Dworczyk: odpowiedzialny rząd ma obowiązek zabiegać o reparacje, trwa szacowanie strat

Polska
Dworczyk: odpowiedzialny rząd ma obowiązek zabiegać o reparacje, trwa szacowanie strat
Polsat News
"Sąd wszedł w obszar działania prezydenta, Sejmu, jak i Trybunału Konstytucyjnego"

- Jestem dobrej myśli, jeżeli chodzi o dialog z Niemcami ws. reparacji, jednak trudno mieć takie nadzieje, jeżeli chodzi o Rosję - mówił w programie "Gość Wydarzeń" szef KPRM Michał Dworczyk. - Obowiązek zabiegania o sprawy narodowe, reperacje, spoczywa na każdym odpowiedzialnym rządzie - zaznaczył.

- Badania wskazują, że Europejczycy mają jednoznacznie określony pogląd, kto jest sprawcą, a kto ofiarą II wojny światowej - podkreślił gość Polsat News. 

 

ZOBACZ: Jourova: sytuacja jest poważna. Spurek: karnawał destrukcji. Szydło: Polacy są naszym suwerenem

 

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova we wtorek odwiedzi Warszawę. Rozmowy mają dotyczyć kwestii praworządności i reformy sądownictwa w Polsce.

 

- Jest przewidziane spotkanie wiceszefowej KE Very Jourovej z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro i wiceministrem spraw zagranicznych Pawłem Jabłońskim. Są przewidziane też inne spotkania, m.in. z prezes TK - wyjaśnił Dworczyk. 

 

Szef KPRM podkreślił, że polski rząd "jest otwarty na dialog".

 

Wideo: sąd wszedł w obszar działania prezydenta, Sejmu, jak i Trybunału Konstytucyjnego 

 

  

 

Wiedza komisarz "fragmentaryczna a w części zniekształcona"

 

- Chcemy rozmawiać o faktach, liczymy na merytoryczną rozmowę, lecz są także niepokojące informacje medialne, z których wynika, że przedstawiciele KRS i Izby Dyscyplinarnej SN zwrócili się z prośbą o rozmowę i do takiego spotkania ma nie dojść. Gdyby do takiego spotkania nie doszło, to nie byłoby dobrze, bo chcąc poznać jakąś sprawę warto poznać wszystkie strony sporu - zaznaczył szef KPRM. 

 

- Jeżeli ma tę wiedzę, to jest ona fragmentaryczna, a w części zniekształcona. Niektórzy przedstawiciele opozycji zabiegają o przedstawienie sytuacji Polski w niewłaściwym świetle - dodał. 

 

ZOBACZ: Prezydent skierował wniosek do TK. Chodzi o uchwałę Sądu Najwyższego

 

- Prezydent i premier podejmowali decyzje w ramach kompetencji każdego z nich. Mamy do czynienia z sytuacją niezwykłą: sąd wszedł w obszar działania prezydenta i Sejmu, jak również TK. nie możemy się dziwić, że najważniejsi politycy podejmują kroki, żeby to wyjaśnić - mówił Dworczyk, pytany o wniosek Andrzeja Dudy, który zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy możliwe jest stwierdzanie nieważności postępowań w oparciu o ocenę prawidłowości procedury wyłaniania kandydatów na sędziów przeprowadzanej przez Krajową Radę Sądownictwa. 

 

"Szanujemy decyzje i orzeczenia TSUE"

 

- Szanujemy decyzje i orzeczenia TSUE, natomiast nie wyprzedzajmy faktów. Zaczekajmy na ewentualne orzeczenie, wtedy będziemy się mogli do tego odnosić - powiedział szef KPRM, pytany o to, czy Polska uszanuje werdykt trybunału, nawet jeśli będzie on nakazywał wycofanie się z reformy wymiaru sprawiedliwości. 

 

- Borys Budka po raz kolejny straszy Polaków polexitem. PO opowiada tego rodzaju historie, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością - dodał. 

 

ZOBACZ: Prokuratura wszczęła śledztwo ws. fałszywych zeznań "agenta Tomka"

 

Dorota Gawryluk pytała o słowa ministra nauki i szkolnictwa wyższego, który mówił, że w tej kwestii "doszliśmy do ściany i każda ze stron musi się zastanowić czy trwanie na dotychczasowych pozycjach nie jest szkodliwe dla Polski".

 

- Bardzo szanuję pana wicepremiera Jarosława Gowina za podkreślanie chęci dialogu i rzeczywistą postawę otwartości na dyskusję. My zawsze podkreślamy, że powinniśmy prowadzić merytoryczne rozmowy. Niestety opozycja i niektórzy sędziowie starają się prowadzić działania polityczne - powiedział. 

 

Sprawa "agenta Tomka"

 

- Najlepiej, gdyby te materiały zostały upublicznione. Wtedy każdy mógłby wyrobić sobie w tej sprawie zdanie - mówił Dworczyk, odnosząc się do wniosku ministra Koordynatora Służb Specjalnych Mariusza Kamińskiego do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro o przekazanie opinii publicznej materiałów zgromadzonych w śledztwie dotyczącym "willi Kwaśniewskich" w Kazimierzu Dolnym.

 

- W sprawie nieprawidłowości dot. tej słynnej "wilii Kwaśniewskich" postępowanie prokuratorskie już się toczyło i zostało ono umorzone - przypomniał.

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

msl/luq/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie