Dom Polski w Davos. "Polskie władze i firmy mają wielkie ambicje"

Świat
Dom Polski w Davos. "Polskie władze i firmy mają wielkie ambicje"
PAP/Radek Pietruszka
Prezydent otworzył Dom Polski podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Polskie władze i firmy mają wielkie ambicje. Z każdym rokiem jesteśmy coraz bardziej otwarci na partnerów międzynarodowych - powiedział we wtorek w Davos prezydent Andrzej Duda otwierając Dom Polski na 50. Światowym Forum Ekonomicznym.

Prezydent podziękował prezesom PZU Pawłowi Surówce i Banku Pekao S.A. Markowi Lusztynowi za zorganizowanie po raz drugi w Davos w czasie Światowego Forum Ekonomicznego Domu Polskiego. Jak zaznaczył, staje się on już stałym elementem WEF i "oczywistym znakiem rosnącego znaczenia gospodarczego Polski".

 

Zwracając się do zaproszonych na wydarzenie gości, Andrzej Duda wyraził przekonanie, że wielu z nich już prowadzi działalność biznesową w naszym kraju. - Boom gospodarczy Polski to także wasza zasługa - podkreślił prezydent.

 

ZOBACZ: Prezydent: musimy być w światowym nurcie ochrony klimatu

 

Prezydent wskazywał, że Polska znajduje się wśród najszybciej rozwijających się rynków Europy i świata. - Dwa lata temu dołączyliśmy do grupy najlepiej rozwiniętych rynków. Wymiana handlowa rośnie - powiedział. Dodał też, że spowolnienie gospodarcze obserwowane w wielu państwach na świecie nie ma negatywnego wpływu na polską gospodarkę.

 

- Jako polski prezydent mogę państwa zapewnić, że polskie władze i polskie firmy mają wielkie ambicje. Z każdym rokiem jesteśmy coraz bardziej otwarci na partnerów międzynarodowych - oświadczył Andrzej Duda.

 

PAP/Radek Pietruszka

 

 

"Okno możliwości biznesowych"

 

Prezydent podkreślił, że Polska Agencja Inwestycji i Handlu otworzyła swoje biura już w ponad 60 krajach na świecie. - Celem jest wzmocnienie i wsparcie współpracy biznesowej - mówił.

 

Zachęcał zgromadzonych, by patrzyli na Polskę jako na "okno możliwości" biznesowych. - Uczestniczymy aktywnie w globalnej wymianie usług i dóbr. Polska od wielu lat jest miejscem udanych inwestycji zagranicznych. Nasze interesy dziś są obecne na całym świecie - powiedział prezydent.

 

ZOBACZ: Światowe Forum Ekonomiczne. Polska delegacja w Davos

 

Wskazywał na rosnące znaczenie Polski w dziedzinie nowych technologii i sukcesy polskich start-upów. - Mamy wielu utalentowanych młodych ludzi. Zachęcam państwa do zwrócenia uwagi na nich - powiedział.

 

Prezydent zachęcał też do przyjrzenia się Inicjatywie Trójmorza, łączącej 12 państw położonych wokół Bałtyku, Adriatyku i Morza Czarnego.

We wtorek wieczorem Duda weźmie udział w obiedzie wydawanym przez założyciela i prezesa WEF Klausa Schwaba dla uczestników jubileuszowego 50. Światowego Forum Ekonomicznego.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie