Koronawirus z Wuhan. Premier Chin poprosił Unię Europejską o pomoc

Świat
Koronawirus z Wuhan. Premier Chin poprosił Unię Europejską o pomoc
Premier Li Keqiang kilka dni temu odwiedził Wuhan

Premier Chińskiej Republiki Ludowej Li Keqiang wyraził nadzieję, że UE pomoże Chinom w pilnym zakupie zaopatrzenia medycznego w związku z epidemią nowego koronawirusa – podały w sobotę chińskie media, opisując rozmowę telefoniczną Li z szefową KE Ursulą von der Leyen.

Według państwowej agencji prasowej Xinhua Li zapewnił von der Leyen, że rząd i mieszkańcy Chin posiadają przekonanie, determinację i zdolności potrzebne do opanowania epidemii.

 

ZOBACZ: Koronawirus z Wuhan. Australia zamyka granice przed przyjeżdżającymi z Chin

 

Premier dodał, że Chiny robią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić konieczne zaopatrzenie medyczne na obszarach najbardziej dotkniętych wirusem. Wyraził przy tym nadzieję, że UE pomoże Chinom w pilnym zakupie zaopatrzenia od państw członkowskich UE.

 

Szefowa KE obiecuje pomoc

 

Chiny są gotowe do zwiększenia wymiany informacji i poszerzenia współpracy ze społecznością międzynarodową, w tym z Unią Europejską, by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa – dodał Li.

 

ZOBACZ: Ewakuacja Polaków z Wuhan. Wiceminister zdradził szczegóły

 

Von der Leyen oświadczyła, że UE z szacunkiem odnosi się do kroków podjętych przez chińskie władze na rzecz opanowania epidemii. Zapewniła też, że Unia jest skłonna ułatwić Chinom szybki zakup potrzebnego zaopatrzenia od krajów członkowskich - podała agencja Xinhua.

 

Prawie 12 tys. zakażeń

 

Koronawirus z miasta Wuhan w środkowych Chinach, gdzie patogen wystąpił po raz pierwszy pod koniec grudnia ub.r., wywołuje zapalenie płuc, które może być śmiertelne. W Chinach potwierdzono jak dotąd prawie 12 tys. zakażeń, a 259 osób zmarło. Wirus dotarł również do około 25 innych krajów, w tym USA, Niemiec, Francji, Włoch i Rosji, ale dotychczas nie pojawiły się doniesienia o zgonach poza Chinami.

 

ZOBACZ: Do Polski zmierza pociąg towarowy z Chin. 50 kontenerów i długi na kilometr

 

Mer Wuhanu Zhou Xianwang ocenił w piątek na konferencji prasowej, że opanowanie epidemii w mieście wciąż jest zadaniem "poważnym i skomplikowanym". Wicemer Xu Honglan dodał, że w Wuhanie w dalszym ciągu brakuje maseczek chirurgicznych i innego zaopatrzenia medycznego.

 

Komentatorzy zwracają uwagę na przeciążenie systemu opieki zdrowotnej w Wuhanie i innych najbardziej dotkniętych wirusem miastach prowincji Hubei, w której potwierdzono już ponad 7 tys. zakażeń i odnotowano 249 zgonów, a prawie 38 tys. osób jest pod obserwacją.

luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie