Mandaty na kwotę 18,5 tys. zł po kontroli palenisk w Krakowie

Polska
Mandaty na kwotę 18,5 tys. zł po kontroli palenisk w Krakowie
Twitter/krakow_pl
Wobec osób ignorujących przepisy uchwały antysmogowej mogą zostać wyciągnięte konsekwencje wynikające z przepisów prawa - pouczenie, mandat karny od 20 zł do 500 zł lub skierowanie wniosku o ukaranie do sądu – grzywna do 5 tys. zł

Niemal 4,5 tys. kontroli palenisk przeprowadzili strażnicy miejscy w pierwszych pięciu miesiącach obowiązywania zakazu spalania węgla i drewna w Krakowie. W tym czasie ujawnili 287 wykroczeń i nałożyli 72 mandaty karne na kwotę 18,5 tys. zł.

Funkcjonariusze przygotowali też 210 wniosków do sądu o ukaranie i pouczyli pięć osób - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy krakowskiej straży miejskiej Marek Anioł.

ZOBACZ: Czy walka ze smogiem powinna być priorytetem? Sondaż dla polsatnews.pl

 

Od pouczenia po grzywny do 5 tys. zł 

 

Zakaz używania w Krakowie paliw stałych, takich jak drewno i węgiel, został wprowadzony uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego z 15 stycznia 2016 r. Od 1 września ubiegłego roku w instalacjach grzewczych dopuszczone jest stosowanie wyłącznie paliw gazowych, tj. gazu ziemnego wysokometanowego, zaazotowanego lub lekkiego oleju opałowego.

Wobec osób ignorujących przepisy uchwały antysmogowej mogą zostać wyciągnięte konsekwencje wynikające z przepisów prawa - pouczenie, mandat karny od 20 zł do 500 zł lub skierowanie wniosku o ukaranie do sądu – grzywna do 5 tys. zł.

 

ZOBACZ: Rozwiązanie na stare piece - ekologiczne paliwo. Mieszkańcy Jasienicy przetestują sorbent

 

Każdy ujawniony przypadek spalania paliw stałych jest rozpatrywany indywidualnie, a decyzje o sankcjach strażnicy podejmują w oparciu m.in. o aspekty: socjalne, formalno-prawne, techniczne.

ms/grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie