego - podkreślił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

 

ZOBACZ: Polsat News: CBA w siedzibie NIK

 

"Nadzorował skomplikowane śledztwa"

 

Nominację tę skomentował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

 

- Pełniącym obowiązki szefem CBA zostaje bardzo doświadczony funkcjonariusz, z wieloletnim stażem. W ostatnich latach, jako dyrektor delegatury ABW w Katowicach płk Stróżny nadzorował skomplikowane śledztwa, m.in. dotyczące przestępstw terrorystycznych, jak i skomplikowanych spraw gospodarczych - zwrócił uwagę Żaryn.

 

 

Jak wskazał katowicka Delegatura ABW prowadziła śledztwo przeciwko Mouradowi T., skazanemu za działanie w Państwie Islamskim. T. - dodał Żaryn - był powiązany z najgroźniejszymi terrorystami ISIS, którzy przeprowadzali zamachy w Europie Zachodniej w ostatnich latach.

 

Rzecznik zauważył, że dzięki skutecznej pracy katowickiej Delegatury ABW udało się również zatrzymać i skazać Dawida D., podejrzanego o szerzenie propagandy terrorystycznej. Katowicka ABW prowadzi również - jak dodał - skomplikowane śledztwo dotyczące nieprawidłowości w działaniu Urzędu Skarbowego w Sosnowcu, w którym funkcjonowała zorganizowana przestępczość podatkowa.

 

- Działania ABW w Katowicach pozwoliły na rozbicie nielegalnych działań urzędników - podkreślił Żaryn.

 

ZOBACZ: "Agent Tomek" zatrzymany przez CBA

 

Służba na rzecz bezpieczeństwa państwa

 

- Doświadczenie, jakie przez lata służby zdobył Andrzej Stróżny oraz efekty jego pracy, dowodzą, że jest dobrze przygotowany do pełnienia funkcji powierzonej mu przez pana premiera - ocenił Żaryn.

 

Płk Andrzej Stróżny jest funkcjonariuszem służb specjalnych i mundurowych z wieloletnim stażem. Od 2006 roku pełnił służbę w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wcześniej – od 1992 roku był policjantem. Płk Stróżny w ABW pełnił (od grudnia 2015 roku) funkcję dyrektora Delegatury ABW w Katowicach. W latach 2008-2015 pracował w pionie zwalczania terroryzmu oraz pionie kontrwywiadu jako ekspert.

 

ZOBACZ: CBA zatrzymało znanego warszawskiego biznesmena w sprawie SKOK Wołomin

 

We wcześniejszych latach zajmował stanowisko dyrektora Departamentu Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej ABW, dyrektora Departamentu Przeciwdziałania Korupcji i Przestępczości Zorganizowanej ABW oraz dyrektora Departamentu Postępowań Karnych ABW. W policji pełnił m.in. funkcję zastępcy naczelnika w pionie zabójstw.

 

Całe życie zawodowe płk. Stróżnego związane jest ze służbą na rzecz bezpieczeństwa państwa – w służbach specjalnych i policji płk Stróżny służy ponad 30 lat. Z wykształcenia płk Stróżny jest prawnikiem, absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

W czasie pełnienia służby Andrzej Stróżny ukończył wiele specjalistycznych kursów, był nagradzany państwowymi odznaczeniami, m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Brązowym Krzyżem Zasługi, Brązowym Medalem Zasłużony dla Straży Granicznej, Brązowym Medalem Zasłużony Policjant.

ms/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie