Abp Gądecki zaapelował o nawrócenie ekologiczne

Polska
Abp Gądecki zaapelował o nawrócenie ekologiczne
Polsat News
Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki

- Niektórzy chrześcijanie drwią z troski o środowisko naturalne. Inni są bierni i niechętnie zmieniają swoje przyzwyczajenia. Tymczasem dzisiejszy kryzys ekologiczny jest wezwaniem do głębokiego wewnętrznego nawrócenia – podkreślił w sobotę przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

- Lasy państwowe to wielkie, wspólne dobro każdego kraju – powiedział w sobotę przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w homilii wygłoszonej w katedrze poznańskiej w trakcie mszy św. z okazji 100-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

 

Hierarcha wskazał, że "niektórzy chrześcijanie drwią z troski o środowisko naturalne. Inni są bierni i niechętnie zmieniają swoje przyzwyczajenia. Tymczasem dzisiejszy kryzys ekologiczny jest wezwaniem do głębokiego wewnętrznego nawrócenia. Potrzebujemy nawrócenia ekologicznego, bo bycie obrońcami dzieła Bożego stanowi istotną część uczciwego życia".

 

ZOBACZ: "Miejsce 16-letniego dziecka jest w szkole, a nie na europejskich salonach". Jakubiak o Thunberg

 

Hierarcha zaznaczył – przywołując słowa papieża Franciszka - że by sprostać złożonej sytuacji przed jaką staje współczesny świat "nie wystarczy tylko to, by każdy z nas był lepszy".

 

"Jedność w działaniu"

 

- Na problemy społeczne odpowiada się więziami wspólnotowymi, a nie samą sumą dóbr indywidualnych. Potrzebne jest połączenie wszystkich sił i jedność w działaniu. Nawrócenie ekologiczne - niezbędne do stworzenia dynamiki trwałej zmiany – winno więc być nawróceniem wspólnotowym – mówił.

 

Abp Gądecki tłumaczył, że nawrócenie ekologiczne "winno pobudzać nas do szczodrej i serdecznej troski o świat, który jest darem otrzymanym dzięki miłości Ojca. Winno nas ono prowadzić do rozwijania własnej kreatywności i entuzjazmu, do ofiarowywania siebie Bogu jako »ofiary żywej, świętej, Bogu przyjemnej«. Trzeba więc, abyśmy nie tylko dbali o ekologię środowiska naturalnego, ale również o ekologię naszych serc". 

luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie