"Panika gorsza od epidemii". Wuhańczyk o sytuacji w mieście

Polska
"Panika gorsza od epidemii". Wuhańczyk o sytuacji w mieście
PAP/EPA/LIU TAO
Władze zamknęły nie tylko liczący 11 mln mieszkańców Wuhan, ale również wiele innych miast w prowincji Hubei, w której mieszka 60 mln ludzi.

Panika wywołana epidemią jest gorsza od samej epidemii; nie wychodzimy z domów, by uniknąć zarażenia – opowiadał w środę mieszkaniec miasta Wuhan w środkowych Chinach, które zostało praktycznie odcięte od świata w związku z epidemią nowego koronawirusa.

- Oprócz wychodzenia do supermarketu po niezbędne produkty i jedzenie, większość ludzi w Wuhanie w ogóle nie opuszcza mieszkań - relacjonuje student prawa, przedstawiający się nazwiskiem Li, za pośrednictwem komunikatora internetowego.

 

Opóźniony początek semestru

 

Li studiuje w Pekinie, ale w styczniu wrócił do rodzinnego Wuhanu, by spędzić z rodzicami Święto Wiosny. Wkrótce chińskie władze wprowadziły rygorystyczne środki kwarantanny, zakazując opuszczania miasta. Od tamtej pory nie działa transport publiczny, a drogi dojazdowe są zamknięte.

 

- Dostaliśmy zawiadomienie, że początek semestru będzie opóźniony. Nie wiadomo, kiedy się zacznie, ale surowo zakazano powrotu do szkoły przed jego rozpoczęciem - mówi wuhańczyk.

 

W walce z epidemią, która zabiła dotychczas w Chinach co najmniej 130 osób, władze zamknęły nie tylko liczący 11 mln mieszkańców Wuhan, ale również wiele innych miast w prowincji Hubei, w której mieszka 60 mln ludzi. Koronawirus może wywoływać zapalenie płuc, które czasem bywa śmiertelne.

 

Kontrole na autostradach

 

- Nie można nawet pojechać do innego miasta w prowincji. Na autostradach są kontrole. Na niektórych skrzyżowaniach ktoś usypał ziemię, żeby nie można było przejechać - opowiada Yang Chunxu, mieszkanka 4-milionowego miasta Yichang, które również zostało zamknięte.

 

ZOBACZ: Kolejne ofiary koronawirusa. Najnowsze dane

 

- Wielu ludzi chce uciec. Ja sama chciałabym się stąd wydostać - mówi dziewczyna, która podobnie jak Li od początku kwarantanny praktycznie nie wychodzi z mieszkania.

 

- Wcześniej bardzo się bałem, zwłaszcza czytając informacje w internecie, ale tam było wiele plotek, które zostały obalone. Teraz siedzę w domu, dbam o siebie, to jest najlepsze podejście - mówi chłopak.

 

Jego zdaniem zamknięcie Wuhanu było konieczne i jest jedną z podjętych przez rząd skutecznych metod zapobiegania rozprzestrzenianiu się epidemii. Li podkreśla, że podstawowe potrzeby mieszkańców są zaspokojone: w sklepach są mięso i warzywa, czasem tylko trzeba stać w kolejce po maski chirurgiczne, które należy nosić, będąc na zewnątrz.

 

"Poważny" poziom paniki

 

- Panika wywołana epidemią jest wielokrotnie gorsza od samej epidemii - ocenia. - Niektórzy ludzie doznają traumy pod wpływem różnych informacji, które czytają o epidemii. Tracą apetyt, nie mogą spać, załamują się i często wpadają w panikę - dodaje.

 

- W szpitalnych przychodniach jest mnóstwo ludzi, którzy są tylko przeziębieni albo mają zwykłą grypę, a wielu z nich domaga się, żeby lekarz zdiagnozował u nich zapalenie płuc i zaczął leczenie. Poziom paniki jest poważny - mówi.

 

Li zwraca też uwagę, że w związku z epidemią stosunek wielu ludzi w Chinach do mieszkańców Wuhanu i Hubei jest przesycony strachem i dyskryminujący. Wskazuje przy tym na niektóre wrogie komentarze w internecie, na przykład te twierdzące, że wszyscy mieszkańcy prowincji są zarażeni wirusem.

 

ZOBACZ: Polak wrócił z Wuhan i nagrał wideo w izolatce. "Powiem wam, co jest prawdą"

 

- To przecież wirus powoduje chorobę, a nie wuhańczycy. W tej sytuacji potrzebujemy więcej troski od całego kraju, a nie dyskryminacji. Takie rzeczy sprawiają, że ludziom (w Wuhanie) jest bardzo przykro - zaznacza. Dodaje jednak, że większość internautów wyraża wsparcie dla mieszkańców miasta.

 

"Wuhańczycy są odważni i nieustępliwi"

 

W chińskich mediach społecznościowych pojawiały się doniesienia o przypadkach niechęci wobec osób, które wyjechały z Wuhanu przed zamknięciem miasta. W ramach środków zapobiegawczych władze niektórych miast ogłosiły listy hoteli, które mogą przyjmować gości z zameldowaniem w prowincji Hubei. Na przykład w 18-milionowym Kantonie wyznaczono do tego 22 hotele.

 

Li sądzi, że epidemia może się skończyć za miesiąc lub dwa. Gdy miasto zostanie odblokowane, chce się spotkać z kolegami ze studiów, pójść do kina i cieszyć potrawami, których nie mógł skosztować z powodu epidemii. Chce też odwiedzić krewnych, których nie mógł zobaczyć. - Wuhańczycy są odważni i nieustępliwi, z pewnością przetrwają tę epidemię - dodaje.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie