Koronawirus dotarł do Finlandii. Wykryto go w mieście Świętego Mikołaja

Świat
Koronawirus dotarł do Finlandii. Wykryto go w mieście Świętego Mikołaja
Wikimedia Commons/Biergerry
To z Rovaniemi co roku w drogę dookoła świata ma wyruszać Święty Mikołaj

W szpitalu w Rovaniemi, na północy Finlandii, u turystki pochodzącej z chińskiego miasta Wuhan zdiagnozowano koronawirusa - potwierdziły w środę fińskie służby medyczne. To pierwszy przypadek nowej choroby w tym kraju. Wirus wykryto w mieście tradycyjnie uznanym za siedzibę Świętego Mikołaja.

Według Fińskiego Instytutu Zdrowia (THL), jednostki badawczej podległej ministerstwu zdrowia i spraw socjalnych, jest to pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem w Finlandii.

 

Chińska turystka zgłosiła się do przychodni w Ivalo w Laponii, na północy Finlandii, z objawami podobnymi do infekcji grypowej. Stamtąd odesłano ją do szpitala w Rovaniemi, który przesłał pobrane od niej próbki do badania w Helsinkach.

 

Podejrzenie koronawirusa w Polsce

 

Również w środę łódzkie pogotowie przewiozło do szpitala młodego mężczyznę, który kilka dni wcześniej wrócił do Polski z chińskiego Wuhan - dowiedziała się reporterka Polsat News Ewa Żarska. Mężczyzna został przetransportowany na oddział zakaźny.

 

ZOBACZ: Karetka zabrała pacjenta z podejrzeniem koronawirusa. Przyleciał z Wuhan [WIDEO]

Według najnowszych danych wirus zabił w Chinach już 132 osoby, a zarażenie potwierdzono u ponad 6 tys. innych. Ponad tysiąc z nich określono jako przypadki ciężkie. Epidemia wybuchła przed kilkoma tygodniami w chińskim mieście Wuhan.

 

Koronawirus "zdobywa" kolejne kraje


Zakażenia chorobą z chińskiego Wuhan odnotowano również w innych krajach, ale dotychczas nie pojawiły się doniesienia o zgonach poza Chinami kontynentalnymi.

 

Przypadki zakażeń odnotowano w Europie także poza Finlandią. We Francji potwierdzono we wtorek czwarty przypadek zakażenia. W Niemczech również zarejestrowano cztery przypadki.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie