Komisja Europejska uruchamia Mechanizm Obrony Ludności w związku z epidemią koronawirusa

Świat
Komisja Europejska uruchamia Mechanizm Obrony Ludności w związku z epidemią koronawirusa
PAP/EPA/STRINGER/zdj. ilustracyjne
Procedura powrotu przewiduje, że podróż do Europy będą mogły odbyć tylko osoby, które nie mają objawów choroby. Centrum reagowania kryzysowego UE jest w kontakcie z rządami państw członkowskich, by koordynować powroty i ewentualne okresy kwarantanny

Komisja Europejska poinformowała, że uruchomiła Mechanizm Obrony Ludności, w ramach którego będzie wspierała ewakuację obywateli UE z regionu chińskiego miasta Wuhan, gdzie wybuchła epidemia koronawirusa. Wniosek o wsparcie złożyła Francja.

"UE nie zapomina o swoich obywatelach w potrzebie, gdziekolwiek są na świecie. Poprzez Mechanizm Ochrony Ludności zmobilizowane zostaną dwa samoloty w celu repatriacji obywateli UE z obszaru Wuhan do Europy" - oświadczył cytowany w komunikacie komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.

 

Jak podkreślił, unijne Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i jest w stałym kontakcie z państwami członkowskimi, delegaturami UE w regionie i ambasadą Chin w Brukseli. KE zadeklarowała, że na wniosek państw członkowskich może uruchomić dodatkowe wsparcie.

 

UE będzie współfinansować koszty przelotu

 

Instytucje europejskie nie mają własnej floty samolotów, dlatego UE będzie współfinansować koszty przelotu. Zgodnie z planem pierwszy samolot miał wylecieć do Chin z Francji w środę rano, a drugi później w tym tygodniu. KE podkreśliła, że unijni obywatele, którzy znajdują się w regionie i chcą zostać repatriowani, mogą nadal o to wnioskować. Narodowość nie ma przy tym znaczenia.

 

ZOBACZ: Chiny: w obawie przed koronawirusem kolejne kraje ewakuują swoich obywateli

 

Zgodnie z wstępnymi ustaleniami pierwszym samolotem zostanie przetransportowanych około 250 Francuzów. Drugim ma wracać ponad 100 obywateli UE z innych krajów. To pierwszy wniosek o pomoc tego rodzaju i niewykluczone, że w najbliższych dniach o podobne wsparcie zwrócą się inne kraje członkowskie.

 

Z podróży będą mogły skorzystać osoby bez objawów choroby 

 

Procedura powrotu przewiduje, że podróż do Europy będą mogły odbyć tylko osoby, które nie mają objawów choroby. Centrum reagowania kryzysowego UE jest w kontakcie z rządami państw członkowskich, by koordynować powroty i ewentualne okresy kwarantanny.

 

W miarę rozprzestrzeniania się koronawirusa coraz więcej krajów ewakuuje swych obywateli z regionu miasta Wuhan. We wtorek zabrani zostali obywatele USA. Nie trafili oni jednak prosto do domów, ale na Alaskę, gdzie mają być poddano badaniom. Decyzję o wysłaniu samolotów podjęły też m.in. Australia, Francja, Japonia, Korea Południowa i Mongolia.

 

Kwarantanna w bazie wojskowej

 

Brytyjski rząd planuje objąć dwutygodniową kwarantanną swoich obywateli ewakuowanych z chińskiego miasta Wuhan, gdzie trwa epidemia koronawirusa - poinformował w środę minister zdrowia Matt Hancock.

 

"Bezpieczeństwo publiczne jest najwyższym priorytetem. Każdy, kto wróci z Wuhan, będzie bezpiecznie odizolowany przez 14 dni, z całą (zapewnioną mu) niezbędną opieką medyczną" - napisał na Twitterze Hancock.

 

 

Stacja BBC podała, że miejsce kwarantanny zostanie wyznaczone prawdopodobnie w którejś z baz wojskowych.

 

Ewakuacja obywateli brytyjskich z Wuhan i okolic ma się rozpocząć w czwartek rano. Jak się szacuje, w prowincji Hubei, której stolicą jest Wuhan, przebywa obecnie około 300 obywateli brytyjskich. Władze w Londynie oceniają, że co najmniej 200 z nich będzie chciało powrócić do kraju.

 

Wcześniej plany poddania kwarantannie swoich obywateli ewakuowanych z dotkniętych epidemią terenów ogłosiła już Australia. Około 600 osób będzie ją przechodziło na należącej do tego kraju Wyspie Bożego Narodzenia.

 

Potwierdzono około 6 tys. zakażeń i ponad 130 zgony

 

Epidemia zapalenia płuc wywoływanego przez nowy rodzaj koronawirusa wybuchła w grudniu ubiegłego roku w Wuhan, stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach. Jak dotąd w Państwie Środka potwierdzono około 6 tys. zakażeń i ponad 130 zgony.

 

ZOBACZ: Polacy w chińskim Wuhan i okolicach. MSZ podaje dane

 

Unijny Mechanizm Ochrony Ludności, w ramach którego udzielana jest pomoc krajom potrzebującym wsparcia, istnieje od 2001 roku. Pomaga we współpracy pomiędzy państwami i ułatwia koordynację w obszarze ochrony cywilnej. W jego ramach każdy kraj na świecie, a także ONZ czy inne organizacje mogą się zwrócić o wsparcie w razie katastrofy wywołanej przez człowieka lub klęski żywiołowej. Uczestniczą w nim wszystkie państwa członkowskie UE, a także Islandia, Norwegia, Serbia, Macedonia Północna, Czarnogóra i Turcja.

ms/pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie