Wójcik: warto słuchać abp. Jędraszewskiego. Ekologia to nie to samo co ekologizm

Polska
Wójcik: warto słuchać abp. Jędraszewskiego. Ekologia to nie to samo co ekologizm
Polsat News
Wiceminister Michał Wójcik w programie "Gość Wydarzeń"

- Arcybiskup Jędraszewski powiedział o czymś, co jest bardzo ważne. Zachęcił nas, by pochylić się nad tematem ekologizmu, czyli pewną ideologią z kontekstem społecznym i politycznym - mówił w programie "Gość Wydarzeń" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, komentując słowa krakowskiego metropolity. Hierarcha nazwał tezy głoszone przez Gretę Thunberg "powrotem do Engelsa".

Arcybiskup podczas wywiadu dla Telewizji Republika był pytany m.in. o to, czy ekologizm stoi w sprzeczności z naukami Kościoła Katolickiego.

 

- To jest sprzeczne z tym wszystkim co jest zapisane w Biblii, począwszy od Księgi Rodzajów, gdzie jest wyraźnie mowa o cudzie stworzenia świata przez Boga - stwierdził arcybiskup, który dodał, że "naraz wszystko się kwestionuje czyli faktycznie kwestionuje się naszą kulturę, odwraca się cały porządek świata, zaczynając od tego, że kwestionuje się istnienie Pana Boga - stwórcy, kwestionuje się także rolę i godność każdego człowieka".

 

ZOBACZ: "Ekologizm to zjawisko bardzo niebezpieczne". Abp Jędraszewski mówił też o Grecie Thunberg

 

- Warto słuchać arcybiskupa Jędraszewskiego. To człowiek bardzo mądry, z ogromną wiedzą i doświadczeniem, filozof, który potrafi na części rozkładać różne teorie. Powiedział o czymś, co jest bardzo ważne - zachęcił nas, by pochylić się nad tematem ekologizmu, czyli nad pewną ideologią z kontekstem społecznym i politycznym - mówił w programie "Gość Wydarzeń" wiceminister Michał Wójcik.

 

"Zastanawia mnie kto stoi za Gretą Thunberg"

 

Wiceminister sprawiedliwości był pytany przez prowadzącego program Bartosza Kurka, czy Greta Thunberg jest zagrożeniem "dla Polski, albo polskiego Kościoła".

 

- Takiego rodzaju dyskusje były już znane w latach 60. poprzedniego wieku. Greta Thunberg to nie jest żadne novum, chociaż zastanawia natomiast, kto za nią stoi i jaki ma w tym interes. Musimy zapytać o pewną konsekwencję - podchodzenia do tego, że człowiek jest równy w prawach równy zwierzętom - dodał Wójcik.

 

WIDEO: Michał Wójcik w programie "Gość Wydarzeń" o różnicach między ekologią, a ekologizmem

  

- Żeby zrozumieć, dlaczego tak nie jest i jednocześnie odpowiedzieć pani posłance Jachirze (Klaudii - red.), która zastanawiała się w czym ludzie są lepsi od dzików, zachęcam do czytania Immanuela Kanta. Wtedy zrozumie, dlaczego ludzie są istotami ważniejszymi - mówił.

 

"Papież i arcybiskup mówią tym samym językiem"

 

Wiceminister zapewnił, że abp Jędraszewski w swojej wypowiedzi odnosił się do kontekstu natury filozoficznej. - Co mamy zrobić? Dekarbonizować bez oglądania się na osłony socjalne i na to, czy nie grozi to niepokojowi społecznemu? - pytał.

 

ZOBACZ: Władze Prażmowa chcą wyciąć kilkadziesiąt drzew, w tym pomniki przyrody. Mieszkańcy protestują

 

- Ludzie, którzy uważają, że jednym cięciem można zrównoważyć emisję CO2, nie rozumieją pewnych relacji społeczno-gospodarczych. Gdybyśmy zrealizowali to w taki sposób, to Polska stałaby się najbiedniejszym krajem świata - dodał Wójcik.

 

Według Wójcika, "nie wolno doprowadzać do rozdźwięku", między tym co w encyklice "Laudato si'" napisał papież Franciszek, a tym co mówił abp Jędraszewski, ponieważ "mówią dokładnie tym samym językiem" - Ekologia, to nie ekologizm - zapewnił.

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

bas/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie