"Agent Tomek" zatrzymany przez CBA

Polska
"Agent Tomek" zatrzymany przez CBA
Polsat News
Prokuratura nie ujawnia, jakie nowe zarzuty zamierza postawić Kaczmarkowi.

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku zatrzymany został w środę Tomasz Kaczmarek - były poseł PiS i były agent CBA. Śledczy chcą mu uzupełnić zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia Helper - potwierdził zastępca szefa tej prokuratury Paweł Sawoń.

W połowie listopada Tomaszowi Kaczmarkowi, który przez pewien kierował już Helperem, gdy zrezygnowała z tego jego żona (również podejrzana w tej sprawie) śledczy postawili zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przywłaszczenia wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami ok. 10 mln zł oraz oszustw w związku z nienależnym przyznaniem ponad 39 mln zł dotacji, a także tzw. prania pieniędzy - w kwocie 2 mln zł.

 

Śledczy zastosowali wówczas wobec niego tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym zakaz opuszczania kraju i 500 tys. zł poręczenia majątkowego. Mimo złożonego zażalenia, sąd tę kaucję utrzymał w mocy.

 

ZOBACZ: "Kłamałem na rozkaz przełożonych". "Agent Tomek" w "Skandalistach"

 

Prokuratura nie ujawnia na razie, jakie nowe zarzuty zamierza zatrzymanemu postawić.

 

Głównym wątkiem śledztwa, które w Białymstoku prowadzone od 2016 roku, po przejęciu z olsztyńskiej prokuratury okręgowej, jest wyjaśnienie nadużyć finansowych związanych z prowadzeniem w latach 2011-2017 domów opieki dla seniorów na Warmii i Mazurach. Prowadziło je olsztyńskie stowarzyszenie Europejskie Centrum Wsparcia Społecznego Helper, korzystając z państwowych dotacji.

 

40 osób z zarzutami

 

Według ustaleń śledztwa, część z tych pieniędzy miała zostać przywłaszczona lub wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem.

 

Zarzuty przedstawiono dotąd w sumie prawie 40 osobom, w tym sześciu samorządowcom (obecnym lub byłym przedstawicielom władz) z Olsztyna, Reszla, Jedwabna i Purdy. W ich przypadku zarzuty dotyczą niedopełnienia obowiązków i wyrządzenie szkody jednostkom samorządu terytorialnego, w związku z zawartymi z Helperem umowami dotyczącymi powierzenia mu realizacji zadań polegających na adaptacji budynków i prowadzeniu środowiskowych domów samopomocy w tych gminach.

 

ZOBACZ: Dziewulski: nienawiść Kamińskiego i jego ludzi jest tak psychopatyczna, że aż rzuca się w oczy

 

Niedopełnienie obowiązków miało polegać na braku dbałości o prawidłową gospodarkę finansową jednostek samorządu terytorialnego oraz braku kontroli oceny realizacji zleconego Helperowi zadania.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie