USA i Komisja Europejska skomentowały brexit. "Nowy rozdział" vs. "szybkie działania"

Świat
USA i Komisja Europejska skomentowały brexit. "Nowy rozdział" vs. "szybkie działania"
PAP/EPA/NEIL HALL
Tłumy brytyjczyków świętowało w Londynie wyjście ich kraju z Unii Europejskiej. Reakcje zza granicy niekoniecznie są tak entuzjastyczne

Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo obiecał w piątek, zaraz po oficjalnym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, zacieśnienie dwustronnych więzi z Londynem. Natomiast zdaniem Ursuli von der Leyen, która przewodniczy Komisji Europejskiej, Londyn "jest zmuszony do podjęcia szybkich działań, w tym zawarcia układu handlowego z UE".

"Będziemy nadal umacniać nasze i tak już silne, produktywne i bogate relacje ze Zjednoczonym Królestwem, otwierając nowy rozdział" - napisał Pompeo na Twitterze, kilka minut po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

 

 

Von der Leyen: udany brexit nie skłoni innych państw do opuszczenia Unii

 

Z kolei Ursula von der Leyen stwierdziła, że "jeśli pod koniec roku nie będziemy mieć gotowej umowy, to brytyjskiej gospodarce będzie bardzo ciężko dostarczać produkty na europejski rynek".

 

ZOBACZ: Premier Szkocji zapowiada niepodległość swojego kraju

 

Szefowa KE "nie obawia się, że udany brexit może skłonić także inne kraje do wyjścia z UE". - Życzymy naszym brytyjskim przyjaciołom wszystkiego dobrego, tak jak tego samego życzę Unii Europejskiej - powiedziała w wywiadzie z agencją dpa. 

 

Jej zdaniem, Unia Europejska to o wiele więcej niż tylko sukces gospodarczy. - Jesteśmy razem, ponieważ uznajemy te same wartości. Wspólnie UE ma silny głos w świecie i może mierzyć się z wielkimi problemami jak zmiany klimatu, czy cyfryzacja - mówiła. 

 

Uznała też, że od samych Europejczyków zależy, "czy Europa będzie trzymać się razem".

 

Brexit nastąpił. Teraz czas na okres przejściowy

 

Punktualnie o 23 w piątek czasu londyńskiego, czyli o północy czasu polskiego, Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej. Równocześnie zaczął się 11-miesięczny okres przejściowy, podczas którego relacje pozostaną w dużej mierze niezmienione.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania opuściła Unię Europejską

 

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE to konsekwencja referendum przeprowadzonego 23 czerwca 2016 r., w którym za takim rozwiązaniem opowiedziało się 52 proc. głosujących.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie