Kilkadziesiąt nowych przypadków koronawirusa na Diamond Princess

Świat
Kilkadziesiąt nowych przypadków koronawirusa na Diamond Princess
PAP/EPA/FRANCK ROBICHON
Statek ma być objęty kwarantanną do środy, ale już w piątek pokład zaczęły opuszczać pierwsze osoby w zaawansowanym wieku, u których testy na obecność koronawirusa dały wynik negatywny

W niedzielę japoński minister zdrowia Katsunobu Kato poinformował o 70 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem na japońskim statku wycieczkowym Diamond Princess, który jest objęty kwarantanną w pobliżu portu w Jokohamie. Tym samym liczba osób zakażonych na statku wzrosła do 355.

Na statku, który wypłynął z Jokohamy 20 stycznia i wrócił 3 lutego, utknęło ponad 3 600 osób, w tym 2666 pasażerów z 50 krajów. Jest wśród nich trzech Polaków. Polskie MSZ informowało w ubiegłym tygodniu, że nie wykryto u nich koronawirusa.

 

ZOBACZ: Chiny: liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła o 142 osoby

 

W piątek statek opuściły pierwsze osoby

 

Statek ma być objęty kwarantanną do środy, ale już w piątek pokład zaczęły opuszczać pierwsze osoby w zaawansowanym wieku, u których testy na obecność koronawirusa dały wynik negatywny.

 

W pierwszej kolejności zabierane były osoby cierpiące na chroniczne schorzenia oraz te, które nie miały okien w kajutach.

 

 

Pozostający na statku są praktycznie zamknięci w kajutach. Japońskie władze rozważają możliwość przebadania wszystkich na obecność wirusa, ale przyznają, że przeprowadzenie takiej liczby testów w krótkim czasie będzie bardzo trudne. Do tej pory przebadano 1219 osób.

 

Nowy koronawirus może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Pierwszy przypadek śmiertelny w Europie

 

W Chinach potwierdzono dotychczas ponad 68 tys. zakażeń, a 1665 osób zmarło. W Japonii poza statkiem odnotowano 52 zakażenia i jeden zgon.

ms/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie