Spalony Park Kościuszki w Australii. "Ekologiczny alarm"

Świat
Spalony Park Kościuszki w Australii. "Ekologiczny alarm"
Twitter/ ISC Australia
Dzikie konie niszczą środowisko innych australijskich zwierząt

"Przepiękny Park Narodowy Kościuszki spalony" - napisała na Twitterze minister środowiska w gabinecie cieni australijskiej partii pracy, Kate Washington. Załączyła film, na którym widać skalę zniszczeń.

Od kilku miesięcy Australia zmaga się z ogniem. Płomienie trawią przede wszystkim australijską Nową Południową Walię. Według najnowszych szacunków mogło zginąć nawet miliard zwierząt.

 

Australijska polityk zwróciła uwagę na sytuację wyjątkowych, rodzimych gatunków zasiedlających Park Narodowy Kościuszki, leżący właśnie w Nowej Południowej Walii. 25 tysięcy dzikich koni, które w pożarach straciły swoje dotychczasowe obszary bytowania, przemieszcza się do pozostałych części parku, tym samym niszcząc środowisko innych, zagrożonych stworzeń.

 

"Ekologiczny alarm"

 

"Liczne gatunki walczą o przetrwanie. Władze stanu na czele z Berejiklianem Barilaro muszą podjąć pilne działania w związku z zagrożeniem spowodowanym dzikimi końmi.To jest ekologiczny alarm" - zaznaczyła Washingon.

 

 

ZOBACZ: Polskie gwiazdy adoptują koale - ofiary pożarów w Australii

 

"Był zszokowany i zły"

 

Polityk udostępniła również film, w którym profesor Jamie Pittock opowiada o tym, co dostrzegł podczas pobytu w Parku Kościuszki.

 

"Był zszokowany i zły widząc, jak wiele dzikich koni niszczy środowiska zagrożonych, rodzimych gatunków zwierząt, takich, jak chociażby słynnej żaby corroboree" - czytamy.

 

The Invasive Species Council ostrzega, że migracje tych ssaków mogą mieć olbrzymie konsekwencje dla pozostałej, ocalałej części parku i ich mieszkańców.

 

"Jeśli natychmiast nie zmniejszymy liczby dzikich koni, konsekwencje dla Parku Narodowego Kościuszki i wyjątkowych australijskich gatunków zwierząt będą ogromne" - czytamy na jednej z plansz w opublikowanym wideo.

 

 

Góra Kościuszki, położona w parku narodowym o tej samej nazwie, jest najwyższym szczytem lądowej części Australii (2228 m n.p.m.).

ac/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie