Łódź: straż miejska pokazała, czym mieszkańcy palą w piecach [ZDJĘCIA]

Polska
Łódź: straż miejska pokazała, czym mieszkańcy palą w piecach [ZDJĘCIA]
Facebook/EKO Patrol Straży Miejskiej w Łodzi
Przypadki szczególnego lekceważenia przepisów publikowane są przez strażników miejskich w sieciach społecznościowych

Foliówki, głośniki, ramy okienne, płyty meblowe, kable, buty... to niektóre z ujawnionych przez łódzką straż miejską materiałów, jakimi na co dzień palą w piecach mieszkańcy miasta.

Łódzcy strażnicy miejscy z EkoPatrolu systematycznie kontrolują, jak w mieście funkcjonuje gospodarowanie odpadami, czy łodzianie mają podpisane odpowiednie deklaracje, czy posiadają odpowiednie pojemniki lub worki na śmieci albo czy nie spalają śmieci w nieprzeznaczonych do tego piecach bądź używają do opału nieodpowiednich materiałów. W razie potrzeby wystawiają pouczenia lub mandaty. 

 

Plastikowe butelki, torby foliowe - tym palą łodzianie

 

Przypadki szczególnego lekceważenia przepisów publikowane są na profilu facebookowym "EKO Patrol Straży Miejskiej w Łodzi". 

 

Proceder narasta, kiedy na zewnątrz są niskie temperatury. W jednym z ostatnich wpisów na Facebooku strażnicy pokazali przejęte przedmioty, które miały posłużyć za opał: plastikowe butelki, torby foliowe, metalowe pozostałości po głośniku i ramach okiennych oraz kable. 

 

 

Normy przekraczane o ponad 1000 proc. 

 

Przekroczenia norm jakości powietrza w Polsce w ciągu ostatnich kilkunastu osiągnęły rekordowe poziomy. Niewiele ponad tydzień temu w Raciborzu norma przekroczona została o 1012 proc., w Wodzisław Śląskim i Kuźni Raciborskiej o 980 proc, a Katowicach i Gliwicach o blisko 700 proc.

 

Równie źle było w Małopolsce. Do tego stopnia, że mieszkańcy podkrakowskich miejscowości zaapelowali do wojewody i marszałka województwa o niezwłoczne ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.   

 

ZOBACZ: "Chcemy wprowadzenia stanu klęski żywiołowej". Apelują mieszkańcy podkrakowskich miejscowości

 

Z powodu smogu w Polsce umiera 47 tys. osób rocznie

 

Pył zawieszony (PM10 oraz PM2,5) jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in. siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne. Zanieczyszczenie powietrza może być groźne szczególnie dla osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób serca i chorób układu oddechowego.

 

Zgodnie z raportami WHO i agend europejskich, z powodu smogu i powikłań wynikających ze złej jakości powietrza, w Polsce umiera 47 tys. osób rocznie. Za największe emisje zanieczyszczeń, w tym pyłów zawieszonych PM2,5, PM10 oraz benzo(a)pirenu odpowiada sektor bytowo-komunalny - np. piece grzewcze, palenie śmieci.

 

emi/grz/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie