Potwierdzono pożar w elektrowni atomowej. Jest położona ok. 200 km od Polski

Świat
Potwierdzono pożar w elektrowni atomowej. Jest położona ok. 200 km od Polski
Wikimedia.org/Стэльмах Аляксандр Мікалаевіч
Do incydentu doszłow w miejscowości Ostrowiec, w powicie grodzieńskim. Jest to ok. 200 km od granicy z Polską

Ministerstwo Energetyki Białorusi potwierdziło, że na terenie budowy elektrowni atomowej doszło do pożaru. Incydent miał miejsce w ubiegłym roku, ale władze dopiero po dziewięciu miesiącach przyznały, że do niego doszło.

Informację o tym, że Ministerstwo Energetyki Białorusi potwierdziło taki incydent, podała rosyjska agencja Interfax. Do zdarzenia doszło w miejscowości Ostrowiec, w powiecie grodzieńskim. To około 200 km od granicy z Polską.

 

 

Doszło do naruszenia zasad bezpieczeństwa

 
Jak podaje gazeta Republika, do incydentu miało dojść z winy jednego z pracowników. Miał on naruszyć zasady bezpieczeństwa. Wiadro z farbą miało zapalić się od papierosa. To sprawiło, że w pomieszczeniu pojawił się dym. 


"System przeciwpożarowy działa normalnie. Nie doszło do uszkodzenia sprzętu, ani konstrukcji budowli'' - podkreślił wiceminister energii Michaił Michajuk w rozmowie z gazetą Republik.

 

ZOBACZ: Elektrownia atomowa na Białorusi. "Ma szansę przekształcić się w drugi Czarnobyl". Wszczęto śledztwo


Zdarzenie nie stanowiło zagrożenia dla budowy reaktora oraz całego systemu elektrowni.

 

Michajuk podkreślił, że fakt ws. pożaru ujawniono po dziewięciu miesiącach, ponieważ wytyczne Międzynarodowej Energii Atomowej nie nakazują natychmiastowego informowania opinii publicznej o takich zdarzeniach. 

 

Zabrakło współpracy z Litwą 

 

Wiceminister energii odniósł się również do pretensji Litwy ws. pożaru na terenie elektrowni. Jak sam przyznał, między Białorusią a Litwą zabrakło ustalenia odpowiednich procedur. Litwini mieli nie odpowiedzieć na propozycje białoruskich władz. 

 

Michajuk stwierdził ponadto, że na terenie Litwy podobne wydarzenia również mają miejsce. Władze tego kraju mają jednak o nich nie informować. 

 

Natomiast zdaniem Litwy, to władze Białorusi stoją za maskowaniem takich wypadków. 

 

 

ZOBACZ: Polska utrzymuje rezerwy strategiczne jodu. Ogłoszono odpowiedni przetarg


Budowa elektrowni w miejscowości Ostrowiec trwa od kilku lat. Według zapowiedzi, start pierwszego bloku jest zaplanowany na 2021 rok. Koszt całej inwestycji to ok. 11 mld dolarów.

ms/luq/ interfax.ru, polsatnews.pl, radiozet.pl,
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie