Rozwiązanie na stare piece - ekologiczne paliwo. Mieszkańcy Jasienicy przetestują sorbent

Polska
Rozwiązanie na stare piece - ekologiczne paliwo. Mieszkańcy Jasienicy przetestują sorbent
Polsat News
Sorbent pozwala lepiej dopalić węgiel w palenisku - powstaje przez to mniej sadzy i popiołu

W walce o czyste powietrze Jasienica (Śląskie) chwyta się nowinek. Gminie udało się pozyskać darmowe próbki sorbentu - preparatu, który pozwala lepiej dopalić węgiel w palenisku. Próbki trafiły już do użytkowników starych pieców.

- Kiedy pali się węglem, to jak się go rozpala, wydobywa się czarny dym. Jeżeli jednak doda się do węgla tego proszku, to dym jest ładny - tak o sorbencie mówi sołtys Jasienicy Bronisław Szalbot. Proszek pozwala lepiej dopalić węgiel w palenisku. Dzięki temu podczas spalania powstaje mniej sadzy i popiołu.

 

ZOBACZ: "Lepszego powietrza nie da się kupić". Zygmunt Solorz powołuje stowarzyszenie Program Czysta Polska

 

Rozwiązanie ma wpłynąć korzystnie na powietrze w gminie, a tym samym - na zdrowie mieszkańców.

 

- Jeżeli mieszkańcy naszej gminy przetestują i stwierdzą, że rzeczywiście będą mniej zatruwać środowisko, to każdy z nas powinien być tym zainteresowany - zapewnia wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna.

 

WIDEO: zobacz materiał "Wydarzeń" o walce ze smogiem w Jasienicy

  

Przez smog co roku umiera 47 tys. osób

 

Reporterka "Wydarzeń" Olga Owczarek podkreśla jednak, że jest to działanie doraźne. Docelowo będzie trzeba wymienić stare "kopciuchy" na nowe piece ekologiczne, albo podłączyć mieszkańców do sieci ciepłowniczej. Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Tomasz Bednarek zapewnia, że samorządy pomogą w przeprowadzeniu zmian.

 

- Finansujemy w zasadzie wszystkie typy tych ekologicznych źródeł ciepła, zarówno pompy ciepła i pompy gazowe - zapewnił Bednarek.

 

ZOBACZ: Alarm smogowy na Śląsku i w Małopolsce. Normy przekroczone o kilkaset procent

 

Zgodnie z raportami WHO i agend europejskich, z powodu smogu i powikłań wynikających ze złej jakości powietrza, w Polsce umiera 47 tys. osób rocznie. Za największe emisje zanieczyszczeń, w tym pyłów zawieszonych PM2,5, PM10 oraz benzo(a)pirenu odpowiada sektor bytowo-komunalny (np. piece grzewcze, palenie śmieci) oraz transport.

bas/luq/ Wydarzenia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie