Zniszczony Park Kościuszki w Australii. Polacy mogą pomóc

Świat
Zniszczony Park Kościuszki w Australii. Polacy mogą pomóc
support.fnpw.org.au
Park Narodowy Kościuszki to nie tylko niesamowita przyroda, ale także dziedzictwo kulturowe Australii.

Pożary buszu w Australii poważnie zniszczyły Park Narodowy Kościuszki. Ambasada RP w Canberze i Ambasada Australii w Warszawie otrzymują wiele wyrazów solidarności oraz zgłoszeń gotowości niesienia pomocy. Z inspiracji placówek dyplomatycznych Fundacja Parków Narodowych i Dzikiej Przyrody uruchomiła zbiórkę na rzecz odbudowy parku.

Polska ambasada podkreśla, że "Park Narodowy Kościuszki, na którego terenie położona jest Góra Kościuszki, ma szczególne znaczenie dla Polaków i Polonii w Australii oraz pełni symboliczną rolę w historii stosunków polsko-australijskich".

 

W tym roku minie bowiem 180 lat od odkrycia Góry Kościuszki i nazwania jej przez Palaka Pawła Strzeleckiego.

 

Zbiórka na odbudowę "polskiego" parku

 

W zbiórce na rzecz odbudowy parku mogą pomóc także Polacy.

 Obraz zniszczeń w parku pokazała m.in. minister środowiska w gabinecie cieni australijskiej Partii Pracy, Kate Washington. Zwróciła m.in. uwagę, że dzikie konie, które po pożarach szukają nowych miejsc bytowania, zaczęły niszczyć środowisko innych zwierząt.

 

 

Pieniądze, które uda się zebrać "przyczynią się do długoterminowej rehabilitacji i zachowania Parku Narodowego Kościuszki oraz jego cennego środowiska naturalnego".

 

 

Zagrożone oposy i żaby


Fundacja we współpracy z pracownikami Dyrekcji Parków Narodowych i Dzikiej Przyrody Nowej Południowej Walii wybierze najważniejsze cele, na które zostaną przeznaczone zebrane środki. Zaznaczono, że "działania będą skoncentrowane na zachowaniu gatunków zagrożonych wyginięciem na terenach dotkniętych pożarami". Chodzi o zwierzęta takie jak opos (Mountain Pygmy Possum) czy żaba Corroboree.


Obie ambasady podkreślają, że szczególne związki z Parkiem Narodowym Kościuszki ma wiele osób.

 

ZOBACZ: Spalony Park Kościuszki w Australii. "Ekologiczny alarm"


"Lokalne społeczności Aborygenów Monaro Ngarigo i Wiradjuri Wolgalu są z nim silnie związane kulturowo, a rzesze innych osób korzystały i korzystają z zasobów Parku. Park ma bogatą aborygeńską i europejską historię, a poszczególne góry, postaci i ich dokonania stały się częścią dziedzictwa kulturowego i pomogły ukształtować tożsamość narodową Australii" - zauważono.


Park Narodowy Kościuszki należy do sieci parków narodowych i rezerwatów w Alpach Australijskich, która ma łączną powierzchnię 1,6 mln ha. Góra Kościuszki, położona w parku narodowym o tej samej nazwie, jest najwyższym szczytem lądowej części Australii (2228 m n.p.m.).

 

 

Pożary szalejące w Australii od września 2019 roku spowodowały śmierć 29 osób i zniszczenia ponad 2500 domów. W płomieniach, które strawiły obszar wielkości 1/3 obszaru Niemiec, mógł zginąć nawet miliard zwierząt.

prz/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie