Macron w Polsce. "Wyraziłem zaniepokojenie reformami wymiaru sprawiedliwości"

Polska
Macron w Polsce. "Wyraziłem zaniepokojenie reformami wymiaru sprawiedliwości"
PAP/Leszek Szymański
To pierwsza wizyta prezydenta Macrona w Polsce

Prezydent Francji Emmanuel Macron od poniedziałku przebywa z dwudniową oficjalną wizytą w Polsce. - W rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą wyraziłem - w duchu pełnej otwartości, którą jesteśmy sobie winni jako partnerzy europejscy - zaniepokojenie związane z wprowadzanymi obecnie reformami wymiaru sprawiedliwości - powiedział Macron podczas wspólnej konferencji z prezydentem Polski.

- Chciałbym, by w najbliższych tygodniach wzmożył się dialog z Komisją Europejską. Wiem, że w Polsce - co pokazuje jej historia - głęboko zakorzenione są wartości wolności i sprawiedliwości - podkreślił prezydent Francji.

 

Jak dodał, "Polska jest państwem głęboko europejskim, a Polacy sa jednym z najbardziej proeuropejskich narodów na kontynencie". - Myślę, że to jest duża siła i wszyscy możemy i musimy z niej skorzystać - mówił Macron.

 

ZOBACZ całe przemówienie prezydenta Francji:

 

  

 

ZOBACZ: Duda: żądamy powrotu do pełnej integralności terytorialnej Ukrainy

 

- Chciałbym, żeby ta wizyta była punktem zwrotnym w naszej wspólnej, europejskiej roli, by podjąć wyzwanie klimatyczne - powiedział prezydent Francji. 

 

WIDEO: zobacz całe przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy:

 

  

 

"Przełom w relacjach polsko-francuskich"

 

Przed konferencją szefowie MSZ: Polski - Jacek Czaputowicz i Francji - Jacques-Yves Le-Drian podpisali program współpracy polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego. Ponadto minister cyfryzacji Marek Zagórski i Le-Drian podpisali deklarację intencji między rządami Francji i Polski na rzecz wzmocnienia współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa.

 

- Bardzo cieszymy się z tej dzisiejszej wizyty w Warszawie, w Polsce pana prezydenta i całej delegacji francuskiej, delegacji bardzo szerokiej, w której jest bardzo wielu ministrów, i całe to wydarzenie ma dla nas ogromne znaczenie, a przede wszystkim głęboko w to wierzę, że stanowi przełom w relacjach polsko-francuskich - powiedział prezydent.

 

ZOBACZ: "Nareszcie zrobił coś mądrego". Kukiz o wstrzymaniu się prezydenta z nominacjami sędziowskimi

 

Jako przełom określił podpisanie deklaracji przez szefów MSZ, co - jak dodał - jest wypełnieniem deklaracji o strategicznej współpracy podpisanej w maju 2008 r. Prezydent podkreślał również, że podpisana deklaracja reguluje współpracę w bardzo wielu obszarach, w tym w obszarze militarnym, politycznym, gospodarczym.

 

"To ważne dokumenty"

 

- Jest to okres, w którym rozpoczęła działalność nowa KE. Otwiera się również nowa epoka po brexicie - musimy scalić, zacieśnić nasze przymierze, byśmy mogli funkcjonować w niepewnym świecie. Wiemy jaka jest sytuacja europejska i musimy odpowiedzieć na europejskie wyzwania - powiedział prezydent Francji.

 

Macron nawiązał również do podpisanej przed konferencją przez szefów MSZ programu współpracy polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego.

 

- To ważne dokumenty, ponieważ ponad 12 lat po podpisaniu poprzedniego dokumentu wyznaczamy kierunki współpracy strategicznej w zakresie cyberbezpieczeństwa, klimatu, bezpieczeństwa energetycznego, gospodarki, ten dokumenty wyznacza wspólny kierunek działania - dodał prezydent Francji. 

 

To pierwsza wizyta prezydenta Macrona w Polsce. Prezydentowi towarzyszą ministrowie: gospodarki i finansów Bruno Le Maire, minister ds. sił zbrojnych Florence Parly, minister ds. transformacji ekologicznej Elizabeth Borne. Polska jest 21. krajem z 27 krajów UE odwiedzonym przez prezydenta Macrona.

 

"Rola Francji ogromnie ważna"

 

Prezydent Duda odniósł się do opuszczenia Wielkiej Brytanii z UE. Jak mówił, Brexit to zupełnie nowa sytuacja dla Unii Europejskiej. Jak dodał w obecnej sytuacji Francja "z całą pewnością stanowi potęgę na skalę europejską". - Ta rola Francji po dokonaniu się Brexitu w UE bez wątpienia ogromnie wzrasta - podkreślił.

 

Polski prezydent wyraził jednocześnie zadowolenie, że w tym momencie prezydent Francji kieruje do Polski i podpisuje "tę niezwykle ważną deklarację". - Tym samym daje sygnał swojego głębokiego zainteresowania naszą częścią UE i jej sprawami, i w związku z tym również tym w jaki sposób Unia będzie się nadal rozwijać i jaki będzie ten nowy kształt Unii - powiedział Duda.

 

ZOBACZ: Macron: brexit jest "historycznym ostrzeżeniem"

 

- Nie mamy wątpliwości, że Unia będzie musiała w jakimś sensie nabrać nowego kształtu, że opuszczenie UE przez Wielką Brytanię oznacza pewne nowe rozdanie i nowe otwarcie; że role w UE będą w jakimś sensie musiały zostać poukładane na nowo i ta architektura europejska siłą rzeczy musi ulec w jakimś sensie przebudowie - dodał polski prezydent.

 

Zastanawiał się jednocześnie jak to zrobić, by było to jak najlepsze dla naszych państw i społeczeństw i "aby UE sama w sobie w przyszłości działała w sposób bardziej wydajny, była atrakcyjna, była Unią, z której nikt już nie będzie chciał wychodzić, dlatego że będzie się po prostu opłacało być członkiem UE".

 

"Zacieśnienie współpracy"

 

Prezydent Duda poinformował, że jednym z tematów rozmów z Emmenuelem Macronem były kwestie bezpieczeństwa - zarówno militarnego, jak i energetycznego. Duda podkreślił przy tym, że kwestii bezpieczeństwa energetycznego nie sposób omawiać w oderwaniu od kwestii ochrony klimatu.

 

- Wierzę w to głęboko, że ta wizyta pana prezydent i podpisanie tego programu współpracy ma znaczenie przełomowe, ogromnie bym chciał, żeby współpraca pomiędzy Polską a Francją się zacieśniła - oświadczył prezydent. Zaznaczył, że w dziedzinie badań i rozwoju współpraca polsko-francuska już dziś jest bardzo szeroka.

 

ZOBACZ: Prezydent spotkał się z korpusem dyplomatycznym. Nawoływał do dialogu i deeskalacji konfliktów

 

- Francja jest jednym z najbliższych partnerów gospodarczych Polski. To jest 20 mld euro obrotów handlowych, to już dzisiaj jest duży bilans, ale potencjał w tym zakresie jest nieporównywalnie większy - mówił prezydent.

 

Duda wskazywał, że istnieje obecnie "mnóstwo pól", w których współpraca między Polską a Francją mogłaby się zacieśnić. Jednym z nich, zaznaczył, jest elektromobilność.

 

Projekt europejskiego czołgu

 

- Będziemy rozmawiali o naszym uczestnictwie w projekcie europejskiego czołgu, jeżeli chodzi o współpracę przemysłu militarnego; chcielibyśmy w tym projekcie i w tym przedsięwzięciu wziąć udział, i chcielibyśmy - krótko mówiąc - w przyszłości, gdyby taki czołg z naszym udziałem powstał, w niego się zaopatrywać budując zarazem gospodarkę europejską - powiedział Andrzej Duda.

 

Prezydent zaznaczył, żę jest to przykład jednej z wielu dziedzin, w których Polska chce rozwijać współpracę ze stroną francuską.

 

ZOBACZ: "Putin wykorzystuje historię dla własnej polityki". Jest komentarz do słów Kaczyńskiego

 

- Mieliśmy do tej pory deklarację o strategicznej współpracy, ale ja głęboko wierzę, że dzięki podpisanemu dziś dokumentowi, podpisanemu dziś programowi współpracy, który - śmiało można powiedzieć - pokazuje taką drogę, jaką należy postępować, by ta współpraca nabierała waloru strategicznego, że to podpisanie tego dokumentu i ta dzisiejsza obecność u nas pana prezydenta ma znaczenie przełomowe nie tylko dla nas, ale mówiąc górnolotnie, także dla naszej części Europy, a także, mam nadzieję, dla całej UE - podkreślił Andrzej Duda.

 

Według niego "ta obecność prezydenta Francji w Europie Centralnej jest także ważnym sygnałem dla całej naszej części Europy".

 

Macron odniósł się do kwestii relacji z Rosją. Poinformował, że Francja chce "zaangażować się i wziąć na siebie odpowiedzialność za konkretny dialog w zakresie kontroli zbrojeń, zwłaszcza jeśli mają one jakiś związek z Europą". - Chcemy, by Polska była na czele tych prac - mówił.

 

"Dialog polityczny z Rosją"

 

- Nie możemy zaakceptować sytuacji, w której mamy międzynarodową anomię. Musimy przyjąć zasady, procedury i musimy być w stanie bronić wszystkie nasze państwa członkowskie. Jasne określenie naszych wspólnych interesów, naszych europejskich wartości jest kluczowe w obecnym kontekście - podkreślił.

 

- Myślę, że patrząc na mapę mamy takie same odczucia: Rosja znajduje się w Europie i nawet jeśli nie jest członkiem Unii Europejskiej jest naszym sąsiadem. Nie możemy pozwolić sobie na sytuację, w której nie będziemy konfrontować się z koniecznością tworzenia relacji z Rosją - przekonywał prezydent Francji.

 

Jak zaznaczył, bezpieczeństwo Francji i jej partnerów jest dla niego nadrzędnym priorytetem.

 

- Nie jestem naiwny, ale zdaję sobie też sprawę, że w interesie bezpieczeństwa Europy, Francji i Polski jest ustanowić, wymagający dialog polityczny z Rosją - podkreślał Macron. - Dialog ten, nawet jeśli trudny jest niezbędnym warunkiem dokonania postępów na Ukrainie - dodał.

 

Zaznaczył, że podczas grudniowego szczytu w Paryżu udało się posunąć pewne sprawy do przodu w relacjach z Rosją. Dialog z tym krajem, mówił, musi być prowadzony "ze świadomością wszystkich warunków".

 

Spotkanie Trójkąta Weimarskiego

 

Macron stwierdził, że Polska i Francja mają wiele wspólnych projektów ponieważ "staje przed nami wiele wyzwań". - Chciałbym, żeby ta wizyta była punktem zwrotnym w naszej wspólnej europejskiej roli - mówił prezydent Francji w kontekście wyzwań wymieniając m.in. sprawy klimatu.

 

Wyraził też nadzieję, że "nasz dialog będzie kontynuowany w duchu wzajemnego zrozumienia, przejrzystości i szczerości".

 

- Aby pogłębić naszą współpracę chciałbym zaproponować, by w najbliższych miesiącach odbył się szczyt Trójkąta Weimarskiego, w którym weźmie również udział kanclerz Niemiec (Angela Merkel), ponieważ na naszych barkach spoczywa kluczowa odpowiedzialność za Europę - oświadczył Macron. 

 

Po spotkaniu prezydentów Polski i Francji szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski, poinformował, że Prezydent Francji zaprosił prezydenta Polski jako gościa honorowego na obchody święta narodowego Francji. 

 

- Prezydent Emmanuel Macron zaprosił prezydenta Polski jako gościa honorowego na tegoroczne obchody święta narodowego Francji 14 lipca w Paryżu; również Wojsko Polskie będzie defilować we francuskiej stolicy. Prezydent Duda zaprosił z kolei prezydenta Macrona jako gościa honorowego na uroczystości 100-lecia Bitwy Warszawskiej; wojsko francuskie będzie więc defilowało w Warszawie - powiedział prezydencki minister.

Plan wizyty

 

Wizyta Emmanuela Macrona rozpoczęła się od oficjalnego powitania przez Andrzeja Dudę na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie prezydenci rozmawiali w "cztery oczy". Prezydent RP wydał także śniadanie na cześć francuskiego gościa.

 

Przed godz. 15 z Macron spotka się z premierem Morawieckim oraz ministrami jego rządu, a następnie z marszałkami Sejmu i Senatu: Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim.

 

ZOBACZ: Morawiecki w Portugalii: zgodziliśmy się we wszystkim, oprócz najlepszego napastnika w piłce nożnej

 

Na poniedziałkowy wieczór przewidziane jest spotkanie Emmanuela Macrona ze społecznością francuską w Warszawie oraz intelektualistami i środowiskami kulturalnymi.

 

Drugiego dnia wizyty, we wtorek, Macron będzie przebywał w Krakowie, gdzie zwiedzi Zamek Królewski na Wawelu; wygłosi też wykład dotyczący relacji polsko-francuskich oraz wizji UE na Uniwersytecie Jagiellońskim.

emi/prz/las/dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie